Բեռլինը Վաշինգտոնից պահանջել Է տրամադրել Գերմանիայում լրտեսական ակտիվության բոլոր տվյալները
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գերմանիայի արդարադատության նախարար Հայկո Մաասը Վաշինգտոնից պահանջել Է տրամադրել բոլոր տվյալները հանրապետության տարածքում «լրտեսական ակտիվության» վերաբերյալ եւ անհապաղ  դադարեցնել նման գործողությունները: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, նա հայտարարել Է Passauer Neue Presse թերթում հրապարակված հարցազրույցում:
«Ամերիկացիներն այժմ պետք Է ակտիվորեն աջակցեն (իրենց դեմ) առաջադրված մեղադրանքների պարզաբանմանը»,- հայտարարել Է նա: Մաասի կարծիքով՝ ԱՄՆ-ը պարտավոր Է բացահայտել շահախարդախության բոլոր փաստերը, եւ «սրան Է վերաբերում լրտեսության հնարավոր այլ դեպքերի մասին անկեղծորեն հայտարարելը, որոնց մասին մեզ ոչինչ հայտնի չԷ»: «Եվ, ամենից առաջ, մեզ անհրաժեշտ Է Վաշինգտոնի ամրագրված հավաստիացումն այն մասին, որ այս պրակտիկան մեկընդմիշտ կդադարեցվի»,- ընդգծել Է արդարադատության նախարարը:
Ըստ նրա գնահատման՝ Գերմանիայում ԱՄՆ-ի լրտեսական գործունեությունը պետք Է ունենա հետեւանքներ, քանի որ «լրտեսումն ու բաեկամությունն անհամատեղելի են»:
Բեռլինում հուլիսի սկզբին ձերբակալվել Է Գերմանիայի Համերկրային հետախուզական ծառայության մի աշխատակից, որը, ինչպես ենթադրվում Է, գաղտնի փաստաթղթեր Է հանձնել ԱՄՆ-ի Կենտրոնական հետախուզական վարչությանը եւ դրա դիմաց ստացել 25 հազար եվրո: Ըստ տեղեկությունների՝ 31-ամյա տղամարդը Միացյալ Նահանգների հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցության երկու տարում նրանց Է հանձնել 218 գաղտնի փաստաթուղթ:
Հուլիսի 9-ին հայտնի Է դարձել, որ ԱՄՆ-ի օգտին լրտեսության կասկածանքով կատարվում Է հետաքննություն եւս մեկ մարդու նկատմամբ, որն աշխատել Է պաշտպանության նախարարությունում, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Берлин потребовал от Вашингтона представить все данные о шпионской активности в Германии
Министр юстиции ФРГ Хайко Маас потребовал от Вашингтона представить все данные о "шпионской активности" на территории республики и незамедлительно прекратить подобные действия. Об этом он заявил в интервью, опубликованном в газете Passauer Neue Presse, сообщает Арменпресс со ссылкой на Итар-Тасс.
"Американцы должны теперь активно содействовать прояснению выдвигаемых (против них) обвинений", - заявил он. По мнению Мааса, США обязаны вскрыть все факты аферы, и "сюда относится четкое заявление о возможных других случаях шпионажа, о которых нам ничего не известно". "И, прежде всего, нам необходимо обязывающее заверение Вашингтона о том, что эта практика раз и навсегда будет прекращена", - подчеркнул министр юстиции.
По его оценке, шпионская деятельность США в Германии должна иметь последствия, поскольку "выслеживание и дружба несовместимы".
В Берлине в начале июля был задержан бывший сотрудник федеральной разведывательной службы Германии (БНД), который, предположительно, передавал секретные документы ЦРУ США и получил за это 25 тыс. евро. По сведениям, 31-летний мужчина за два года сотрудничества с американскими спецслужбами передал им 218 секретных документов. 9 июля стало известно, что ведется расследование по подозрению в шпионаже в пользу США в отношении еще одного человека, работавшего в министерстве обороны.