Հայաստանը մտահոգված է Իրաքում եզդիների նկատմամբ իրականացվող բռնությունների կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի իշխանությունները խորապես ցավում են Իրաքում եզդիների նկատմամբ կիրառվող բռնությունների կապակցությամբ և կիսում Հայաստանում ապրող եզդիների մտահոգությունը: Այս մասին  Թվիթերի իր միկրոբլոգում գրել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանը: «Հայաստանյան դիվանագիտական առաքելություններին հանձնարարվել է սերտորեն համագործակցել Իրաքի եզդիների հարցով զբաղվող պատասխանատուների հետ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ գրել է Բալայանը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանն օգոստոսի 8-ին ընդունել էր եզդիական համայնքային կառույցների ներկայացուցիչներին։ Հայաստանի եզդիների ներկայացուցիչները փոխնախարար Քոչարյանին են ներկայացրել իրենց մտահոգությունները` կապված Իրաքում իսլամիստ ծայրահեղականների հետապնդումների արդյունքում տասնյակ հազարավոր եզդիների վիճակի և ստեղծված հումանիտար ճգնաժամի հետ։
Փոխնախարար Քոչարյանը, ընդգծելով, որ Հայաստանի իշխանությունները կիսում են եզդիական համայնքի մտահոգությունները, նշել է, որ միջազգային տարբեր ատյաններում Հայաստանը շարունակելու է բարձրաձայնել և Իրաքում, և, ընդհանրապես, Մերձավոր Արևելքում կրոնական և ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ իրականացվող բռնությունները վերջ դնելու անհրաժեշտության մասին և այդ նպատակով օգտագործելու է իր բոլոր հնարավորությունները:

YEREVAN, AUGUST 15, ARMENPRESS. The Armenian authorities are deeply concerned about the violence against the Iraqi Yezidis by extremists and share the indignation of Yezidis living in Armenia, the Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan writes on his Twitter microblog. “The Armenian Missions in the UN and other international organizations have received respective directives to closely cooperate with stakeholders on this issue,” as reports “Armenpress”, writes Balayan.
On August 8 Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Shavarsh Kocharian received the representatives of Yezidi community.
The Yezidis of Armenia presented their concerns about the predicament and humanitarian crisis for dozens of thousands of Yezidis created as a result of persecutions by radical Islamists in Iraq.
Deputy Minister Kocharyan emphasized that Armenian shares the concern of the Yezidi community and noted that in different international arenas Armenia will continue to voice the necessity of stopping violence against ethnic and religious minorities in Iraq and in the Middle East in general, using all its capacities for this goal.