«Տերյան» մշակութային կենտրոնի «My way» նախագիծը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի IFCD դրամաշնորհային ծրագրում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ «Տերյան» մշակութային կենտրոնի «My way» նախագիծն արժանացել է Մշակութային բազմազանության միջազգային հիմնադրամի (IFCD) դրամաշնորհին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից, նշելով, որ փետրվարի 27-ից մարտի 1-ը Փարիզի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում անցկացվում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Մշակութային բազմազանության ինքնարտահայտման ձևերի կոնվենցիայի կիրարկման միջկառավարական կոմիտեի 17-րդ նիստը, որին որպես վերոնշյալ կոնվենցիայի հայաստանյան համակարգող՝ մասնակցում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանը։
2.jpeg (94 KB)
Նիստի օրակարգում էր նաև Մշակութային բազմազանության միջազգային հիմնադրամ (IFCD) ներկայացված հայտերի հաստատումը։
2023-2024 թթ. Հայաստանը ներկայացրել էր երկու հայտ, որոնցից մեկը վերաբերում էր թատերահամերգային կազմակերպությունների միասնական տոմսային տնտեսության ստեղծմանը (Հովհաննես Թումանյանի անվան ազգային տիկնիկային թատրոն), իսկ երկրորդը՝ հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց արհեստագործական արտադրության հմտությունների զարգացմանը («Տերյան» մշակութային կենտրոն)։
Յուրաքանչյուր տարի հիմնադրամին հայտեր են ներկայացնում շուրջ 80 երկրի հասարակական և պետական ոչ առևտրային կազմակերպություններ։ Հայտերը ներկայացվում են առցանց՝ անմիջականորեն Մշակութային բազմազանության միջազգային հիմնադրամին, և փորձագիտական ուսումնասիրության են ենթարկվում անկախ փորձագետների կողմից։
Հայաստանի ներկայացրած հայտերը ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագետների կողմից վերադարձվել էր լրամշակման։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից հայտատու կառույցներին տրվել էր ուղղորդված մեթոդական խորհրդատվություն՝ հայտերի լրամշակման վերաբերյալ: Արդյունքում «Տերյան» մշակութային կենտրոնի «My way» լրամշակված նախագիծը, ի թիվս 12 երկրների հայտերի, ներառվել է վերոնշյալ հիմնադրամի 2024 թվականի դրամաշնորհային ծրագրերում:
Նախագիծը միտված է ոչ միայն հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց արհեստագործական արտադրության հմտությունների (խեցեգործություն, հագուստի տպագրություն, տեքստիլ, արհեստներ) զարգացմանը, այլև հասարակության մեջ այդ խմբերի ներդաշնակ համակեցության և մրցունակության ապահովմանը։
Նախագծի շրջանակում կստեղծվի միջազգային առցանց շուկա մուտք գործելու մասնագիտական վեբկայք՝ նախատեսված հատուկ կարիքներ ունեցող մարդկանց և արտադրության մեջ ներգրավված հաշմանդամություն ունեցող անձանց կողմից ստեղծված մշակութային բարիքների առաջմղմանը։ Նախագծի տևողությունը 17 ամիս է։
Ծրագրի իրականացման համար Մշակութային բազմազանության միջազգային հիմնադրամը «Տերյան» մշակութային կենտրոնին կհատկացնի 99 516 ԱՄՆ դոլար:

Проект «My way» Культурного центра «Терьян» включен в программу грантов ЮНЕСКО IFCD
Проект «My way» (Мой путь) Культурного центра «Терьян» получил грант Международного фонда культурного разнообразия (IFCD).
Как передает «Арменпресс», об этом сообщили в Министерстве образования, науки, культуры и спорта Армении. С 27 февраля по 1 марта в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже проходит 17-е заседание Межправительственного комитета ЮНЕСКО по применению Конвенции о формах самовыражения культурного разнообразия, в котором в качестве армянского координатора вышеупомянутой конвенции участвует начальник Управления современного искусства Министерства ОНКС РА Светлана Саакян.
Повестка дня заседания включала и утверждение заявок, поданных в Международный фонд культурного разнообразия.
В 2023-2024 гг. Армения подала две заявки, одна из которых касалась создания единого абонемента театрально-концертных организаций (Национальный театр кукол им. Ованеса Туманяна), и вторая -развитие ремесленных навыков у людей с особыми потребностями (Культурный центр «Терьян»).
Ежегодно заявки в Фонд подают общественные и государственные некоммерческие организации около 80 стран. Заявки подаются в онлайн формате непосредственно в Международный фонд культурного разнообразия и проходят экспертное изучение независимых экспертов.
Заявки, поданные Арменией, экспертами ЮНЕСКО были возвращены на доработку.
В результате доработанный проект «My way» Культурного центра «Терьян», вместе с заявками еще 12 стран, был включен в грантовые программы на 2024 год.
Проект направлен не только на развитие ремесленных навыков у людей с особыми потребностями (гончарное дело, полиграфия одежды, текстиль, ремесла), но и на обеспечение гармоничного существования и конкурентоспособности этих групп людей в обществе.
В рамках проекта будет создан профессиональный веб-сайт для выхода на международный онлайн-рынок, предназначенный для продвижения культурных благ, созданных людьми с особыми потребностями и людьми с ограниченными возможностями, вовлеченными в производство. Продолжительность проекта составляет 17 месяцев.
Для реализации проекта Международный фонд культурного разнообразия выделит Культурному центру «Терьян» $ 99 516.