Բրյուսելը վճռական է շարունակելու իր միջնորդությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում․ Միշել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելը վճռական է տրամադրված շարունակելու իր միջնորդությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Մենք քննարկել ենք իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Մենք վճռական ենք տրամադրված առաջ տանել ԵՄ միջնորդական ջանքերը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման հասնելու համար՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա»,- հայտարարել է ԵԽ նախագահը։
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել էր, որ հոկտեմբերի վերջին Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում տեղի չի ունենա:

Brussels intends to continue its mediation in the settlement of Armenian-Azerbaijani relations: Michel
Brussels intends to continue its mediation in the settlement of Armenian-Azerbaijani
relations: Michel
YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. Brussels intends to continue its mediation in the settlement of Armenian-Azerbaijani relations. The President of the European Council, Charles Michel said at a briefing with journalists.
''We have discussed the situation in the South Caucasus. We are committed to promoting EU mediation efforts to achieve the normalization of relations between Azerbaijan and Armenia on the basis of mutual recognition of territorial integrity and sovereignty,'' said Michel.
European Union Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia Toivo Klaar announced earlier  the meeting planned for late October between the President of the European Council Charles Michel, the Armenain Prime Minister Nikol Pashinyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev will not take place.