Երևանում կբացվի Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիայի կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում զարգացնում են ժամանակակից հայ  մուլտիպլիկացիան ու փորձում լավագույն ավանդույթները սերունդներին փոխանցելու համար կենտրոն հիմնել: Այս նպատակով արդեն ՀՀ կառավարությունը 123 մլն 600 հազար դրամ է հատկացրել «Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիոն արվեստանոց» ՀԿ-ին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց «Ռոբերտ Սահակյանց պրոդաքշն» ստուդիայի գործադիր տնօրեն Հայկ Սահակյանցը, որոշ ժամանակ առաջ իրենց տրամադրության տակ է անցել Արշավիր Շավարշյանի անվան թիվ 40 դպրոցի 620 քմ տարածքը: «Այնտեղ ապագայում կլինի մանկական նկարչական դպրոց, կինոթատրոն, անիմացիայի դպրոց, բուն ստուդիան, ինչպես նաև մուլտիպլիկացիայի թանգարան: Նախկին դպրոցի տարածքում անհրաժեշտություն կա կատարելու վերանորոգման աշխատանքներ և կառավարության կողմից հատկացված գումարները մենք ուղղելու ենք այդ աշխատանքներին», - ասաց Հայկ Սահակյանցը: Արդյունքում ստեղծվելու է Ռոբերտ Սահակյանցի անվան անիմացիայի կենտրոն, որի բացումը տեղի կունենա հաջորդ տարի գարնանը:
Ռոբերտ Սահակյանցը մոտ 100 անիմացիոն ֆիլմերի սցենարի հեղինակ և բեմադրող ռեժիսոր է: Նրա ֆիլմերն արժանացել են միջազգային կինոփառատոների մրցանակներին Ֆրանսիայում, Իտալիայում, Գերմանիայում, Ճապոնիայում, ինչպես նաեւ Ուկրաինայում, Ռուսաստանում եւ Էստոնիայում: Սահակյանցը մահացել է 2009 թվականին Երեւանում` երկարատեւ հիվանդությունից եւ սրտի բարդ վիրահատությունից հետո:

В Ереване откроется Центр анимации имени Роберта Саакянца
Для развития современной армянской мультипликации и передачи лучшего отечественного опыта в этой сфере новым поколениям  в Армении будет создан Центр. С этой целью правительство РА уже выделило 123 млн 600 тысяч драмов ОО «Анимационная мастерская имени Роберта Саакянца».
Как сказал в беседе с Арменпресс исполнительный директор студии «Роберт Саакянц продакшн» Айк Саакянц, несколько раньше в их распоряжение была предоставлена территория бывшей школы имени Аршавира Шаваршяна в 620 кв.м. «Здесь в будущем будут действовать детская художественная школа, кинотеатр, школа анимации, студия и музей мультипликации. Конечно, на этой территории должны быть проведены ремонтные работы, так что выделенные правительством средства мы направим именно на эти цели», - сказал Саакянц. В результате всего этого будет создан Центр анимации имени Роберта Саакянца, открытие которого состоится весной будущего года.
Роберт Саакянц - автор сценария и режиссер-постановщик около 100 анимационных фильмов. Его фильмы удостаивались премий на самых престижных международных фестивалях во Франции, Италии, Германии, Японии, а также в Украине, России и Эстонии. Роберт Саакянц ушел из жизни в 2009 году в Ереване после сложной операции на сердце.