Բարձր մակարդակի հանդիպումները և երկխոսությունն առանցքային են ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման համար. Ջոն Հեֆֆերն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման համար կա միայն մեկ` խաղաղ բանակցությունների ճանապարհ:«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆֆերնը` պատասխանելով ադրբեջանական դիվերսիոն գործողությունների և հայկական գյուղերի վրա կատարվող հարձակումների մասին լրագրողների հարցին:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը խստիվ քննադատում է ռազմատենչ հռետորաբանությունը և դատապարտում է հրադադարի խախտումները: Ես իմ ցավակցությունն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր տուժում են շփման գծում և սահմանին տեղի ունեցող միջադեպերի հետևանքով: Պետքարտուղար Քերին վերահաստատել է մեր դիրքորոշումն այս հակամարտության խաղաղ բանակցային լուծումն ապահովելու ուղղությամբ: Լեռնային Ղարաբաղի հարցում մենք շարունակում ենք աշխատել խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ: Շարունակելու ենք հորդորել կողմերին որքան հնարավոր է հաճախակի հանդիպումներ ունենալ, հարցերը միասին քննարկել, և հույս ունենք` մոտ ապագայում նախագահների հանդիպում տեղի կունենա, որի միջոցով հնարավոր կլինի փոխել իրավիճակը»,- ասաց ամերիկացի դիվանագետը:
Հեֆֆերնը վերահաստատեց, որ բարձր մակարդակի հանդիպումները` կարևոր, իսկ երկխոսությունը` առանցքային նշանակություն ունեն Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման համար:
Անցած շաբաթ` հուլիսի 25-ի լույս 26-ի գիշերն, Ադրբեջանն Արցախում հետախուզադիվերսիոն հարձակում է կազմակերպել, որը հայկական զինուժի ստորաբաժանումները հաջողությամբ հետ են մղել: Հայկական կողմը տվել է 1 զոհ, 2 վիրավոր: Նույն գիշերն ադրբեջանական ստորաբաժանումները կրակել են նաև ՀՀ Տավուշի մարզի սահմանամերձ Մովսես, Այգեպար, Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղերի ուղղությամբ: Բարեբախտաբար, հայկական կողմը զոհեր ու վիրավորներ չունի: Դրանից երկու օր առաջ` հուլիսի 23-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները հանդես էին եկել հայտարարությամբ` խորը մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում լարվածության, բռնությունների սրացման, այդ թվում` հայ-ադբեջանական սահմանին և ԼՂ շփման գծում խաղաղ բնակիչների սպանությունների վերաբերյալ: Համանախագահները հորդրոել էին արել կողմերին դժբախտ իրավիճակներից խուսափելու հանձնառություն ստանձնել և զերծ մնալ դիտավորյալ հարձակումներից գյուղերի և խաղաղ բնակիչների վրա: Երկու երկրների ԱԳ նախարարներին նաև կոչ էր արվել մեղմել ստեղծված լարվածությունը և հավատարիմ մնալ հրադադարի ռեժիմի պայմաններին:

Встречи высокого уровня и диалог являются ключевыми для урегулирования карабахского вопроса: Джон Хефферн
Встречи высокого уровня и диалог являются  ключевыми для урегулирования
карабахского вопроса: Джон Хефферн
Для решения карабахского конфликта есть лишь один путь – мирные переговоры. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн, отвечая на вопрос относительно азербайджанских диверсионных действий и нападений на армянские села.
«Минская группа ОБСЕ резко осуждает военную риторику и нарушения режима прекращения огня. Я выражаю свои соболезнования тем, кто страдают на линии соприкосновения сил вследствие происходящих на границе инцидентов. Госсекретарь Керри подтвердил нашу позицию относительно обеспечения решения этого конфликта мирным путем на основе переговоров. Мы продолжаем работать над мирным урегулированием карабахского вопроса и продолжим призывать стороны встречаться как можно чаще, вместе обсуждать вопросы, и надеемся, что в ближайшем будущем состоится и встреча президентов, что поможет изменить ситуацию», - сказал посол.
Джон Хефферн также подчеркнул, что встречи на высоком уровне имеют важное, а диалог – ключевое значение для урегулирования карабахской проблемы.
В минувшую неделю, в ночь с 25 на 26 июля, Азербайджан организовал диверсионно-разведывательное нападение в Арцахе, которое было успешно отбито подразделениями армянских ВС. В результате армянская сторона имела 1 погибшего, 2 раненых. Той же ночью азербайджанские подразделения обстреливали приграничные села Тавушской области – Мовсес, Айгепар, Неркин Кармирахпюр. К счастью,  с армянской стороны  потерь и пострадавших не было.
За два дня до этого, 23 июля, сопредседатели Минской группы ОБСЕ выступили с заявлением, выразив глубокую озабоченность обострением напряженности, насилиями в зоне карабахского конфликта, в том числе убийствами мирных жителей на армяно-азербайджанской границе и на линии соприкосновения сил НК.
Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали стороны воздерживаться от прискорбных инцидентов и преднамеренных нападений на села и мирных жителей. Они призвали также министров иностранных дел двух стран ослабить напряженность и оставаться приверженными режиму прекращения огня.