Երևանում անցկացվող համաեվրոպական համաժողովում ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովում «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները և իշխանությունների հայեցողության սահմանները Եվրոպայի խորհրդի անդամ երկրներում» թեմայով համաեվրոպական խորհրդաժողովի ժամանակ ադրբեջանական հերթական պատվերը ձախողվեց: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Դավիթ Հարությունյանը` անդրադառնալով Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուի «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցին:«Ակնհայտ է, որ դա ադրբեջանական կողմի հերթական պատվերն էր, այդպիսի բովանդակությամբ շատ տեքստերի ենք ծանոթ, արդեն անգիր գիտենք»,-շեշտեց Դավիթ Հարությունյանը:Մոլդովայի խորհրդարանական փաստաբան Աուրելիա Գրիգորիուն «Մարդու իրավունքների պահպանումը և պաշտպանությունը «սառեցված հակամարտությունների» տարածքում» թեմայով զեկույցի ժամանակ հանդես եկավ մի հայտարարությամբ, որը իրականության հետ ոչ մի աղերս չունի:Նա հայտարարեց, թե իբր «Հայաստանը գրավել է Ադրբեջանի տարածքների 20 տոկոսը և «Խոջալուի ցեղասպանությունն» իրականացրել են հայերը»։Մոլդովայի խորհրդարանակն փաստաբանը Հայաստանին անվանեց «ագրեսոր երկիր»։
ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանն իր արտահերթ ելույթի ժամանակ կոչ արեց չօգտագործել համաեվրոպական խորհրդաժողովը և Հայաստանի Ազգային ժողովի ամբիոնը՝ ստահոդ տեղեկություններ տարածելու համար։«Անընդունելի է, որ որոշ փաստաբաններ այս դահլիճում պատվերներ են իրականացնում»,-շեշտեց Նաղդալյանը` առաջարկելով, որ ստահոդ ելույթ ունեցողները ձայնագրեն իրենց ելույթները, որպեսզի պատվիրատուները իրենցից շնորհակալություն հայտնեն:«Կարիք չկա գիտական կոնֆերանսն օգտագործել սուտ տեղեկությունների քննարկման համար։ Այսպիսի հարցի շուրջ քննարկումներ տեղի են ունենում այնպիսի լսարանում, որտեղ կան մասնագետներ, ովքեր գիտեն թեման, իսկ հայտարարել, որ այստեղ կամ այնտեղ ցեղասպանություն է եղել, շատ նման է մեր հարևանների կողմից ամեն օր հնչող միօրինակ հայտարարություններին»,-հայտարարեց ԱԺ փոխնախագահը` կոռեկտության կոչ անելով Մոլդովայի ներկայացուցչին:
Գրիգորիուն փորձեց արդարանալ` ասելով, թե իր ելույթով ցանկացել է նշել, որ բոլոր հակամարտությունները պետք է լուծվեն խաղաղ ճանապարհով։
Լիտվայի օմբուդսմենն իր հերթին առաջարկեց Մոլդովայի ներկայացուցչին խոսել «Մոլդովայի սառեցված հակամարտության մասին, և ոչ թե անդրադառնալ ղարաբաղյան հակամարտության պատմությանը»։
Եվրոպայի խորհրդի Նախարարների կոմիտեում Հայաստանի նախագահության շրջանակում հուլիսի 3-4-ը Ազգային ժողովում անցկացվեց «Իրավունքի գերակայության եվրոպական չափորոշիչները եւ իշխանությունների հայեցողության սահմանները ԵԽ անդամ երկրներում» համաեվրոպական խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովին մասնակցում էին 32 երկրների եւ միջազգային կառույցների շուրջ 80 ներկայացուցիչներ:

Очередной азербайджанский заказ провалился в ходе проходящей в Ереване Всеевропейской конференции
В ходе проходящей 4 июля в Национальном Собрании Армении Всеевропейской конференции «Европейские стандарты верховенства права и пределы усмотрения властей в странах-членах СЕ» провалися очередной азербайджанский заказ. В беседе с Арменпресс об этом сказал депутат НС от фракции «Республиканская партия Армении» Давид Арутюнян, коснувшись доклада парламентского адвоката Республики Молдова Аурелии Григориу на тему «Соблюдение и защита прав человека на территории «замороженных конфликтов».
«Явно, что это был очередной заказ азербайджанской стороны. Мы знакомы со многими текстами подобного содержания, уже знаем наизусть», -- подчеркнул Давид Арутюнян.
Парламентский адвокат Республики Молдова А.Григориу в ходе доклада на тему «Соблюдение и защита прав человека на территории «замороженных конфликтов» выступила с заявлением, которое никоим образом не связано с действительностью. Она заявила, что якобы «Армения захватила 20% территории Азербайджана и геноцид в Ходажлу совершили армяне». Григориу назвал Армению «страной агрессором».
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эрмине Нагдалян в ходе своего внеочередного выступления призвала не использовать Всеевропейскую конференцию и кафедру парламента Армении для распространения ложной информации.
«Неприемлемо, что некоторые адвокаты в этом зале исполняют заказы», - подчеркнула Нагдалян, предложив, чтобы выступающие с ложной информации докладчики записали свои выступления, чтобы получить похвалу от заказчиков.
«Не надо использовать научную конференцию для обсуждения ложной информации. Обсуждения вокруг таких вопросов проходят в таких аудиториях, где есть знакомые с темой специалисты, а заявлять, что здесь или там был совершен геноцид, очень похоже на однообразные заявления наших соседей, которые звучат каждый день», - заявила вице-спикер, призвав представителя Молдовы к корректности.
Григориу попыталась оправдаться, сказав, что своим выступлением хотела отметить, что все конфликты должны быть решены мирным путем.
Омбудсмен Литвы в свою очередь предложил представителю Молдовы говорить «о замороженном конфликте Молдовы, а не касаться истории нагорно-карабахского конфликта».
Напомним, что 3-4 июля в рамках председательства Армении в Комитете министров Совета Европы в Ереване проходит Всеевропейская конференция «Европейские стандарты верховенства права и пределы усмотрения властей в странах-членах СЕ». В конференции участвуют более 80 представителей от32 стран и международных структур.