Ճանաչելով Պաղեստին պետությունը՝ միջազգային հանրությունը կոնկրետ մեսիջներ է ուղարկում Նեթանյահուի կառավարությանը․ արաբագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Պաղեստինաիսրայելական հակամարտության գոտում ստեղծված աղետալի վիճակն ու պատերազմական գործողություններն այս հանգրվանում հանգեցրել են նրան, որ միջազգային հանրության զգալի մասը՝ անգամ Իսրայելի դաշնակից երկրները, գնալով ճնշում են գործադրում Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի կառավարության վրա՝ փորձելով կանգնեցնել հումանիտար ճգնաժամը, որ կա Պաղեստինում։ Հետևաբար, այս համատեքստում պետք է դիտարկել նաև Պաղեստին պետության միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերը։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ տեսակետն արտահայտեց արաբագետ Հայկ Քոչարյանը՝ անդրադառնալով այն տեղեկատվությանը, ըստ որի՝ Իռլանդիան, Նորվեգիան և Իսպանիան պաշտոնապես ճանաչել են Պաղեստինը որպես առանձին պետություն՝ ստիպելով Իսրայելին հետ կանչել իր դեսպաններին Իռլանդիայից և Նորվեգիայից, ինչպես նաև պնդելով, որ երկու պետության ստեղծմամբ լուծումն էական նշանակություն ունի Մերձավոր Արևելքի տարածաշրջանում կայուն խաղաղության համար, որը հոկտեմբերից գտնվում է ՀԱՄԱՍ-Իսրայել բախման կիզակետում:
«Իսրայելի ռազմական կառավարությունը, Նեթանյահուի գլխավորությամբ, փորձում է կոշտ դիրքորոշում դրսևորել, ինչը կապված է մի քանի հանգամանքների հետ։ Իսրայելի վարչապետն իրականում իշխանությունը պահպանելու միակ գրավականը համարում է ռազմական գործողությունների շարունակականությունը, թեև Իսրայելում ընթանում է նաև հակառակ պրոցեսը, որտեղ մարդիկ պահանջում են նրա հրաժարականը։ Այստեղ խնդիրն այն է, որ փորձում են Իսրայելին մեսիջներ ուղարկել և նրա ու ՀԱՄԱՍ-ի միջև բանակցությունները բերել կառուցողական դաշտ՝ դրանք տեղավորելով դիվանագիտական խողովակի մեջ, որպեսզի այդ կերպ ավարտեն ռազմական փուլը»,- ասաց Քոչարյանը։
Արաբագետը հավելեց, որ վերոհիշյալ երեք երկրների կողմից Պաղեստին պետության ճանաչումն առանձնապես արտառոց երևույթ չէ, քանի որ ՄԱԿ-ի ավելի քան հարյուր պետություններ արդեն ճանաչել են Պաղեստինի անկախությունը։
«Այստեղ կարևորը Միացյալ Նահանգների դիրքորոշումն է։ Ճիշտ է, Վաշինգտոնն արտահայտվում է Պաղեստին պետության ստեղծման օգտին, բայց, ինչպես մեկնաբանեց արտաքին գերատեսչությունը, իրենք կողմն են ոչ թե միակողմանի ճանաչմանը, այլ բանակցությունների արդյունքում Պաղեստին պետության ճանաչման գործընթացին։ Նեթանյահուն իր հերթին վերջին ելույթներից մեկում նշեց, որ իրենց բարեկամ ու ոչ թշնամի երկրները ցանկանում են, որպեսզի վերջ տրվի ռազմական գործողություններին, սակայն պնդեց, որ ձգտելու են մինչև վերջ հաղթել ՀԱՄԱՍ-ին, ինչը խոսում է այն մասին, որ էսկալացիան դեռ շարունակվելու է։ Կա նաև մտավախություն, որ կարող է բացվել երկրորդ ճակատը Լիբանանի «Հըզբոլլահ»-ի մասնակցությամբ, ինչը նույնպես կարող է նպաստել Նեթանյահուի կառավարության երկարաձգմանը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Քոչարյանի դիտարկմամբ՝ այն ուժերը, որոնք Իսրայելում ձևավորել են ներկայիս կառավարությունը, գաղափարախոսությամբ աջամետ են, նույնիսկ կան ծայրահեղ աջամետներ, որոնք չեն ընդունում Պաղեստին պետության գոյությունը և այդ տարածքները համարում են իրենցը, իսկ Նեթանյահուն կոալիցիա է կազմել հենց այդ ուժերի հետ, մինչդեռ դաշնակիցները փորձում են նրան բերել կառուցողական դաշտ, ինչի արդյունքը մինչ այս պահը տեսանելի չէ։
Անդրադառնալով նաև այն տեղեկատվությանը, որի համաձայն՝ Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Քարիմ Խանը օրեր առաջ դիմել էր Նախաքննական պալատին՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի և երկրի պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտի, ինչպես նաև պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման երեք բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալման հրամաններ ստանալու համար, արաբագետն ընդգծեց, որ այդ քայլը նույնպես պետք է դիտարկել որպես Իսրայելին կառուցողական դաշտ բերելու փորձ։
«Բայց Նեթանյահուն այդ ճնշմանը պատասխանեց, որ եթե նման բան արվի, ապա իրենք էլ վերջ կտան Արևմտյան ափի Պաղեստինի իշխանությանը՝ մտնելով նաև այդ տարածքները։ Այսինքն՝ երկուստեք կա կոշտ հռետորաբանություն, և իսրայելական կողմն ամեն ինչ անում է՝ ցույց տալու, որ չի գնա զիջումների»,- եզրափակեց արաբագետը։

Признавая Палестину, международное сообщество направляет Нетаньяху конкретные мессиджи: мнение арабиста
Катастрофическая ситуация, создавшаяся в зоне палестино-израильского конфликта, и военные действия, развернутые в этом регионе, привели к тому, что значительная часть международного сообщества, даже союзные Израилю страны, оказывают все большее давление на правительство премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, пытаясь остановить гуманитарный кризис, существующий в Палестине. Следовательно, именно в этом контексте следует рассматривать и действия, направленные на международное признание Государства Палестина.
В беседе с “Арменпресс” такую ​​точку зрения высказал арабист Айк Кочарян, коснувшись сообщений об официальном признании Палестины государством Ирландией, Норвегией и Испанией, что принудило Израиль отозвать своих послов из Ирландии и Норвегии. Эти страны выразили убеждение, что создание двух государств будет важно для установления прочного мира в ближневосточном регионе, который с октября находится в центре конфликта ХАМАС-Израиль.
“Военный кабмин Израиля вместе с Нетаньяху пытается занять жесткую позицию, что связано с несколькими обстоятельствами. Фактически премьер-министр Израиля считает продолжение военных действий единственной гарантией сохранения власти, хотя в Израиле идет и противоположный процесс, люди требуют его отставки. Вопрос в том, что они пытаются послать Израилю определенные месседжи и перевести переговоры между ним и ХАМАС на конструктивное поле, поместив их в дипломатическую сферу, чтобы завершить военную фазу таким образом”, - сказал Кочарян.
Арабист добавил, что признание Палестинского государства этими тремя странами не так уж и невероятно, поскольку более ста государств ООН уже признали независимость Палестины.
“Здесь важна позиция Соединенных Штатов. Конечно, Вашингтон высказывается в пользу создания Палестинского государства, но, как прокомментировало внешнеполитическое ведомство, они выступают не за одностороннее признание, а за процесс признания Палестинского государства в результате переговоров. Нетаньяху, в свою очередь, в одном из своих недавних выступлений отметил, что их дружественные и не враждебные страны хотят прекращения военных действий. Но, он вновь настоял на том, что будут стремиться победить ХАМАС, довести все до конца, что говорит о том, что эскалация будет продолжена. Также есть опасения, что откроется и второй фронт - с ливанской “Хезболла”, что также может способствовать продлению срока правления правительства Нетаньяху”, - отметил наш собеседник.
По мнению Кочаряна, силы, сформировавшие нынешнее правительство Израиля, имеют правую идеологию. Среди них есть и крайне правые, которые не признают возможность существования палестинского государства и считают эти территории своими, и Нетаньяху сформировал с ними коалицию, в то время как его союзники пытаются вывести Израиль на конструктивное поле. Однако, результатов пока не видно.
Коснувшись сообщений, относительно обращения Карим Хана, прокурора Международного уголовного суда в Палату предварительного следствия для получения ордера на арест премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и министра обороны страны Йоава Галанта, также и троих высокопоставленных деятелей палестинского радикального движения ХАМАС, арабист подчеркнул, что этот шаг также следует рассматривать как попытку вывести Израиль на конструктивное поле.
“Но Нетаньяху ответил на это давление следующим образом - если что-то подобное произойдет, то они положат конец палестинскому правлению и на Западном берегу, вступив и на эти территории. Иными словами, с обеих сторон идет жесткая риторика, и израильская сторона делает все возможное, чтобы показать, что она не пойдет на уступки”, - заключил арабист.