Աֆղանստանի հյուսիսում ջրհեղեղի հետևանքով առնվազն 50 մարդ է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աֆղանստանի հյուսիսային Բագլան նահանգում ջրհեղեղի հետևանքով զոհվել է առնվազն 50 մարդ՝ հիմնականում կանայք և երեխաներ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Ինտերֆաքսը»՝ վկայակոչելով Guardian-ը:
Այս թիվը հաստատել է տարերային աղետների դեմ պայքարի նահանգային վարչության ղեկավար Հեդայաթուլլա Համդարդը։ Նրա խոսքով՝ առաջիկա օրերին զոհերի թիվը կարող է ավելանալ։
Շտապ օգնության անձնակազմը ազգային բանակի և ոստիկանության անվտանգության ուժերի օգնությամբ ցեխի և բեկորների տակ զոհվածների որոնումներ է իրականացնում:
«Սեզոնային ուժեղ անձրևը ջրհեղեղ է առաջացրել, և բնակիչները պատրաստ չեն եղել ջրի հանկարծակի հոսքին»,- նշել է պաշտոնյան՝ հավելելով, որ մոտ ժամանակներս անձրևը կարող է վերսկսվել:
Իշխանությունների տվյալներով՝ ապրիլի կեսերից Աֆղանստանի 10 նահանգում ջրհեղեղի հետևանքով զոհվել է մոտ 100 մարդ, բազմաթիվ գյուղատնտեսական հողեր ճահճացել են:

По меньшей мере 50 человек погибли в результате наводнения на севере Афганистана
По меньшей мере 50 человек, в основном женщины и дети, погибли в результате наводнения в северной афганской провинции Баглан.
Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщает The Guardian.
Эту цифру подтвердил глава провинциального управления по борьбе со стихийными бедствиями Хедаятулла Хамдард. По его словам, в ближайшие дни число жертв может увеличиться.
Персонал службы экстренной помощи ведет поиски погибших под грязью и обломками с помощью сил безопасности национальной армии и полиции.
«Сильный сезонный дождь спровоцировал наводнение, и жители оказались не готовы к внезапному приливу воды, отметил чиновник, добавив, что в ближайшее время дождь может возобновиться», - отметил чиновник, добавив, что дождь может возобновиться в ближайшее время.
По данным властей, с середины апреля в результате наводнения в 10 провинциях Афганистана погибло около 100 человек, многие сельскохозяйственные угодья оказались заболочены.