Ադրբեջանը սկսել է ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու ցամաքային օպերացիան. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն, ըստ էության, մեկնարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու իր կոնկրետ գործողությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ուղիղ եթերում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերի 19-ին ժամը 13:00-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն սկսել է ԼՂ ամբողջ տարածքի հրետակոծություն, որոշ ժամանակ անց սկսել է նաև գործողություն՝ ԼՂ-ի շփման գիծը խախտելու և ԼՂ-ում դիրքեր և որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ նաև բնակավայրեր վերահսկողության տակ առնելու ուղղությամբ:
«ԼՂ-ի հետ մենք, իհարկե, կապի մեջ ենք, թեև կապի որոշակի խնդիրներ կան: Բայց ընդհանուր տեղեկությունը դա է, որ սկզբում ամենատարբեր, այդ թվում՝ ռեակտիվ հրետանային միջոցներով հարվածներ են հասցվել ԼՂ տարածքին, այնուհետև մի քանի ուղղություններից ցամաքային գործողություն են սկսել ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի: Այս ընթացքում, իհարկե, Ադրբեջանը նաև իրականացնում է գործողությունների տեղեկատվական ուղեկցում: Մեզ համար տարօրինակ և տարակուսելի էր տեղեկությունը, որ Ադրբեջանը այդ գործողությունների մեկնարկի մասին տեղյակ է պահել պաշտոնապես ՌԴ-ին: Իհարկե, սա Ադրբեջանի տեղեկատվությունն է: Սակայն փաստն այն է, որ մենք գոնե այդ գործողության մասին Ռուսաստանի մեր գործընկերներից որևէ տեղեկատվություն չենք ստացել»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ նաև չի կարելի ասել, թե այս իրադրությունն անկանխատեսելի էր, հայկական կողմը տեսել է իրադրության լարումը:
Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ է հրավիրվել անմիջապես, քննարկվել է իրադրությունը:
«Այսպիսով, Ադրբեջանն, ըստ էության, մեկնարկել է ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու ցամաքային օպերացիան: Ինչպես ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշված է՝ մենք կարծում ենք, որ առաջինը ՌԴ-ի խաղաղապահ ուժերը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն, երկրորդը՝ ակնկալում ենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նույնպես միջոցներ ձեռնարկի»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նկատեց՝ ցավոք այս ընթացքում արդեն եղել են մեկնաբանություններ, որոնք փորձ են անում տեղի ունեցող գործընթացը կապել Հայաստանի այս կամ այն որոշման հետ:
«Սակայն ուզում եմ ևս մեկ անգամ կրկնել այն, ինչ բազմիցս ասել եմ՝ ՀՀ-ն որևէ մեկին ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու մանդատ չի տվել: Եվ մեր մշտական խնդիրը եղել ու շարունակում է մնալ ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովումը, դա է մշտապես եղել մեր օրակարգում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը տարօրինակ համարեց Ադրբեջանի հայտարարությունը, թե իբր մարդասիրական միջանցք են թողնելու խաղաղ բնակչությանը՝ ԼՂ-ն լքելու համար: Սա, ըստ վարչապետի, էթնիկ զտումների ուղիղ գործողություն է:
«Եթե իրենք հայտարարում են, թե տեղի է ունենում, այսպես կոչված, «հակաահաբեկչական գործողություն», և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու քաղաքացիներին հարված չի հասցվում, այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են իրենք հայտարարում մարդկանց՝ ԼՂ-ից դուրս գալու համար մարդասիրական միջանցք բացելու մասին: Եթե իրենց ասածն իրականության հետ կապ ունենար, ընդհակառակը, պետք է հորդորեին քաղաքացիներին պատսպարվել, մնալ ապաստարաններում և դուրս չգալ այնպիսի վայրեր, որտեղ նրանք ակամա կարող են խոցվել: Այս տրամաբանությունը, որը զարգացնում է Ադրբեջանը, ակնհայտորեն ցույց է տալիս էթնիկ զտման կոնկրետ գործողության մեկնարկը»,-ընդգծեց վարչապետը:

Azerbaijan has launched ground operation of committing ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, warns Pashinyan
![Azerbaijan has launched ground operation of committing ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh, warns Pashinyan](http://armenpress.am/resized/480/static/news/b/2023/09/1119889.jpg)
YEREVAN, SEPTEMBER 19, ARMENPRESS. Azerbaijan has launched concrete actions on subjecting the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said in an address to the nation broadcast live on Tuesday.
Pashinyan said that around 13:00, September 19, Azerbaijan launched a bombardment attack against the entire territory of Nagorno-Karabakh, and then started an operation to breach the line of contact to capture positions and, according to certain information, also settlements.
“We certainly maintain contact with Nagorno-Karabakh, despite some problems with connection. But that’s the overall information, initially they launched strikes, including from multiple rocket launchers, against the territory of Nagorno-Karabakh, and then launched a ground operation from several directions against Nagorno-Karabakh. During this period Azerbaijan is certainly carrying out an information backing for its operations. The information that Azerbaijan had officially informed Russia on launching these operations was strange and perplexing for us. Of course, this is Azerbaijan’s information. But the fact is that we haven’t received any information from our partners in Russia about that operation,” Pashinyan said.
The current situation wasn’t unpredictable because the tension was visible, he added.
Pashinyan said that the government of Armenia immediately convened a Security Council meeting to discuss the situation.
“Thus, Azerbaijan has essentially launched the ground operation of subjecting the Armenians of Nagorno-Karabakh to ethnic cleansing. As it is stated in the Foreign Ministry’s statement, we believe that the Russian peacekeeping forces should first of all take measures, and second of all we expect the UN Security Council to take measures as well,” PM Pashinyan said.
PM Pashinyan noted with regret that some circles have already attempted to link the process with Armenia’s any given decision. “But I want to repeat what I’ve said many times, Armenia hasn’t given anyone the mandate to carry out ethnic cleansing in Nagorno-Karabakh. And ensuring the rights and security of the Armenians in Nagorno-Karabakh has always been, and continues to be our objective, this is what has always been in our agenda,” Pashinyan said.
The Prime Minister pointed out Azerbaijan’s odd statement that it would leave a humanitarian corridor open for the civilians to leave Nagorno-Karabakh. Pashinyan said this statement of Azerbaijan proves that it is carrying out ethnic cleansing.
“If they claim that a so-called anti-terror operations is taking place, and that civilian infrastructures and civilians aren’t targeted, then a question arises, why are they announcing opening a humanitarian corridor for people to leave Nagorno-Karabakh? If what they’re saying were to be true, they would on the contrary have to call on citizens to take shelter and avoid areas where they could accidentally get hit. This logic developed by Azerbaijan explicitly shows the launch of a concrete operation on ethnic cleansing,” Pashinyan said.