Հակարիի կամուրջը ժամը 10։00-ի դրությամբ հատել է բռնի տեղահանված 88 հազար 780 անձ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեպտեմբերի 29-ի դրությամբ Հակարիի կամրջով Հայաստան է տեղափոխվել արդեն 88 780 բռնի տեղափոխված անձ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին ՀՀ կառավարության հումանիտար կենտրոնում տեղի ունեցած ասուլիսի ընթացքում հայտնեց վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
«Առավոտյան ժամը 06։00-ի դրությամբ՝ 84 780 բռնի տեղահանված անձ է ժամանել Լեռնային Ղարաբաղից։ Որոշակի թվային դինամիկայից կարելի է եզրակացնել, որ արդեն կա ժամանողների հոսքի ինտենսիվության նվազում։
Կառավարության ներկայացրած տեղեկատվության համաձայն՝ Հակարիի կամուրջը ժամը 10։00-ի դրությամբ հատել է 88 780 անձ, 18 756 տրանսպորտային միջոց։ 12։00-ի դրությամբ՝ 63 483 անձ արդեն իսկ հաշվառվել է։
12։00-ի դրությամբ պետության կողմից առաջարկված կեցավայրից օգտվել է 20 306 անձ։ Առաջնային կարիքների հաշվառման հարթակում շուրջ 13500 հայտ է լրացվել, որպեսզի տեղի ունենա կարիքների օբյեկտիվ գնահատում, իսկ հետո դրանց տրվեն նպատակային լուծումներ։
«Երեկ երեկոյան ավտոբուսները Երևանից մեկնել և արդեն հասել էին Ստեփանակերտի հրապարակ՝ այնտեղից ուղևորվելով հետ՝ դեպի Գորիս։ Այդ ավտոբուսներն այս պահի դրությամբ Հայաստան են տեղափոխել շուրջ 2000 բռնի տեղահանված։ Ավտոբուսները կրկին մեկնելու են Ստեփանակերտ այնքան ժամանակ, մինչև վերջին մարդը, ով ցանկություն կհայտնի տեղափոխվել, գա Հայաստան»,- հայտնեց ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղարը։

По состоянию на 10:00 29 сентября мост Хакари пересекли 88 780 вынужденных переселенцев
По состоянию на 10:00 29 сентября через мост Хакари в Армению уже перешли 88 780 вынужденных переселенцев.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщила пресс-секретарь премьер-министра Назели Багдасарян на пресс-конференции, состоявшейся в гуманитарном центре при правительстве РА.
«По состоянию на 06:00 утра из Нагорного Карабаха прибыло 84 780 вынужденных переселенцев. Можно сделать вывод, что наблюдается снижение интенсивности потока прибывающих.
По данным правительства, по состоянию на 10:00 мост Хакари пересекли 88 780 человек и 18 756 транспортных средств. По состоянию на 12:00 зарегистрировано уже 63 483 человека. Предоставленным государством жильем воспользовались 20 306 человек. На платформе регистрации первичных потребностей заполнено около 13 500 тысяч заявок для полной оценки потребностей и последующих решений.
«Вчера вечером автобусы выехали из Еревана и уже прибыли на площадь Степанакерта, оттуда они вернутся обратно в Горис. На данный момент эти автобусы перевезли в Армению около 2000 вынужденных переселенцев. Автобусы будут ездить в Степанакерт до тех пор, пока в Армению не будет доставлен последний желающий переехать сюда», - заключила пресс-секретарь премьер-министра.