Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման աճին շուրջ 80 տոկոսով նպաստել է վերաարտահանումը. փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանից Ռուսաստան ապրանքների արտահանման աճին 2023 թվականի 9 ամիսներին զգալի նպաստում է ունեցել վերաարտահանումը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում այս մասին ասաց Ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը 2023 թվականի պետական բյուջեի ինն ամիսների կատարման ընթացքի վերաբերյալ տեղեկանքի քննարկմանը:
«Ռուս-ուկրաինական հակամարտության պայմաններում շարունակվում է Ռուսաստանից մարդկանց և կապիտալի մեծ ներհոսքը Հայաստան: 2023թ․ 9 ամիսներին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի նկատմամբ դեպի Ռուսաստան ապրանքների արտահանման շուրջ 85 տոկոս դոլարային աճին զգալի նպաստում է ունեցել վերաարտահանումը, նպաստել է շուրջ 80.6 տոկոսային կետով, մինչդեռ հայկական ծագման ապրանքների արտահանումը նպաստել է 4.4 տոկոսային կետով»,-ասաց Սիրունյանը:
2023թ. 9 ամիսներին զբոսաշրջիկների աճը շարունակվել է, թվաքանակն աճել է 48.4 տոկոսով, որին ամենամեծ նպաստումն ունեցել են Ռուսաստանից այցելած զբոսաշրջիկները՝ 29.1 տոկոսային կետով: Ընդհանուր առմամբ 9 ամիսներին զբոսաշրջիկների թիվը կազմել է 1 մլն 839 հազար:

Росту экспорта товаров из Армении в Россию на 80% способствовал реэкспорт: замминистра финансов
Росту экспорта товаров из Армении в Россию в течение 9 месяцев 2023 года существенно способствовал реэкспорт.
Как сообщает «Арменпресс», об этом заявил заместитель министра финансов Ваан Сирунян на заседании постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в ходе обсуждения справки об исполнении государственного бюджета 2023 года за девять месяцев.
«В условиях российско-украинского конфликта продолжается большой приток людей и капитала из России в Армению. За 9 месяцев 2023 года почти 85-процентному росту экспорта товаров в Россию по сравнению с аналогичным периодом прошлого года ощутимо способствовал реэкспорт, около 80.6 процентных пункта, в то время как экспорт товаров армянского происхождения способствовал росту всего на 4.4 процентных пункта», - сказал Сирунян.
В течение 9 месяцев 2023 года продолжалось и увеличение количества туристов - на 48,4 процента, при этом наибольшее количество туристов были из России, - на 29,1 процентных пункта. Всего количество туристов за 9 месяцев составило 1 миллион 839 000.