ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը և բարոյականությունը. ամերիկացի լրագրողի վերլուծությունը Հայոց ցեղասպանության օրինակով
ԱՄՆ արտաքին քաղաքականությունը և բարոյականությունը. ամերիկացի լրագրողի
վերլուծությունը Հայոց ցեղասպանության օրինակով
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ ժամանակին օգնել է մերձավորարևելյան բռնապետերից մեկին` Իրաքի նախագահ Սադամ Հուսեյնին, քիմիական զենք օգտագործել սեփական ժողովրդի դեմ: Իսկ քանի որ Հուսեյնը կռվում էր ԱՄՆ-ի հակառակորդ Իրանի դեմ, նախագահ Ռեյգանի վարկակազմը գաղտնի տեղեկատվություն էր տրամադրում նրան: Միաժամանակ Իրաքն ԱՄՆ-ից հացազգիների պաշար էր գնում, ինչի համար էլ ամերիկացի քաղաքական գործիչները վերացրեցին Իրաքի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները:
Այս պատմական դրվագների հիշատակությամբ է «McClathly» պարբերականի լրագրող Մայքլ Դոյլը սկսում ամերիկյան արտաքին քաղաքականության և բարոյականության առնչությունները քննարկող իր հոդվածը:
Դոյլի գնահատմամբ` այսօր էլ Սիրիայի հարցում, երբ ԱՄՆ ռազմական հնարավոր քայլերի է նախապատրաստվում, հռետորաբանության մեջ գերակայում է բարոյականությունը, ինչն արդեն իսկ արտահայտվել է ԱՄՆ պետքարտուղարի կողմից: «Վիրավորվել է մարդկայնության մեր հիմնարար զգացումը»,- երկուշաբթի օրը ասել էր Ջոն Քերրին:
Մինչդեռ ամերիկյան արտաքին քաղաքականության և բարոյականության առնչությունների մեկ այլ օրինակ էլ է ընդգծում Դոյլը, այն է` Հայոց ցեղասպանության հարցը: «Պատմությունն ավելի կոպիտ դիտանկյուն է մեզ առաջարկում: Իրաքի, Սիրիայի, Ռուանդայի և Հայաստանի հարցերում բարոյականությունն ամերիկյան արտաքին քաղաքականության մեջ ավելի շատ կիրառվում որպես պատահականություն, քան օրինաչափություն»,- կարծում է լրագրողը:
Նրա կարծիքով` այս պնդման ամենաակնհայտ օրինակը ԱՄՆ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման բանաձևերի շուրջ ընթացող պայքարն է: «Նախագահի թեկնածուները ամերիկահայ համայնքին պարտադիր կերպով հավաստիացնում են, որ նրանք պաշտոնապես ճանաչելու են 1915-1923 թվականների հայերի կոտորածները որպես ցեղասպանություն»,- գրում է Դոյլը: Նա նաև հիշեցնում է, որ երբ Բարաք Օբաման դեռևս նախագահի թեկնածու էր, նրա արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդական Սամանթա Փաուերն ապագա ախագահի անունից վստահեցրել էր, որ «Օբաման ճանաչում է պատմություն և որպես նախագահ նաև կամք կունենա այդ մասին հիշատակել»: «Նա հայ ժողովրդի իրական բարեկամն է»,- ասել էր Փաուերը:
Ընտրվելուց հետո, սակայն, Օբաման հետևեց ռազմական և դիվանագիտական ոլորտների իր խորհրդատուներին, որոնք չէին ցանկանում օտարել ԱՄՆ կարևորագույն դաշնակիցներից մեկին` Թուրքիային: «Ընտրվելուց ի վեր Օբաման հրաժարվել է օգտագործել «ցեղասպանություն» բառն իր տարեկան հայկական հայտարարության մեջ: Օբամայի վարչակազմում Փաուերը ներկայում դեսպանի պաշտոն ունի»,- ամփոփում է Դոյլը:
Ամերիկյան արտաքին քաղաքականութան նման «հետևողական» մոտեցման վերաբերյալ Դոյլը ներկայացնում է այլ օրինակներ ևս: Մասանավորապես շեշտդրվում են նաև Իրաքի, Ռուանդայի և այժմ արդեն Սիրիայի հայտնի դեպքերն ու ներխուժումները:

US foreign policy and morality: American journalist’s analysis on the example of Armenian genocide
YEREVAN, AUGUST 28, ARMENPRESS: The United States helped protect the last Middle Eastern tyrant thought to use chemical weapons. That dictator was Iraq’s Saddam Hussein. Because he was fighting Iran in the 1980s, the Reagan administration fed him secret intelligence. And because his country bought U.S. crops, farm-state politicians fought off sanctions.
About this writes journalist of “Mcclathly” periodical Michael Doyle when discussing relations of morality and American foreign policy.
He writes that now, amid allegations of chemical weapons use by Syria, the Obama administration is preparing a case for military action. Moral assertions will be paramount, as in Secretary of State John Kerry’s declaration Monday that “our sense of basic humanity is offended.”
“History, though, offers a harsher perspective. From Iraq and Syria, to Rwanda and Armenia, morality as a motive in U.S. foreign policy is more contingent than absolute. “It’s quite selective. The government knew of the fact that Iraq was using chemical weapons, and did not deter them,” writes the journalist, reports "Armenpress".
In his opinion the most obvious example of this is the struggle over resolutions recognizing Armenian genocide in USA.  “The perennial Armenian genocide resolution conflict showcases how this works. Presidential candidates invariably declare to Armenian-American audiences that they will formally recognize as genocide the slaughter that took place in the Ottoman Empire between 1915 and 1923. Samantha Power, a foreign policy adviser to candidate Barack Obama in 2008, made this campaign-season pledge back then on Obama’s behalf. “He’s a true friend of the Armenian people,” Power assured Armenian-Americans in an early 2008 video, calling Obama an “acknowledger of the history” who would have a “willingness as president to commemorate it,” writes Doyle.
“Once in office, though, Obama followed the urgings of military and diplomatic leaders who cautioned against alienating Turkey, a crucial U.S. ally. Obama has since refused to use the word “genocide” in his annual Armenian statements. Power now serves as the Obama administration’s United Nations ambassador,” highlights the journalist.
Doyle brings other examples of such “consistent” approach of American policy mentioning Iraq, Rwanda and Syria.