Ադրբեջանը սկսել է ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու ցամաքային օպերացիան. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանն, ըստ էության, մեկնարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու իր կոնկրետ գործողությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ուղիղ եթերում ասաց Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը հիշեցրեց, որ սեպտեմբերի 19-ին ժամը 13:00-ի սահմաններում Ադրբեջանի ԶՈւ-ն սկսել է ԼՂ ամբողջ տարածքի հրետակոծություն, որոշ ժամանակ անց սկսել է նաև գործողություն՝ ԼՂ-ի շփման գիծը խախտելու և ԼՂ-ում դիրքեր և որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ նաև բնակավայրեր վերահսկողության տակ առնելու ուղղությամբ:
«ԼՂ-ի հետ մենք, իհարկե, կապի մեջ ենք, թեև կապի որոշակի խնդիրներ կան: Բայց ընդհանուր տեղեկությունը դա է, որ սկզբում ամենատարբեր, այդ թվում՝ ռեակտիվ հրետանային միջոցներով հարվածներ են հասցվել ԼՂ տարածքին, այնուհետև մի քանի ուղղություններից ցամաքային գործողություն են սկսել ընդդեմ Լեռնային Ղարաբաղի: Այս ընթացքում, իհարկե, Ադրբեջանը նաև իրականացնում է գործողությունների տեղեկատվական ուղեկցում: Մեզ համար տարօրինակ և տարակուսելի էր տեղեկությունը, որ Ադրբեջանը այդ գործողությունների մեկնարկի մասին տեղյակ է պահել պաշտոնապես ՌԴ-ին: Իհարկե, սա Ադրբեջանի տեղեկատվությունն է: Սակայն փաստն այն է, որ մենք գոնե այդ գործողության մասին Ռուսաստանի մեր գործընկերներից որևէ տեղեկատվություն չենք ստացել»,-ասաց Փաշինյանը:
Ըստ վարչապետի՝ նաև չի կարելի ասել, թե այս իրադրությունն անկանխատեսելի էր, հայկական կողմը տեսել է իրադրության լարումը:
Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստ է հրավիրվել անմիջապես, քննարկվել է իրադրությունը:
«Այսպիսով, Ադրբեջանն, ըստ էության, մեկնարկել է ԼՂ հայությանը էթնիկ զտումների ենթարկելու ցամաքային օպերացիան: Ինչպես ԱԳՆ հայտարարության մեջ նշված է՝ մենք կարծում ենք, որ առաջինը ՌԴ-ի խաղաղապահ ուժերը պետք է միջոցներ ձեռնարկեն, երկրորդը՝ ակնկալում ենք, որ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը նույնպես միջոցներ ձեռնարկի»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանը նկատեց՝ ցավոք այս ընթացքում արդեն եղել են մեկնաբանություններ, որոնք փորձ են անում տեղի ունեցող գործընթացը կապել Հայաստանի այս կամ այն որոշման հետ:
«Սակայն ուզում եմ ևս մեկ անգամ կրկնել այն, ինչ բազմիցս ասել եմ՝ ՀՀ-ն որևէ մեկին ԼՂ-ում էթնիկ զտումներ իրականացնելու մանդատ չի տվել: Եվ մեր մշտական խնդիրը եղել ու շարունակում է մնալ ԼՂ հայության իրավունքների ու անվտանգության ապահովումը, դա է մշտապես եղել մեր օրակարգում»,-ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետը տարօրինակ համարեց Ադրբեջանի հայտարարությունը, թե իբր մարդասիրական միջանցք են թողնելու խաղաղ բնակչությանը՝ ԼՂ-ն լքելու համար: Սա, ըստ վարչապետի, էթնիկ զտումների ուղիղ գործողություն է:
«Եթե իրենք հայտարարում են, թե տեղի է ունենում, այսպես կոչված, «հակաահաբեկչական գործողություն», և քաղաքացիական ենթակառուցվածքներին ու քաղաքացիներին հարված չի հասցվում, այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ են իրենք հայտարարում մարդկանց՝ ԼՂ-ից դուրս գալու համար մարդասիրական միջանցք բացելու մասին: Եթե իրենց ասածն իրականության հետ կապ ունենար, ընդհակառակը, պետք է հորդորեին քաղաքացիներին պատսպարվել, մնալ ապաստարաններում և դուրս չգալ այնպիսի վայրեր, որտեղ նրանք ակամա կարող են խոցվել: Այս տրամաբանությունը, որը զարգացնում է Ադրբեջանը, ակնհայտորեն ցույց է տալիս էթնիկ զտման կոնկրետ գործողության մեկնարկը»,-ընդգծեց վարչապետը:

Азербайджан начал операцию этнической чистки армян Нагорного Карабаха: Пашинян
Азербайджан приступил к конкретным действиям по этнической чистке  армян Нагорного Карабаха. Как передает «Арменпресс», об этом в прямом эфире заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Премьер-министр напомнил, что 19 сентября около 13:00 ВС Азербайджана начали обстрел всей территории Нагорного Карабаха, через некоторое время они также начали операцию по прорыву линии соприкосновения Нагорного Карабаха и занятию позиций в Нагорном Карабахе и, по некоторым данным, также в направлении взятия населенных пунктов под контроль.
«Конечно, мы поддерживаем контакты с Нагорным Карабахом, хотя есть определенные проблемы со связью. Но общая информация такова, что сначала территория Нагорного Карабаха была атакована различными средствами, в том числе реактивной артиллерией, а затем против Нагорного Карабаха была развернута наземная операция с нескольких направлений. Азербайджан осуществляет и информационное сопровождение операций. Для нас была странной и загадочной информация о том, что Азербайджан официально проинформировал Россию о начале этих операций. Конечно, это информация Азербайджана. Однако факт в том, что мы не полуаили никакой информации об этой операции от наших российских партнеров», - сказал Пашинян.
По словам премьер-министра, нельзя сказать, что эта ситуация была непредсказуемой, армянская сторона видела напряженность ситуации.
Для обсуждения ситуации было немедленно созвано расширенное заседание Совета Безопасности.
«Таким образом, Азербайджан фактически начал наземную операцию этнической чистки армян Нагорного Карабаха. Как говорится в заявлении МИД, мы считаем, что, во-первых, российские миротворческие силы должны принять меры, во-вторых, мы ожидаем, что Совет Безопасности ООН также примет меры», - сказал премьер-министр.
Пашинян отметил, что, к сожалению, уже были комментарии, пытающиеся связать происходящий процесс с тем или иным решением Армении.
«Однако я хочу еще раз повторить то, что я говорил много раз: РА никому не давала мандата на проведение этнических чисток в Нагорном Карабахе. И нашей постоянной проблемой было и остается обеспечение прав и безопасности армян Нагорного Карабаха, что всегда было в нашей повестке дня», - сказал Пашинян.
Премьер-министр посчитал странным заявление Азербайджана о том, что они оставят гуманитарный коридор для выхода гражданского населения из Нагорного Карабаха. По мнению премьер-министра, это прямая этническая чистка.
«Если они заявляют, что проводится так называемая «антитеррористическая операция», а гражданская инфраструктура и граждане не пострадают, то возникает вопрос: почему они заявляют, что люди могут использовать гуманитарный коридор для выхода из Нагорного Карабаха? Если бы то, что они говорили, имело хоть какое-то отношение к действительности, то, наоборот, они должны были бы призвать граждан укрываться, оставаться в убежищах и не выходить в места, где они могут непреднамеренно получить ранения. Эта логика, которую развивает Азербайджан, ясно показывает начало конкретной операции этнической чистки», - подчеркнул премьер-министр.