Թուրքիայի շահերից չի բխում Հայաստանի հետ սահմանային ընդհարում հրահրելը. Հարութ Սասունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի հետ սահմանային ընդհարում հրահրելը չի բխում Թուրքիայի շահերից, որը միայն կծառայի Թուրքիայի անցյալի և ներկայի ոճիրների երկար ցուցակի բացահայտմանը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին գրում է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի հրատարակիչ և խմբագիր Հարութ Սասունյանը: «Հուլիսի 31-ի գիշերը հայ-թուրքական սահմանին տեղի է ունեցել մի մահացու միջադեպ` հավանական լուրջ հետևանքներով:
Հայկական և թուրքական աղբյուրներն իրարամերժ վարկածներ են առաջ քաշել այս միջադեպի առնչությամբ: Սակայն մի հարցում նրանք համամիտ են՝ թուրք հովիվը կրակոցից սպանվել է Հայաստանի տարածքն անցնելուց հետո:
Կարսի նահանգապետ Էյուփ Թեփեն պնդում է, որ «հայ զինվորներն» առանց նախազգուշացնելու կրակ են բացել 35-ամյա Մուստաֆա Ուլքերի վրա, երբ վերջինս փորձում էր հետ բերել իր ոչխարները հայկական կողմից: Թուրք նահանգապետը մեղադրել է հայերին «անհամաչափ ուժ» կիրառելու մեջ՝ պնդելով, որ «հովիվն անզեն է եղել»: Մեկ այլ թուրք պաշտոնյա, Օսման Ուղուրլուն, բացահայտել է, որ սահմանախախտը ադրբեջանական ծագում ունեցող Թուրքիայի քաղաքացի է, որը զինված է եղել միայն դանակով և սպանվել է թիկունքից:
Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը բողոքի դիվանագիտական նոտա է հղել Հայաստանին, որում ասվում է. «Խստորեն դատապարտում ենք պատահականությամբ տեղի ունեցած սահմանային փոքր խախտման համար անմեղ քաղաքացու վրա կրակելը: Պատշաճ բացատրություն գոյություն չունի այս սովորական միջադեպի առնչությամբ հայկական կողմից անհամաչափ ուժ կիրառելու համար»:  Մեկ այլ հրապարակային հայտարարության մեջ Անկարան կոչ է արել Հայաստանին «խելամտություն» ցուցաբերել Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ հարաբերություններում՝ նախագզուշացնելով Երևանին սխալ քայլերի ծանր հետևանքների մասին, որոնք կարող են վտանգի ենթարկել տարածաշրջանի կայունությունն ու խաղաղությունը:
Հայաստանը մերժել է իրադարձությունների թուրքական վարկածը՝ պնդելով, որ երկու թուրք երիտասարդներ ոչխար գողանալու նպատակով գիշերը ժամը 3-ին հատել են հայ-թուրքական սահմանը: Երբ Հայաստանի սահմանին կանգնած ռուս  սահմանապահները զգուշացրել են, որ սահմանախախտները հետ դառնան, թուրքերը ծաղրել են նրանց և հրաժարվել նահանջել: Այնուհետև սահմանապահները երկու անգամ նախազգուշական կրակոցներ են արձակել օդում, և այդ պահին թուրքերից մեկը կրակ է բացել նրանց վրա: Ըստ Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանամերձ վարչության՝ ռուսական զորքերը պատասխան կրակոցով սպանել են թուրք սահմանախախտներից մեկին:
Թուրքական աղբյուրները բազմիցս ընդգծել են, որ հայերն են սպանել հովիվին, չնայած որ Անկարան շատ լավ իրազեկված է, որ Թուրքիայի և Իրանի հետ Հայաստանի սահմանները հսկում են ռուսական զորքերը՝ համաձայն Մոսկվայի և Երևանի միջև կնքված 1992 թվականի համաձայնագրի: Թուրքական կառավարությունը ռուսներին մեղադրելու փոխարեն պնդում է, որ Հայաստանն է պատասխանատվություն կրում հովվի սպանության համար՝ այն վերածելով հայ-թուրքական միջադեպի, այլ ոչ թե ռուս-թուրքական հակամարտության:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը հանդես է եկել զուսպ հայտարարությամբ, որտեղ ցավ է արտահայտել դեպքի կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ նմանատիպ դեպքերն ապագայում չեն կրկնվի: Ակնհայտ է, որ Երևանը չի ցանկանում բորբոքել կրքերը և հրահրել ավելի լուրջ միջադեպեր՝ անկանխատեսելի հետևանքներով:
Հասկանալի է, որ թուրք ղեկավարները կցանկանային ուռճացնել այս համեմատաբար փոքր սահմանային միջադեպը, որպեսզի շեղեն ուշադրությունը Թուրքիայի ներքին և արտաքին բազմաթիվ խնդիրներից, ինչպիսիք են.
· Շարունակվող զանգվածային ցույցերը Թուրքիայում, որոնք վիճարկում են վարչապետ Էրդողանի բռնապետական իշխանությունը:
· Երեք հազար ցուցարարների ձերբակալությունը, ութ հազար վիրավորվածն ու հինգ հոգու սպանությունը՝ որպես հետևանք թուրքական ոստիկանության կողմից «անհամաչափ ուժի կիրառման»:
· Ամերիկյան, բրիտանական և գերմանական խոշոր թերթերում տեղադրված հայտարարությունները, որոնք դատապարտում են Էրդողանի «նացիստական» գործողությունները: Թուրքիայի վարչապետի սպառնալիքները` դատի տալու բրիտանական հայտնի «Թայմս» թերթին մի ամբողջ էջում վճարովի նամակի հրապարակման համար՝ ստորագրված արևմտյան հայտնի մտավորականների և արվեստագետների կողմից, ավելի լայնորեն կբացահայտի նրա կեղեքիչ   գործելակերպը:
· Միացյալ Նահանգների Ներկայացուցիչների պալատի 46 անդամների կողմից Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլա Գյուլին հղված նամակը, որում խնդրում են նրան դատապարտել վերջերս թուրք ղեկավարների, այդ թվում՝ Էրդողանի կողմից արված հակասեմական հայտարարությունները, ով սիոնիզմին անդրադարձել էր որպես «մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն» և Գեզի այգում վերջերս տեղի ունեցած բողոքի ցույցերի կազմակերպման մեջ մեղադրել էր հրեա սադրիչներին:
·  Ներքին լուրջ թշնամանքը քրդական խմբավորումների, ընդդիմադիր կուսակցությունների և բանտարկված բարձրաստիճան զինվորական ղեկավարների հետ:
· Հաճախակի ռազմական ներխուժումները իրաքյան Քուրդիստան:
· Լարված հարաբերությունները Եգիպտոսի նոր իշխանությունների հետ՝ Էրդողանի իսլամիստ գործընկերոջ նախագահ Մուհամեդ Մուրսիի տապալումից հետո:
· Տարաձայնությունները Կիպրոսի, Հունաստանի, Իրանի, Իրաքի և Իսրայելի հետ, ինչպես նաև պատերազմական գործողություններ Սիրիայի հետ:
· Անցյալ շաբաթ Թուրքիայի դեսպանատան պայթեցումը Սոմալիում Ալ-Քաիդայի հետ առնչություն ունեցող մի խմբի կողմից:
Թուրքիայում և նրա շուրջ գոյություն ունեցող այս բոլոր խնդիրների հորձանուտում, Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի հայտարարած «զրո խնդիրներ հարևանների հետ» քաղաքականությունն արդեն վերածվել է «զրո հարևաններ՝ առանց խնդիրների»:
Այն ժամանակ, երբ հայ ժողովուրդը պատրաստվում է աշխարհով մեկ ոգեկոչման միջոցառումներ անցկացնել Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի կապակցությամբ, Թուրքիայի շահերից չի բխում իր բազմաթիվ խնդիրներին ավելացնել սահմանային ընդհարում Հայաստանի հետ, որը միայն կծառայի Թուրքիայի անցյալի և ներկայի ոճիրների երկար ցուցակի բացահայտմանը»:

Not in Turkey’s interest to provoke border clash with Armenia: Harut Sassounian
YEREVAN, AUGUST 7, ARMENPRESS: A deadly incident with potentially serious consequences took place on the Armenian-Turkish border in the night of July 31. As reported by Armenpress, this was written by the publisher of The California Courier Harut Sassounian. The Armenian and Turkish sources have provided conflicting versions of this event. They agree, however, that a Turkish shepherd was shot dead after crossing into Armenian territory.
Kars Governor Eyup Tepe claimed that without warning “Armenian soldiers” opened fire on 35-year-old Mustafa Ulker, as he was trying to retrieve his “sheep” from the Armenian side. The Turkish Governor accused Armenians of using “excessive force,” alleging that “the shepherd did not have a gun in his hand.”
Another local Turkish official, Osman Ugurlu, identified the intruder as a Turkish citizen of Azeri origin who was armed only with a knife and was shot in the back. In a diplomatic note of protest delivered to Armenia, the Turkish Foreign Ministry stated: “We strongly condemn the shooting of an innocent citizen for a simple border infringement apparently made very innocently. There is no valid explanation for the disproportionate use of Armenian force in such an ordinary event.”
In a separate public statement, Ankara called on Armenia to show “good sense” in its relations with Turkey and Azerbaijan, warning Yerevan of the dire consequences of wrong moves that could endanger regional stability and peace. Armenia disputed the Turkish version of events, stating that two Turkish young men had crossed the border at 3 a.m., to steal sheep. When Russian soldiers guarding the Armenian frontier ordered the intruders to go back, the Turks mocked them and refused to retreat. The border guards then fired two warning shots in the air at which point one of the Turks opened fire on them.
The Russian troops responded, killing one Turkish intruder, according to the Armenian Border Department of the Federal Security Service of the Russian Federation. Turkish sources have repeatedly stressed that the shepherd was shot by Armenians, despite Ankara’s awareness that Russian troops are the ones guarding Armenia’s borders with Turkey and Iran, in line with the Moscow-Yerevan agreement of 1992.
Instead of blaming the Russians, the Turkish government insists on holding Armenia responsible for the shepherd’s killing, turning it into an Armenian-Turkish incident rather than a Russian-Turkish quarrel. The Armenian Foreign Ministry issued a restrained statement, expressing regret for the loss of life and hoping that such incidents will not recur in the future. It is clear that Yerevan does not wish to inflame tempers and trigger a more serious incident with unintended consequences.
It is understandable that Turkish leaders would want to exaggerate the significance of this relatively minor border incident in order to distract attention away from Turkey’s multitude of domestic and foreign troubles, in particular:
• On-going mass protests in Turkey, challenging Prime Minister Erdogan’s despotic rule.
• Arresting 3,000 demonstrators, injuring 8,000, and killing five others as a result of the “disproportionate use of force” by Turkish police.
• Announcements placed in major American, British, and German newspapers, denouncing Erdogan’s “Nazi-like” actions. The Turkish Prime Minister’s threatened lawsuit against The (London) Times for publishing a full-page paid letter, signed by dozens of prominent Western intellectuals and artists, would more widely expose his intimidating tactics.
• Letter addressed to Turkey’s President Abdullah Gul by 46 Members of the US House of Representatives, asking him to condemn the recent anti-Semitic statements of Turkish leaders, including Erdogan, who had referred to Zionism as a “crime against humanity” and blamed the recent Gezi Park protests on Jewish instigators.
• Serious internal feuds with Kurdish groups, opposition political parties, and high-ranking imprisoned military leaders.
• Repeated military intrusions into Iraqi Kurdistan.
• Strained relations with Egypt’s new rulers after the overthrow of Pres. Mohamed Morsi, Erdogan’s fellow Islamist.
• Frictions with Cyprus, Greece, Iran, Iraq, and Israel, and hostilities with Syria.
• The bombing of the Turkish Embassy in Somalia last month by an al-Qaeda-linked group. With all these problems swirling in and around Turkey, Foreign Minister Ahmet Davutoglu’s announced policy of “zero problems with neighbors” has turned into “zero neighbors without problems.” At a time when Armenians are planning worldwide commemorations of the Genocide Centennial, Turkey can ill afford to add to its host of troubles a border clash with Armenia, which would only serve to publicize Turkey’s long list of past and present crimes!