«Սուիցիդալ տուրիզմ». կամավոր մահանալու համար Շվեյցարիա այցելող մարդկանց թիվը կրկնապատկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ավելի քան 600 մարդ տարբեր երկրներից2008-2012 թվականներին մեկնել է Շվեյցարիա` այնտեղ մահանալու նպատակով: Հետազոտողների տվյալների համաձայն` 2012-ին հաջորդող տարիներին այդ թիվը կրկնապատկվել է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ամերիկյան NBC News հեռուստաընկերությունը, իրենց կյանքին վերջ տալու համար Շվեյցարիա են այցելում մեծամասամբ այն երկրների քաղաքացիները, որտեղ օրենքը խստիվ արգելում է կյանքի կամավոր արհեստական ընդհանտումը (գիտ.` Էֆթանազիա` անբուժելի հիվանդությամբ տառապող մարդուն՝ ցավերից ազատելու համար, կյանքից զրկելը): «Մինչ բժշկական օժանդակությամբ ինքնասպանությունը խստորեն արգելվում է շատ երկրներում, դա հստակ կանոնակարգված չէ Շվեյցարիայի օրենքով: Այդ անհամաձայնությունն էլ հանգեցնում է «ինքնասպան զբոսաշրջիկների» ներհոսքին դեպի Շվեյցարիա»,- նշում է Ցյուրիխի համալսարանի իրավաբանական բժշկության ինստիտուտի դոկտոր Սասքիա Գոթիեն:
Նրա խոսքով` արձանագրվել է 611 դեպք, երբ 23-97 տարեկան անձինք ժամանել են Շվեյցարիա` «մարդու մահվան իրավունքը» պաշտպանող խմբերի օգնությամբ ինքնասպան լինելու համար: «Ինքնասպանության դիմելու հիմնական պատճառը նյարդաբանական հիվանդություններն են (47 տոկոս), որին հաջորդում է քաղցկեղը (37 տոկոս), ապա` ռևմատիկ և սրտանոթային հիվանդությունները», - նշում է գիտնականը:
«Ինքնասպան զբոսաշրջիկների» մեծ մասը Գերմանիայից և Մեծ Բրիտանիայից են, թեև 2009- 2012 թվականին զգալի աճել է իտալացիների թիվը` 4-ից հասնելով 22-ի, իսկ Ֆրանսիայից ժամանողների թիվը գրեթե եռապատկվել է` 7-ից դառնալով 19-ը:

YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS.More than 600 people traveled to Switzerland to die between 2008 and 2012, and the numbers doubled over those years, researchers reported Tuesday. Many of those choosing to die came from countries with strict laws forbidding voluntary assisted death, Dr. Saskia Gauthier of the Institute of Legal Medicine at the University of Zurich reports in the Journal of Medical Ethics. “While assisted suicide is strictly restricted in many countries, it is not clearly regulated by law in Switzerland. This imbalance leads to an influx of people -‘suicide tourists’-coming to Switzerland,” Gauthier wrote.
As reports "Armenpress" citing NBC News, Gauthier identified 611 cases of people, ranging in age from 23 to 97, who came to Switzerland to organize their own deaths with the help of “right to die” groups such as Dignitas. “The main reasons were neurological disease (47 percent), followed by cancer (37 percent), rheumatic and cardiovascular disease," Gauthier writes. Most came from Germany and Britain but the number of Italians coming ballooned from four in 2009 to 22 in 2012, while the numbers from France nearly tripled from seven in 2009 to 19 in 2012.