Երևանում անցկացվող համաեվրոպական համաժողովում ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի ժամանակ ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը` անդրադառնալով Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուի «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցին:«Ակնհայտ է, որ դա ադրբեջանական կողմի հերթական պատվերն էր, այդպիսի բովանդակությամբ շատ տեքստերի ենք ծանոթ, արդեն անգիր գիտենք»,-շեշտեց Դավիթ Հարությունյանը:Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուն «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցի ժամանակ հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որը իրականության հետ ոչ մի աղերս չունի:Նա հայտարարեց, թե իբր «Հայաստանը գրավել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը և «Խոջալուի ցեղասպանությունն» իրականացրել են հայերը»։Մոլդովայի խորհրդարանակն փաստաբանը Հայաստանին անվանեց «ագրեսոր երկիր»։
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր արտահերթ ելույթի ժամանակ կոչ արեց չօգտագործել համաեվրոպական խորհրդաժողովը և Հայաստանի Ազգային ժողովի ամբիոնը՝ ստահոդ տեղեկություններ տարածելու համար։«Անընդունելի է, որ որոշ փաստաբաններ այս դահլիճում պատվերներ են իրականացնում»,-շեշտեց Նաղդալյանը` առաջարկելով, որ ստահոդ ելույթ ունեցողները ձայնագրեն իրենց ելույթները, որպեսզի պատվիրատուները իրենցից շնորհակալություն հայտնեն:«Կարիք չկա գիտական կոնֆերանսն օգտագործել սուտ տեղեկությունների քննարկման համար։ Այսպիսի հարցի շուրջ քննարկումներ տեղի են ունենում այնպիսի լսարանում, որտեղ կան մասնագետներ, ովքեր գիտեն թեման, իսկ հայտարարել, որ այստեղ կամ այնտեղ ցեղասպանություն է եղել, շատ նման է մեր հարևանների կողմից ամեն օր հնչող միօրինակ հայտարարություններին»,-հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը` կոռեկտության կոչ անելով Մոլդովայի ներկայացուցչին:
Գրիգորիուն փորձեց արդարանալ` ասելով, թե իր ելույթով ցանկացել է նշել, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով։
Լիտվայի օմբուդսմենն իր հերթին առաջարկեց Մոլդովայի ներկայացուցչին խոսել «Մոլդովայի սառեցված հակամարտության մասին, և ոչ թե անդրադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը»։
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակում հուլիսի 3-4-ը Ազգային ժողովում անցկացվեց «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները եւ իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» համաեվրոպական խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին 32 երկրների եւ միջազգային կառույցների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ:

YEREVAN, JULY 4, ARMENPRESS: The Azerbaijan’s regular order failed during the Pan-European Conference “The European Standards of Rule of Law and the Scope of Discretion of Powers in the Member States of the Council of Europe” held at the National Assembly of the Republic of Armenia. This was stated to Armenpress by the deputy of the Republican Party of Armenia faction of the National Assembly Davit Harutyunyan, touching upon the report of the Parliamentary Advocate of the Republic of Moldova Aurelia Grigoriu “The protection of human rights and security in “frozen conflicts” areas”. “It is obvious that it is the regular order of the Azerbaijani side. We are familiar to the content of many similar texts. We know them by heart”, - emphasized Davit Harutyunyan.
During her report “The protection of human rights and security in “frozen conflicts” areas”, the Parliamentary Advocate of the Republic of Moldova Aurelia Grigoriu made a statement, which does not have any connection to the reality. She announced that “Armenia occupied 20% of the Azerbaijan’s territory and the Khojalu Genocide was implemented by the Armenians”. The Parliamentary Advocate of the Republic of Moldova called Armenia “an aggressor country”.
The Vice President of the National Assembly of the Republic of Armenia Hermine Naghdalyan appealed not to use the Pan-European Conference and the platform of the National Assembly of Armenia for spreading false information.
Aurelia Grigoriu tried to justify herself, saying that with her speech she wanted to note that all the conflicts should be settled in peaceful way.
The Lithuanian Ombudsman in his turn suggested the Moldovan representative to speak “on the Moldova’s frozen conflict and not touch upon the history of the Nagorno Karabakh conflict”.
In the framework of the Armenia’s chairmanship at the Committee of Ministers of the European Council, the Pan-European Conference “The European Standards of Rule of Law and the Scope of Discretion of Powers in the Member States of the Council of Europe” was held on July 3-4 at the National Assembly. The Conference was attended by about 80 representatives from 32 countries and international organizations.