Ջոն Քերիի թեկնածության առաջադրումը ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Ցեղասպանության ճանաչման նոր ուղի է հարթում. ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբ
Ջոն Քերիի թեկնածության առաջադրումը ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում
Ցեղասպանության ճանաչման նոր ուղի է հարթում. ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից Ջեն Քերիի առաջադրումը, ով հայտնի է արդեն երկար տարիներ ԱՄՆ հայկական համայնքին ցուցաբերած իր աջակցությամբ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի պաշտոնական կայքը, ԱՄՆ հայերի շրջանում շրջանառվում է այն միտքը, որ ԱՄՆ նոր պետքարտուղարի նշանակմամբ ճանապարհ կբացվի ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում մեկ այլ հայտնի հայամետ գործիչ Ռոբերտ Մենենդեսի նշանակման համար:
«Մենք ողջունում ենք նախագահ Բարաք Օբամայի կողմից ԱՄՆ պետքարտուղարի պաշտոնում Ջոն Քերիի առաջադրումը, ով հայտնի է շուրջ երեք տասնամյակ Հայաստանին և Հայաստանի արտաքին քաղաքականության պաշտպանությանն ուղղված իր աջակցությամբ»,- ասել է հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը: Նա հույս է հայտնել, որ արդեն պետքարտուղարի պաշտոնում Ջոն Քերիի օժանդակությամբ կշարունակվեն տարվել կառուցողական աշխատանքներ` նպատակ ունենալով հակազդել Հայոց Ցեղասպանության ճանաչմանը խոչընդոտող  Թուրքիայի վարած մշտական քաղաքականությանը, ուժեղացնելՀայաստան-ԱՄՆ կապերը, ինչպես նաև նպաստել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անվտանգությանը:
Քերին առաջին անգամ սենատոր է ընտրվել1984թ.։ Երբ սենատոր Ջո Բայդենը նշանակվեց իր այժմյան պաշտոնում, Քերին դարձավ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ։ Այս տարիների ընթացքում սենատոր Քերին պայքարել է Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար։ Նա արգելել էր Ֆրենսիս Ռեկարդոնեին Թուրքիայում ԱՄՆ-ի դեսպանի պաշտոնում նշանակելը՝ Հայոց ցեղասպանության հարցում վերջինիս դիրքորոշման համար։ Նա նաեւ Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձեւի «իսկական հովանավորն» է համարվում։
1990-ականների սկզբին Քերին մեծապես նպաստել է Սենատում «Ազատության աջակցման մասին» օրենքում այն փոփոխության ընդունմանը, որը սահմանափակում էր Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունն այնքան ժամանակ, քանի դեռ վերջինս չի դադարեցրել Հայաստանի արգելափակումը եւ Հայաստանի ու Ղարաբաղի նկատմամբ իր ագրեսիան։ Քերին նաեւ հայտարարել էր, որ «ցնցված եւ ապշած է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կողմից հայ սպային քնած ժամանակ կացնահարած Սաֆարովին  ներում շնորհելու փաստից»։
ԱՄՆ-ում 2004թ. նախագահական ընտրություններում ամերիկահայերը պաշտպանել էին հենց Քերիի թեկնածությունը՝ հանրապետական թեկնածու Ջորջ Բուշի հետ մրցապայքարում։
Բացի այդ` Սենատից հեռանալուց հետո Քերիի պաշտոնն ամենայն հավանականությամբ կզբաղեցնի հայերի մեկ այլ բարեկամ՝ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսը։ Նա եւս ԱՄՆ-ի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ջատագովներից է, Սենատում Ցեղասպանության մասին բանաձեւի(S.Res.399) ընդունման ակտիվ կողմնակիցը։
Սենատոր Մենենդեսը միացել էր սենատոր Բարբար Բոքսերի՝ Հայաստանի դեսպանի պաշտոնում Դիք Հոգլանդի նշանակումն արգելափակելու պայքարին, քանի որ վերջինս, Սենատում ելույթ ունենալով, հերքել էր Հայոց ցեղասպանության փաստը։

John Kerry nomination in the post of US Secretary of State to pave way for Genocide recognition: ANCA commission
John Kerry nomination in the post of US Secretary of State to pave way for Genocide
recognition: ANCA commission
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS: ANCA welcomes  long-time Armenian American issues supporter, Senator John Kerry  as his next Secretary of State, with Senator Robert Menendez widely considered to take his place as the next Chairman of the powerful Senate Foreign Relations Committee, Armenpress reports citing the Armenian National Committee of America.
''We welcome President Obama’s nomination of Senator Kerry – a legislator with a three decade-long record of support for Armenia and a legacy of advocacy for the foreign policy priorities of Armenian Americans – as our nation’s next Secretary of State,'' said ANCA Executive Director Aram Hamparian.  ''We look forward to continuing to work constructively with Senator Kerry, now in his new role at the Department of State, as we seek to lift Turkey’s gag-rule on American recognition of the Armenian Genocide, strengthen U.S.-Armenia ties, and put in place freedom-based solutions that provide security to the Republic of Nagorno Karabakh''.
Senator Kerry was first elected to the Senate in 1984.  He succeeded now-Vice President Joe Biden as Chairman of the Senate Foreign Relations Committee in 2009.  Over the years, Senator Kerry has been a strong advocate for Congressional affirmation of the Armenian Genocide, cosponsoring many resolutions to end U.S. complicity in Turkey’s denial of this still unpunished crime.  As a member of the Foreign Relations Committee, he pressed ambassadorial nominee to Turkey, Francis Ricciardone about U.S. policy on the Armenian Genocide, Turkey’s blockade of Armenia, and the pending Turkey-Armenia Protocols.  He is not currently a cosponsor of the Armenian Genocide Resolution.
In the early 1990s, Senator Kerry was a vocal leader in support of Senate adoption of Section 907 of the FREEDOM Support Act, which restricted U.S. assistance to Azerbaijan until it lifted its blockades and stopped its aggression against Armenia and Nagorno Karabakh.  Earlier this year, Chairman Kerry was ''shocked and appalled''at Azerbaijan President Ilham Aliyev’s pardon, praise and promotion of convicted Azerbaijani axe-murderer Ramil Safarov. ''This needlessly provocative act endangers the fragile peace between these countries and damages the government of Azerbaijan’s credibility,''noted Senator Kerry.
The ANCA had endorsed Senator Kerry in his bid for the presidency in 2004 against Republican incumbent President George W. Bush.
Senator Kerry will likely be succeeded by Senator Robert Menendez as Chairman of the Senate Foreign Relations Committee.  Senator Menendez has been an outspoken advocate for U.S. affirmation of the Armenian Genocide since his years in the House of Representatives.  He is the lead sponsor for the Senate Armenian Genocide Resolution  introduced earlier this year.  Senator Menendez was joined by Senator Barbara Boxer in blocking the nomination of Dick Hoagland, President George W. Bush’s nominee as U.S. Ambassador to Armenia, after Hoagland denied the Armenian Genocide during his Senate confirmation process.  Later, Senators Menendez and Boxer successfully opposed the nomination of U.S. Ambassador to Azerbaijan Matthew Bryza, expressing concerns about his serious shortcomings in his track record as a senior diplomat dealing with the Caucasus.
Among the other changes in the Senate Committee leadership include Senator Barbara Mikulski’s selection to serve as Chairwoman of the powerful Senate Appropriations Committee, taking over the position from Hawaii Senator Daniel Inouye, who passed away earlier this week.