Իրանական ԱԹՍ-ները մոտեցել են Պարսից ծոց մտնող ԱՄՆ «Դուայթ Էյզենհաուեր» ավիակիր հարվածային խմբին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իրանը տարածել է Պարսից ծոցում գտնվող ամերիկյան ռազմածովային ուժերի «Դուայթ Էյզենհաուեր» ավիակիր հարվածային խմբի տեսանյութը և լուսանկարները, որոնք արվել են անօդաչու թռչող սարքերի կողմից։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է Tasnim գործակալության հրապարակումից։
Իրանական ԱԹՍ-ները բավական մոտեցել են ամերիկյան ավիակիր հարվածային խմբին, երբ այն անցնում էր Հորմուզի նեղուցով դեպի Պարսից ծոց։
640c7377-7c4e-41ba-b7c8-eeac63e4a3ce.jpg (82 KB)
Tasnim-ի հաղորդմամբ՝ մարդու կողմից կառավարվող, ինչպես նաև անօդաչու հետախուզական համակարգերը հետևել են ամերիկյան ավիակիր հարվածային խմբին։
Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի հրամանատարները և բարձրաստիճան պաշտոնյաները հայտարարել են, որ «Դուայթ Էյզենհաուեր» ավիակիր հարվածային խմբի ներկայությունը ոչ միայն չի փոխում անվտանգային իրավիճակը, այլև լարվածություն և անապահովություն է առաջացնում տարածաշրջանում։ Ըստ հաղորդագրության՝ տարածաշրջանի երկրները կարող են առանց օտարերկրացիների միջամտության ապահովել տարածաշրջանի անվտանգությունը։
image-7f433d7052.jpg (30 KB)
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, «Դուայթ Էյզենհաուեր» ավիակիր հարվածային խումբը Պարսից ծոցի ջրեր է մտել նոյեմբերի 26-ին։ Ըստ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարության հայտարարության՝ հարվածային խումբը պարեկություն կիրականացնի՝ «ապահովելու նավարկության ազատությունն առանցքային միջազգային ջրուղիներում»։
united-states-navy-janae-chambers-857155293.jpg (116 KB)
Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ արմատական շարժման միջև հակամարտության ընթացքում Եմենի ափերի մոտ և Կարմիր ծովում զինված խմբերը մի քանի անգամ գրավել են Իսրայելի հետ կապված նավեր։ Բացի այդ, Եմենի՝ հութի ապստամբների կողմից վերահսկվող հատվածներից ամերիկյան ռազմանավերի վրա են արձակվել բալիստիկ հրթիռներ։

Иранские БПЛА приблизились к авианосцу США «Дуайт Эйзенхауэр», вошедшему в Персидский залив
Иран опубликовал видеокадры и фотографии авианосца ВМС США «Дуайт Эйзенхауэр» в Персидском заливе. «Арменпресс» передает об этом, со ссылкой на публикацию агентства «Tasnim».
Иранские БПЛА достаточно близко подошли к авианосцу, когда он проходил через Ормузский пролив в Персидский залив.
Как сообщает Tasnim, управляемые и беспилотные разведывательные системы следовали за американской авианосной ударной группой.
Командиры и высокопоставленные чиновники КСИР заявили, что присутствие ударной группы с авианосцем «Дуайт Эйзенхауэр» не только не меняет ситуацию с безопасностью, но и вызывает больше напряженности и нестабильности в регионе. Согласно КСИР, страны региона могут сами обеспечить безопасность региона без иностранного вмешательства.
Как сообщалось ранее, ударная группа во главе с авианосцем «Дуайт Эйзенхауэр» 26 ноября вошла в воды Персидского залива. Согласно заявлению Центрального командования США, ударная группа будет проводить патрулирование с целью «обеспечения свободы судоходства на ключевых международных водных путях».
В течение конфликта между Израилем и палестинским радикальным движением ХАМАС вооруженные группировки у побережья Йемена и в Красном море уже несколько раз захватывали суда, имеющие отношение к Израилю. А из районов, контролируемых повстанцами-хуситами в Йемене, были выпущены баллистические ракеты по американским военным судам.