Երևանում կբացվի Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիայի կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում զարգացնում են ժամանակակից հայ  մուլտիպլիկացիան ու փորձում լավագույն ավանդույթները սերունդներին փոխանցելու համար կենտրոն հիմնել: Այս նպատակով արդեն ՀՀ կառավարությունը 123 մլն 600 հազար դրամ է հատկացրել «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ռոբերտ Սահակյանց պրոդաքշն» ստուդիայի գործադիր տնօրեն Հայկ Սահակյանցը, որոշ ժամանակ առաջ իրենց տրամադրության տակ է անցել Արշավիր Շավարշյանի անվան թիվ 40 դպրոցի 620 քմ տարածքը: «Այնտեղ ապագայում կլինի մանկական նկարչական դպրոց, կինոթատրոն, անիմացիայի դպրոց, բուն ստուդիան, ինչպես նաև մուլտիպլիկացիայի թանգարան: Նախկին դպրոցի տարածքում անհրաժեշտություն կա կատարելու վերանորոգման աշխատանքներ և կառավարության կողմից հատկացված գումարները մենք ուղղելու ենք այդ աշխատանքներին», - ասաց Հայկ Սահակյանցը: Արդյունքում ստեղծվելու է Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիայի կենտրոն, որի բացումը տեղի կունենա հաջորդ տարի գարնանը:
Ռոբերտ Սահակյանցը մոտ 100 անիմացիոն ֆիլմերի սցենարի հեղինակ և բեմադրող ռեժիսոր է: Նրա ֆիլմերն արժանացել են միջազգային կինոփառատոների մրցանակներին Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Գերմանիայում, Ճապոնիայում, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում, Ռուսաստանում եւ Էստոնիայում: Սահակյանցը մահացել է 2009 թվականին Երեւանում` երկարատեւ հիվանդությունից եւ սրտի բարդ վիրահատությունից հետո:

Animation Center after Robert Sahakyants to open in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS: Armenian specialists develop the modern Armenian animation and are trying to establish a center to transfer the best traditions to the generations. For that purpose the government of the Republic of Armenia has already allocated 123 million 600,000 drams to the Roberts Sahakyants Animation Studio NGO.
The executive director of the Robert Sahakyants Production Studio Hayk Sahakyants told Armenpress that some time ago they had 620 square meters territory of the secondary school #40 after Arshavir Shavarshyan. “We will have there a children's drawing school, the studio itself, as well as an animation museum. On the territory of the former school there is the necessity to carry out some repair works and we will direct the funds provided by the government to those works”, - said Hayk Sahakyants. In the result the Animation Center after Robert Sahakyants will be established, the opening of which is intended to hold next spring.