Թաներ Աքչամը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի քաղաքականության մեջ փոփոխություն չի ակնկալում. բացառիկ
Թաներ Աքչամը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի
քաղաքականության մեջ փոփոխություն չի ակնկալում. բացառիկ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության ու հայկական հարցի վերաբերյալ թուրքական մերժողականության պատը քանդելու գործում հատկապես մեծ է երկրի ներսում գտնվող թուրք մտավորականների գործունեության նշանակությունը: Նման թուրք մտավորականների շարքում Թաներ Աքչամն առաջիններից էր, ով բարձրաձայնեց 20-րդ դարասկզբին երիտթուրքական կառավարության կողմից հայերի դեմ իրագործված ոճրի մասին և մինչ օրս իր տարբեր հայտարարություններով Թուրքիային կոչ է անում առերեսվել պատմական իրողության հետ ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: «Արմենպրես»-ը հայ-թուրքական հարաբերույթյունների բարելավման, Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականության մեջ հնարավոր փոփոխությունների և դրան նպաստող գործոնների մասին զրուցել է թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամի հետ:
-Հրանտ Դինքի հեղինակած գրքերից մեկը վերնագրված էր այսպես. «Երկու մոտ ժողովուրդ, երկու հեռու հարևան»: Ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչը կարող է նպաստել հայ-թուրքական հարաբերություններում առկա սառույցի հալմանը:
-Միայն երկու կարևոր գործոն: Առաջին` Թուրքիայում քաղաքացիական դիմադրության աճը: Երկրորդ` արևմտյան երկրների ու մասնավորապես սփյուռքահայերի դրական ճնշումների աճը: Ըստ իս, Թուրքիայի քաղաքացիական նախաձեռնությունների ու սփյուռքի համատեղ աշխատանքն այն գործոնն է, որը կփոխի Թուրքիայի քաղաքականությունը: Թուրքական կառավարությունն ամենից շատ վախենում է հենց այդ համագործակցությունից: Եթե Թուրքիայում իշխանության ընդդիմադիրները և սփյուռքահայերը միավորվեն, կառավարությունը լուրջ ճնշման տակ կմնա:
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ինչպե՞ս կարող է փոխվել Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունը:
-Ես մեծ փոփոխություններ չեմ ակնկալում Թուրքիայի քաղաքականության մեջ: Շատ կուզեի սխալվել: Կարծում եմ, թուրքական կառավարությունը, ձևացնելով, թե որոշ բաներ փոխում է, առանց որևէ փոփոխություն կատարելու ակնկալում է շրջանցել այդ շրջանը: Այդ պատճառով կարող է որոշ կոսմետիկ քայլեր անել: Եվ այդ քայլերը ասպարեզ կարող է հանել «ահա արեցինք, էլ ի՞նչ եք ուզում» տրամաբանության մեջ: Փոփոխության համար անհրաժեշտ է, որպեսզի Ադրբեջանն առանց ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման Թուրքիային թույլտվություն տա, իսկ դա շատ բարդ է թվում:
-Թուրքիայի հասարակական գիտակցության արթնացումը կարո՞ղ է նպաստել  այն բանին, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում մեծանա պետության նկատմամբ ճնշումը:
-Հայոց ցեղասպանությունն աստիճանաբար Թուրքիայի քաղաքացիական հասարակության համար կարևոր թեմայի է վերածվելու: Մարդիկ արդեն ցանկանում են իմանալ ու սովորել, թե իրականում ինչեր են տեղի ունեցել:  Ես չափազանց մեծ կարևորություն եմ տալիս Թուրքիայի ներսից կառավարության վրա արվելիք ճնշումներին: Կարող եմ ասել, որ որքան քաղաքացիական հասարակությունը բարձրացնի ցեղասպանությունը ճանաչելու պահանջը, այնքան կառավարությունն իրեն հզոր ճնշման տակ կզգա:
-Պարոն Աքչամ, լսել ենք, որ հայերի վերաբերյալ նոր գիրք եք գրում: Մոտ ժամանակներս ի՞նչ ծրագրեր եք իրականացնելու:
-Այժմ տարբեր նախագծեր կան, որոնց վրա աշխատում եմ, գիրք եմ նախապատրաստում 1919 թվականի փետրվար-մայիս ամիսներին Տրապիզոնի Յոզղատի դատավարության վերաբերյալ: Բացի այդ, 2015 թվականի մայիսին կհրատարակվի «Կանոնների ոգին» գրքիս անգլերեն տարբերակը:

Taner Akcam on eve of 100th anniversary of Armenian Genocide does not expect change in Turkey's policy
Taner Akcam on eve of 100th anniversary of Armenian Genocide does not expect change in
Turkey's policy
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. For the demolition of the wall of the Turkish denial of the Armenian Genocide and the Armenian issue, the importance of the activities of the Turkish intellectuals inside the country is especially immense. Like other Turkish intellectuals Taner Akcam was the first who voiced about the crime which in the early 20th century had been perpetrated against the Armenians by the Young Turk government. So far, in his various statements he calls on Turkey to face the historical reality and to recognize the Armenian Genocide. "Armenpress" held a conversation with the Turkish historian Taner Akcam on the improvement of the Armenian-Turkish relations, the possible changes in Turkey's denial policy on the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide and the factors contributing to it.
- One of Hrant Dink's books was titled so: "Two close people, two far neighbors". What do you think, what may make the ice melt in the existing Armenian-Turkish relations?
- Only two important factors: First, the growth of the civil resistance in Turkey.  Second, the growth of the positive pressure of the western countries and the Armenian diaspora in particular. In my opinion, the Turkish civil initiatives and joint work of the diaspora is the very factor that will change the policy of Turkey. The Turkish government is mostly afraid of this cooperation. If the Turkish opposition and the Armenian diaspora unite, the government will remain under serious pressure.
- On the eve of the 100th anniversary of the Armenian Genocide how may Turkey's denial policy change?
- I do not expect major changes in Turkey’s policy. I would like to be mistaken. I think the Turkish Government, pretending that some things change, without making any changes, expects to avoid that period. That is why, it may take some cosmetic steps, and these steps may bring forward the following logic: "here, we did, what else do you want?" For  the change it is necessary  that Azerbaijan, without the settlement of the Karabakh conflict, gives permission to Turkey,  and it seems very complicated.
- Can the awakening of Turkey’s social consciousness contribute to increasing pressure on the state in the issue of the Armenian Genocide recognition?
- The Armenian Genocide will gradually become a significant topic for the Turkish civil society. The people already have a wish to know and to learn what really happened. I attach high importance to the pressures on the government from inside of Turkey. I can say that the more the civil society puts forward the claim to recognize the genocide, the more the government will feel itself under a strong pressure.
- Mr. Akcam, we heard You are writing a new book on Armenians. What plans do You have for nearest future?
- Currently I am working over different projects. I am working over a book on the February-May trials of Trabzon’s Yozgat of 1919. Also, the English language version of “The Spirit of the Laws” will be published on May 2015.