Չեխ պատգամավորն Ադրբեջանից Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքների թափանցիկ քննություն է պահանջում
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չեխ խորհրդարանականը ցավակցություն է հայտնում ադրբեջանական գերության մեջ սպանված հայազգի Կարեն Պետոսյանի մահվան կապակցությամբ և հուսով է` նրա մարմինը կվերադարձվի ընտանիքին որքան հնարավոր է շուտ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտնեց Չեխիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Հայ-չեխական խորհրդարանական բարեկամության խմբի համանախագահ Ռոբին Բյոհնիշը:
«Առաջին հերթին, կցանկանայի իմ ցավակցությունը հայտնել Կարեն Պետրոսյանի հարազատներին և հույս հայտնել, որ ադրբեջանցիները կվերադարձնեն նրա մարմինն ընտանիքին որքան հնարավոր է շուտ: Անկախ երկու երկրների միջև առկա լարվածությանից` ես Ադրբեջանի իշխանությունների պահվածքը Կարեն Պետրոսյանի դեպքի առնչությամբ համարում եմ անընդունելի: Ադրբեջանը, ինչպես և Հայաստանը, Արևելյան գործընկերության ծրագրի անդամ է, և այն պետք հասկանա, որ իր քայլերը համատեղելի չեն եվրոպական արժեքների հետ: Եթե Ադրբեջանի իշխանություններն իրենք չլուծեն հարցը, ես հուսով եմ` միջազգային հանրությունը բավականաչափ ճնշում կգործադրի Ադրբեջանի վրա Կարեն Պետրոսյանի մահվան հանգամանքները հետաքննելու և մեղավորներին պատժելու համար»,-ասաց պատգամավորը:
Ինչ վերաբերում է հայ-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի անընդհատ խախտման դեպքերին` Ռոբին Բյոհնիշը նշեց, որ դրանով ավելի է ընկնում Ադրբեջանի հեղինակությունը: «Այս գործողությունները ոչ միայն խաթարում են Մինսկի խմբի ջանքերը, այլ միևնույն ժամանակ վտանգի են ենթարկում ողջ Հարավային Կովկասի կայությունը: Ընթացիկ իրավիճակը ողջ տարածաշրջանում պետք է տեղի ղեկավարների համար խթան հանդիսանա, որպեսզի զարգացնեն իրենց երկրները` ի բարօրություն բոլոր քաղաքացիների, և հարևան երկրների հետ լավ հարաբերություններ ձևավորեն»,-ընդգծեց նա:
Օգոստոսի 7-ին անհայտ հանգամանքներում հատելով սահմանը Թովուզի Աղբուլաղ գյուղում գերի ընկած Տավուշի մարզի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանն օգոստոսի 8-ի առավոտյան մահացավ ադրբեջանական գերության մեջ: Ըստ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրության` նախնական տվյալներով` Պետրոսյանի մահվան պատճառը «սիրտ-թոքային խիստ անբավարարությունն է, խիստ միոկարդիալ անբավարարությունը»: Փորձագետները համոզված են, որ նրան սպանել են` դաժան ծեծի ու խոշտանգումների ենթարկելով, ինչպես նախկինում այլ գերիների պարագայում: Ադրբեջանական կողմն ուշացնում է անհայտ պայմաններում մահացած Կարեն Պետրոսյանի մարմնի վերադարձը` փորձելով խոչընդոտներ ստեղծել դիակի դատաբժշկական քննության համար:

Чешский парламентарий требует прозрачного расследования обстоятельств смерти Карена Петросяна
Депутат парламента Чехии выражает соболезнования в связи со смертью Карена Петросяна, убитого в азербайджанском плену, и надеется, что его тело будет возращено семье как можно скорее. Об этом в беседе с Арменпресс сказал депутат, сопредседатель армяно-чешской парламентской группы дружбы Робин Бёхниш.
«В первую очередь, хотел бы выразить соболезнования родным Карена Петросяна и надежду, что азербайджанцы вернут им его тело как можно раньше. Вне зависимости от существующей между сторонами напряженности, я считаю неприемлемой позицию и образ действий властей Азербайджана в отношении Карена Петросяна. Азербайджан, как и Армения, член программы Восточного партнерства и, должен понимать, что подобные шаги несовместимы с европейскими ценностями. Если власти Азербайджана не решат сами эту проблему, то надеюсь, что международное сообщество окажет соответствующее давление на Азербайджан для расследования всех обстоятельств смерти Карена Петросяна и наказания виновных», - сказал депутат.
Что касается бесконечных нарушений режима прекращения огня на армяно-азербайджанской границе со стороны Азербайджана, то Робин Бёхниш считает, что это только еще больше подрывает авторитет Азербайджана. «Эти действия не только мешают усилиям Минской группы ОБСЕ, но и ставят под угрозу стабильность всего Юного Кавказа. Текущая ситуация во всем регионе  должна стать для местных руководителей импульсом к тому,  чтобы развивать свои страны на благо всех граждан и формировать хорошие отношения с соседними государствами», - подчеркнул чешский парламентарий.
7 августа житель села Чинари Тавушской области Армении Карен Петросян по невыясненным пока обстоятельствам пересек армяно-азербайджанскую государственную границу и оказался   в азербайджанском плену, а утром 8 августа скончался. Согласно сообщению азербайджанского МО,  по предварительным данным, причина смерти Карена Петросяна – «острая сердечно-легочная недостаточность, острая миокардинальная недостаточность». Эксперты же убеждены, что Петросяна убили, подвергнув его жестокому избиению и  бесчеловечным пыткам, как и в  предыдущих случаях с армянскими пленными. Азербайджанская сторона затягивает с выдачей трупа Карена Петросяна, пытаясь помешать судебно-медицинской экспертизе выявить следы насилия, пыток на теле убитого.