Թուրքական Էրուհ քաղաքի հայկական եկեղեցին վերածում են իսլամական դպրոցի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի Էրուհ քաղաքի Դիհ թաղամասում գտնվող պատմական հայկական Սուրբ Հովաննես եկեղեցին, առանց որևէ թույլտվության, վերածում են աղջիկների համար իսլամական կրոնական դպրոցի: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net-ը, այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսում հայտարարել են Մարդու իրավունքների պաշտպանության ընկերության Սիիրթի (Սղերթ) մասնաճյուղի ներկայացուցիչները:
«Սա բռնություն է հայ ժողովրդի դավանանքի և ապրելու իրավունքի նկատմամբ: Ներկայում անհրաժեշտ է վարչական և քրեական հետաքննություն սկսել պատասխանատուների նկատմամբ»,- ասել են կազմակերպության անդամները: Մարդու իրավունքների պաշտպանության կազմակերպության մասնաճյուղերից մեկի ղեկավար Սերդար Բաթուրը` ցույց տալով համապատասխան լուսանկարները, հայտնել է, որ ներկայում եկեղեցու հայերեն գրություններով և խաչով քարերն օգտագործվում են այլ շինություն կառուցելու համար:
Բաթուրը պատմել է, որ եկեղեցին նախկինում այցելում էին նաև մահմեդականներ, ովքեր գալիս և մոմ էին վառում այնտեղ, իսկ ապրիլի սկզբներին մի խումբ կանայք եկել են եկեղեցու տարածք, ուտելիք են պատրաստել և բաժանել գտնվողներին: Նրա խոսքերով` պատմական պաշտամունքի վայրի փոխարեն այլ շինություն կառուցելը նպատակ ունի ջնջել պատմությունը:
Մարդու իրավունքների կազմակերպության մեկ այլ անդամ Զանա Աքսուն խոսել է Էրուհ-Սիիրթ շրջանում գտնվող հայկական գերեզմանների առկայության մասին, որոնք ի հայտ են գալիս ճանապարհաշինարարական աշխատանքների ժամանակ: «Մեքենաների փորելու արդյունքում շուրջ 100 քառակուսի մետր գերեզման ի հայտ եկավ: Գյուղացիները հավաքեցին գերեզմանից դուրս եկած ոսկորները և իրենց տեղը դրեցին: Սակայն իշխանությունները ոչինչ չարեցին այս կապակցությամբ»,- նշել է Աքսուն, ով միաժամանակ ընդգծել է 1915 թվականին տեղի ունեցած պատմական դառը դեպքերի հետ առերեսվելու անհրաժեշտությունը: Խոսելով հայկական եկեղեցու տարածքում ներկայում ընթացող շինարարության մասին` նա նշել է, որ այս գործողությունների միակ նպատակը հայերի հետքերը ջնջելն է: «Անհրաժեշտ է անմիջապես դադարեցնել այս վայրում սկսված շինարարությունը: Անհրաժեշտ է այս և սրա նման մյուս կառույցները վերանորոգել և բաց անել զբոսաշրջանության համար: Տարածաշրջանի ժողովուրդների խճանկար հանդիսացող նման կառույցները պետք է պահպանվեն»,- վստահեցրել է նա:

Армянская церковь в турецком городе Эрух превращается в исламскую школу
Историческая армянская церковь Св. Ованнеса (Иоанна), находящаяся в районе Дих турецкого городаЭрух, без всякого разрешения превращается в  исламскую школу для девочек. Как передает Арменпресс со ссылкой на Demokrathaber.net, об этом на пресс-конференции заявил представитель Сииртского филиала общества защиты прав человека.
«Это волюнтаризм по отношению к религии и праву на жизнь армянского народа», - сказали члены организации. Руководитель одного из филиалов организации СейдарБатур, демонстрируя весьма убедительные фотоснимки, заявил, что каменные плиты с вырезанными на них армянскими письменами и крестами, используются в строительстве иных сооружений.
Батур  рассказал, что раньше церковь такжепосещали мусульмане, которые ставили тут свечки, а в начале апреля группа женщин пришла на территорию церкви, стала готовить еду и раздавать ее присутствующим. По его словам, строительство иного сооружения на месте исторической святыни преследует одну цель – уничтожениеее и ее истории.
Другой член ОЗПЧЗанаАксун говорил об армянских кладбищах в районе Эрух-Сиирт, которые обнаруживаются во время прокладки дорог. «Во время землеройных работ обнаружено кладбище площадью 100 кв.м. Крестьяне собрали кости и захоронили на месте. Но власти ничего не сделали в связи с этим», - отметил Аксун, который при этом отметил необходимость признать горькую историческую правду относительно событий 1915г.
Говоря о развернувшемся строительстве на  территории армянского храма, он отметил, что единственная цель этого строительства – уничтожить следы прошлого. «Необходимо незамедлительно остановить начатое строительство. Также необходимо восстановить это и другие порушенные сооружения, открыть их для туризма. Подобные свидетельства многообразия народов данного района должны быть сохранены», - сказал он.