Սերգեյ Լավրովը Իրանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարների հետ քննարկել է Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և Թուրքիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՌԴ ԱԳ նախարարությունը։
Նշվում է, որ Լավրովը Իրանի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին Մոսկվայում կայացած ռուս-իրանական բարձր մակարդակով բանակցությունների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարումը, տարածաշրջանային և երկկողմ օրակարգերին առնչվող հարցեր։
Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանի հետ հեռախոսազրույցում Լավրովը մտքեր է փոխանակել երկկողմ և միջազգային օրակարգի արդիական հարցերի շուրջ՝ շեշտը դնելով Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակի վրա ՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանի երկրների հատուկ դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորմանը նպաստելու գործում:
Անդրադարձ է կատարվել նաև ռուս-թուրքական համագործակցության առանձին ասպեկտներին, այդ թվում ՝ բարձր մակարդակով առաջիկա շփումների ժամանակացույցին։

Lavrov discusses South Caucasus situation with Iranian and Turkish Foreign Ministers
YEREVAN, DECEMBER 22, ARMENPRESS. Russian Foreign Minister Sergey Lavrov  had a telephone conversation with the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran Hossein Amir-Abdollahian  and Turkish Foreign Minister Hakan Fidan, the Russian Foreign Ministry has said.
It is noted that Russia’s Lavrov with his Iran counterpart discussed a number of topical issues on the regional and bilateral agenda in the context of implementing agreements reached during the highest-level talks in Moscow on December 7.
In a phone conversation with the Turkish Foreign Minister,  Lavrov exchanged views especially on current matters on the bilateral and international agenda, emphasized the situation in the South Caucasus, taking into account the special role of the countries of the region in the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
According to the source, some aspects of Russian-Turkish cooperation were also touched upon, including the schedule of upcoming high-level contacts.