Լիտվան ԵՄ-ում Հայաստանի վստահելի գործընկերներից է. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիտվան Եվրամիությունում Հայաստանի վստահելի գործընկերներից է և Հայաստանը շնորհակալ է ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում Լիտվայի կողմից ցուցաբերվող քաղաքական աջակցության համար:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ընդգծեց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Երևանում Լիտվայի վարչապետ Ինգրիդա Շիմոնիտեի հետ հանդիպումից հետո իր հայտարարությունում:
Վարչապետը նշեց, որ սա Լիտվայից վարչապետի մակարդակով առաջին այցն է Հայաստանի Հանրապետություն, ինչը վկայում է երկու երկրների հարաբերությունների զարգացման նոր դինամիկայի մասին: Այս մասին են վկայում նաև վերջին տարիներին ակտիվացած փոխադարձ այցերը: Լիտվայի և ՀՀ-ի նախագահները 2022 և 2023թթ փոխադարձ այցեր են կատարել: 2021-ին աշխատանքային այցով Լիտվայում է եղել նաև Հայաստանի վարչապետը:
«Լիտվան ԵՄ-ում մեր վստահելի գործընկերներից է: Եվ մենք շնորհակալ ենք ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում Լիտվայի կողմից մեզ ցուցաբերվող քաղաքական աջակցության, մեր տեսակետների և մոտեցումների հասանելիության և մեզ համար կարևոր որոշումների կայացմանը ԵՄ-ում աջակցելու համար: Նման մի որոշում է Ադրբեջանի հետ Հայաստանի պետական սահմանի երկայնքով քաղաքացիական դիտորդական առաքելություն տեղակայելը»,-ասաց Փաշինյանը:
Հայաստանի վարչապետը հիշեցրեց՝ դեռ Եվրոպական խորհրդարանում իր ելույթում է ասել, որ Հայաստանը պատրաստ է առավել մոտ լինել ԵՄ-ին այնքան, ինչքան ԵՄ-ն դա հնարավոր կհամարի: Հայաստանի և Լիտվայի վարչապետները քննարկել են, թե դա ինչ է նշանակում կամ  ինչ կարող է նշանակել գործնականում: Խոսել են նաև ԵՄ-ում առաջիկայում կայացվելիք որոշումների մասին, որոնք վերաբերում են նաև Հարավկովկասյան տարածաշրջանին:
Փաշինյանը Լիտվայի վարչապետին ներկայացրել է «խաղաղության խաչմերուկի» Հայաստանի նախագիծն ու առաջարկը: Դրա առանցքային նպատակը տարածաշրջանային, հյուսիս-հարավ, արևելք-արևմուտք հաղորդակցությունների վերաբացումն ու ակտիվացնում է, այդ թվում Հայաստանի տարածքով, որը Կասպից ծովը կմիացնի Միջերկրականին, Սև ծովը՝ Ծոցին: «Սա կարող է ոչ միայն մեր տարածաշրջանի կայունության և զարգացման երկարաժամկետ երաշխիք լինել, այլ նաև գլոբալ տնտեսական համագործակցության կարևոր օղակ դառնալ: Սա կարող է ակտիվացնել նաև ԵՄ-Հայաստան, Լիտվա-Հայաստան տնտեսական կապերը»,-ասաց Հայաստանի վարչապետը:
Վերջին տարիներին Հայաստանի և Լիտվայի միջև առևտրաշրջանառությունն էական տոկոսային աճ է ունեցել, բայց բացարձակ թվերը շարունակում են մնալ սիմվոլիկ: Փաշինյանի կարծիքով՝ Հայաստան-Լիտվա միջկառավարական համագործակցության հանձնաժողովը մտածելու բան ունի և աշխատելու մեծ ճակատ: Վարչապետերը պայմանավորվել են այդ աշխատանքն ակտիվացնել:

Литва является одним из надежных партнеров Армении в ЕС: Пашинян
Литва является одним из надежных партнеров Армении в Европейском союзе, и Армения благодарна Литве за политическую поддержку в отношениях ЕС-Армения.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции по итогам встречи с премьер-министром Литвы Ингридой Шимоните в Ереване.
Премьер-министр отметил, что это первый визит на уровне премьер-министра Литвы в Республику Армения, что свидетельствует о новой динамике развития отношений между двумя странами. Об этом свидетельствуют взаимные визиты, которые активизировались в последние годы. Президенты Литвы и Армении совершали взаимные визиты в 2022 и 2023 годах. В 2021 году премьер-министр Армении также посетил Литву с рабочим визитом.
“Литва – один из наших надежных партнеров в ЕС. И мы благодарны за политическую поддержку, оказанную нам Литвой в отношениях ЕС-Армения, в помощи в принятии важных для нас решений в ЕС. Одним из таких решений является размещение гражданской наблюдательной миссии вдоль государственной границы Армении с Азербайджаном”, - сказал Пашинян.
Премьер-министр Армении напомнил, что в своем выступлении в Европарламенте он заявил, что Армения готова быть ближе к ЕС настолько, насколько ЕС посчитает это возможным. Премьер-министры Армении и Литвы обсудили, что это означает или может означать на практике. Собеседники говорили также о решениях, которые предстоит принять в ЕС в ближайшее время, которые касаются и региона Южного Кавказа.
Пашинян представил премьер-министру Литвы проект и предложение Армении «Перекрестка мира». Ее главная цель – вновь открыть и активизировать региональные коммуникации север-юг, восток-запад, в том числе через территорию Армении, которые соединят Каспийское море со Средиземным, Черное море с Персидским заливом.
“Это может не только стать долгосрочной гарантией стабильности и развития нашего региона, но и стать важным звеном глобального экономического сотрудничества. Это также может активизировать экономические связи ЕС-Армения, Литва-Армения”, - сказал премьер-министр Армении.
В последние годы товарооборот между Арменией и Литвой значительно увеличился в процентах, но абсолютные цифры остаются символическими. По словам Пашиняна, армяно-литовской межправительственной комиссии по сотрудничеству есть над чем подумать и есть над чем работать. Премьер-министры договорились активизировать эту работу.