Հայ դիրքապահներին ադրբեջանցի զինծառայող է հանձնվել. ադրբեջանական կողմը եւս փորձել է մեկնաբանել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ-ադրբեջանական սահմանագծի հուսիս-արևելյան հատվածումհուլիսի 26-ին` ժամը 06.00-ի սահմաններում, հատելով ՀՀ պետական սահմանը, հայ դիրքապահներին է հանձնվել Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացի, զինծառայող Ֆիրուզ Ֆարաջեւը:Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, սահմանախախտը ձերբակալվել է, կատարվում է հետաքննություն:
Ադրբեջանցի զինծառայողի գերության մեջ գտնվելու մասին տեղեկացվել է Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի երևանյան գրասենյակը:
Ժամը 15:17- /լրացված/
Հուլիսի 26-ի երկրորդ կեսին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հաստատել է զինվոր Ֆիրուզ Միրզա օղլու Ֆարաջեւի` նույն օրը վաղ առավոտյան ժամը 6-ին Թովուզի շրջանում հայ-ադրբեջանական սահմանն անցնելու եւ հայկական զինված ուժերին գերի հանձնվելու փաստը: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է contact.az լրատվական կայքը` նշելով, որ փաստը հաստատել է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը:
Ադրբեջանական կայքը նշում է, որ 20-ամյա զինվոր Ֆարաջեւը, իբր, գերի է ընկել շփման գծում «մոլորվելու» պատճառով:
«Երեւում է` Ադրբեջանի ազգային բանակում վաղուց էր պետք աշխարհագրության եւ կողմնորոշվելու դասաժամեր մտցնել, եթե զինվորները պարբերաբար շփոթում են սեփական եւ ուրիշի ուղղությունը՚, -հեգնում է կայքը` նշելով, որ մինչ այդ Հայաստանում ադրբեջանցի ռազմագերիներ չեն եղել:

Азербайджанский военнослужащий сдался армянским пограничникам (дополнено)
На северо-восточном отрезке армяно-азербайджанской границы 26 июля в районе 06.00, пересекая государственную границу Армении, армянским пограничникам сдался гражданин Азербайджана, военнослужащий Фируз Фараджев.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МО Армении, о факте нахождения в плену азербайджанского военнослужащегобыло сообщено в ереванский офис Международного Комитета Красного Креста.
Фараджев арестован, ведется следствие.
Дополнено в 15.17
Во второй половине дня 26 июля министерство обороны Азербайджана подтвердило сообщения о том, что солдат Фируз Фараджев в тот же день в районе 06.00 утра на линии соприкосновения в Товузском районе пересек границу и сдался армянским вооруженным силам. Как передает Арменпресс, об этом сообщает сайт contact.az.
Азербайджанский сайт отмечает, что 20-летний Фараджев якобы попал в плен, так как «заблудился» на линии соприкосновения.
«Видимо, в национальной армии давно пора вводить уроки географии и ориентирования, если солдаты регулярно путают свое и чужое направление», - иронизирует азербайджанский сайт.