Բրյուսելը վճռական է շարունակելու իր միջնորդությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում․ Միշել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Բրյուսելը վճռական է տրամադրված շարունակելու իր միջնորդությունը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման գործում։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելը։
«Մենք քննարկել ենք իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Մենք վճռական ենք տրամադրված առաջ տանել ԵՄ միջնորդական ջանքերը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կարգավորման հասնելու համար՝ տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության փոխադարձ ճանաչման հիման վրա»,- հայտարարել է ԵԽ նախագահը։
Հարավային Կովկասի և Վրաստանում ճգնաժամի հարցերով Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել էր, որ հոկտեմբերի վերջին Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպում տեղի չի ունենա:

Брюссель намерен продолжать свое посредничество в урегулировании армяно- азербайджанских отношений: Мишель
Брюссель намерен продолжать свое посредничество в урегулировании армяно-
азербайджанских отношений: Мишель
Брюссель намерен продолжать свое посредничество в урегулировании армяно-азербайджанских отношений. Как сообщает Арменпресс, об этом на брифинге с журналистами заявил председатель Европейского совета Шарль Мишель.
“Мы обсудили ситуацию на Южном Кавказе. Мы полны решимости продвигать посреднические усилия ЕС по достижению урегулирования между Азербайджаном и Арменией на основе взаимного признания территориальной целостности и суверенитета”, - заявил Мишель.
Спецпредставитель ЕС Тойво Клаар заявил ранее, что запланированная в конце октября встреча председателя Европейского совета Шарля Мишеля, премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева не состоится.