Պորոշենկոն չեղյալ Է հայտարարել այցը Թուրքիա եւ Անվտանգության խորհրդի շտապ նիստ Է գումարում
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն Դոնեցկի մարզում իրադրության սրվելու կապակցությամբ չեղյալ Է հայտարարել աշխատանքային այցը Թուրքիա եւ հանրապետության Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդի շտապ նիստ Է գումարում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը:
«Դոնեցկի մարզում իրադրության կտրուկ սրվելու կապակցությամբ ես որոշում եմ ընդունել չեղյալ Է հայտարարել աշխատանքային այցը Թուրքիայի Հանրապետություն, քանի որ ռուսական զորք Է մտցվել Ուկրաինա»,-հայտարարել Է Պորոշենկոն:
Ուկրաինայի նախագահը հայտնել Է, որ օգոստոսի 28-ին կգումարվի Ազգային Անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդի նիստ՝ մշակելու հետագա գործողությունների պլանը: «Նախագահի տեղն այսօր Կիեւում Է»,-ընդգծել Է Պորոշենկոն:
Նախագահի մամուլի ծառայության հաղորդագրության մեջ նաեւ ասված Է, որ Ուկրաինան ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի շտապ գումարում Է նախաձեռնում: Բացի այդ, նրա խոսքով, Ուկրաինան կդիմի եվրոպական գործընկերներին՝ կոչ անելով հրավիրել Եվրամիության խորհրդի արտակարգ նիստ:
«Աշխարհը պետք Է գնահատական տա Ուկրաինայում իրադրության կտրուկ սրվելուն»,-ասել Է Պորոշենկոն:
Ուկրաինայի նախագահի որոշումն ընդունվել Է այն բանից հետո, երբ Կիեւը պաշտոնապես ընդունել Է, որ կորցրել Է վերահսկողությունը Նովոազովսկի նկատմամբ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Порошенко созывает экстренное заседание СНБО Украины
Президент Украины Петр Порошенко в связи с обострением ситуации в Донецкой области отменил рабочий визит в Турцию и созывает срочное заседание Совета национальной безопасности и обороны Украины, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
"Я принял решение отменить рабочий визит в Турецкую Республику в связи с резким обострением ситуации в Донецкой области, в частности, в Амвросиевке и Старобешево, поскольку состоялся ввод российских войск на Украину", - заявил Порошенко, которого цитирует в четверг пресс-служба главы украинского государства.
Президент Украины сообщил, что в четверг будет созвано заседание СНБО для разработки плана дальнейших действий. "Место президента сегодня в Киеве", - подчеркнул Порошенко.
В сообщении пресс-службы президента также говорится, что Украина инициирует срочный созыв заседания Совета Безопасности ООН. Кроме того, по его словам, Украина обратится к европейским партнерам с призывом созвать чрезвычайное заседание Совета ЕС.
"Мир должен дать оценку резкому обострению ситуации на Украине", - сказал Порошенко.
Порошенко отметил, что принял решение отменить визит, несмотря на семь двусторонних встреч, которые планировались в рамках торжеств по случаю вступления в должность президента Турецкой Республики.