Պաղեստինյան ​​ՀԱՄԱՍ-ի և Իսրայելի միջև ռազմագործողությունների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 300 իսրայելցի և նույնքան պաղեստինցի
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Պաղեստինյան արմատական ​​ՀԱՄԱՍ շարժման հարձակման հետևանքով զոհվել է ավելի քան 300 իսրայելցի, վիրավորվել՝ ավելի քան 1,5 հազարը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հավելելով, որ Գազայի հատվածի վրա իսրայելական հարձակումների հետևանքով զոհվել է ավելի քան 300 պաղեստինցի, այդ թվում՝ 20 երեխա։ Պաղեստինի առողջապահության նախարարության տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ ևս 1900 մարդ վիրավորվել է։ Պաղեստինյան WAFA լրատվական գործակալությունը, իր հերթին, հայտնում է, որ զոհերի թիվը հասել է 250-ի։
Իսրայելի հարավում գտնվող Աշկելոնի գնդակոծության հետևանքով վեց մարդ վիրավորվել է։
ՄԱԿ-ը հայտնել է, որ Գազայի 20 հազար բնակիչներ լքել են իրենց տները Իսրայելի հարվածների պատճառով։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժումը հոկտեմբերի 7-ին կատարել է Իսրայելի վրա վերջին տարիների ամենամեծ հարձակումը։ Նրանք Գազայի հատվածից հրթիռներ են արձակել Իսրայելի ուղղությամբ։ ՀԱՄԱՍ-ի զինյալները Իսրայելի տարածք են ներխուժել պարապլաններով և պիկապներով։Իսրայելում ռազմական դրություն է մտցվել և մոբիլիզացիա հայտարարվել։ Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ ՀԱՄԱՍ-ը պատերազմ է սկսել Իսրայելի դեմ և ամենախիստ պատասխանին կարժանանա։
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման կողմից ռազմական գործողությունների մեկնարկից ի վեր իսրայելական կողմը, վերջին տվյալներով, ունի առնվազն150 զոհ,1104 վիրավոր։ Գազայի հատվածում Իսրայելի զինված ուժերիհարվածների հետևանքով 161 պաղեստինցիէ զոհվել, 931-ը՝ վիրավորվել։

В результате боевых действий погибло более 300 израильтян и столько же палестинцев
В результате нападения радикального палестинского движения ХАМАС погибли более 300 израильтян, более 1,5 тыс. получили ранения.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС, добавив, что более 300 палестинцев, в том числе 20 детей, были убиты в результате атак Израиля на сектор Газа. Согласно сообщению, распространенному палестинским министерством здравоохранения, еще 1900 человек получили ранения. Палестинское информационное агентство WAFA, со своей стороны, сообщает, что число жертв достигло 250.
В результате обстрела в Ашкелоне на юге Израиля шесть человек получили ранения.
В ООН сообщили, что 20 тысяч жителей Газы покинули свои дома из-за израильских ударов.
7 октября палестинское движение Хамас совершило крупнейшее нападение на Израиль за последние годы. Они выпустили ракеты из сектора Газа в сторону Израиля. Боевики ХАМАС вторглись на территорию Израиля на парапланах и пикапах.
Израиль объявил военное положение и начал военную мобилизацию из-за военных столкновений с ХАМАС .
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху заявил, что палестинское движение ХАМАС получит беспрецедентно жесткий ответ на свои военные действия.
По последним данным, с начала военных действий палестинского движения ХАМАС на счету израильской стороны не менее 150 убитых и 1104 раненых. В результате израильских военных ударов в секторе Газа 161 палестинец погиб и 931 был ранен.