Խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն ու «Խաղաղության խաչմերուկ»-ի իրագործումը կախված են Ադրբեջանի վարքագծից. քաղաքագետ
Տարին սկսվել է Ադրբեջանի նախագահի կողմից ռազմատենչ հայտարարություններով: Ցավոք , այդ հայտարարությունները միայն հարևան երկրից չեն, հետևաբար մեր տարածաշրջանը գտնվում է պայթյունավտանգ իրավիճակում։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Հարություն Մկրտչյանն՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում առկա իրավիճակին և «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կենսունակության հարցին։
«Իհարկե, իրավիճակը մի փոքր մեղմվեց Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության ստորագրումից հետո։ Դա հույս է ներշնչում, որ հարավկովկասյան տարածաշրջանը, հնարավոր է՝ չմտնի էսկալացիոն շրջան։ Ամեն դեպքում, պետք է ապավինել ժամանակին, ներկա շրջանում չարժե ձևավորել էյֆորիկ տրամադրություններ՝ կապված Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերության կանոնադրության հետ։ ԱՄՆ-ի նոր վարչակազմի՝ աշխատանքի անցնելուն պես պետք է հետևել, թե Ադրբեջանն ինչպիսի դիրքավորում կունենա տարածաշրջանում։ Ի վերջո՝ Ադրբեջանի նախագահը կգնա՞ արկածախնդրության, թե՞ ոչ»,- ասաց Մկրտչյանը։
Քաղաքագետի դիտարկմամբ՝ այս պահին ունենք հարաբերական և փխրուն կայունություն, որը կարող է դեռ որոշ ժամանակ շարունակվել։
«Ներկա իրավիճակում Բաքվից հնչող հայտարարություններին ի պատասխան՝ միանշանակ ողջունելի է Հայաստանի իշխանությունների հավասարակշռված դիրքորոշումն ու զուսպ կեցվածքը, որովհետև ադրբեջանական կողմի հայտարարություններին նման բառապաշարով պատասխանելը կնշանակի կուլ տալ պատերազմի նետված խայծը և հրահրել պատերազմ մեր տարածաշրջանում։ Խաղաղության պայմանագիրն այսպես, թե այնպես յուրաքանչյուր պահի հնարավոր է ստորագրել, եթե դրա համար Ադրբեջանի կողմից լինի քաղաքական կամք։ Գրեթե ամեն ինչ պատրաստ է։ 17 կետից բաղկացած նախաբանի 15 կետերն արդեն համաձայնեցված են։ Ադրբեջանը փորձում է մնացած երկու կետերի վրա խաղալ և ժամանակ ձգել»,- ասաց քաղաքագետը։
Մկրտչյանի կարծիքով՝ Խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար անհրաժեշտ են նաև նպաստավոր պայմաններ. դրա համար պետք է լինի միջազգային ճնշում Ադրբեջանի վրա։ Ըստ նրա՝ ՀՀ-ն այլ տարբերակ չունի, քան հետապնդել խաղաղության օրակարգն ու ամեն ինչ անել, որպեսզի Ադրբեջանի կողմից այդքան փափագվելիք ու նախապատրաստվելիք ռազմական գործողությունները մեր տարածաշրջանում տեղի չունենան և Հարավային Կովկասը չէսկալացվի։
«Այս հարցում պետք է ապահովել նաև միջազգային կոնսոլիդացիա և ակտիվորեն աշխատել այդ ուղղությամբ։ Թեև խաղաղության պայմանագրի ստորագրումը ձգձգվում է, բայց ասել, որ այն ընդհանրապես չի ստորագրվի, դա էլ կլինի միամտություն։ Այստեղ նույնպես պետք է սպասել հունվարի 20-ից հետո Միացյալ Նահանգների նոր վարչակազմի դիրքորոշմանը։ Լեռնային Ղարաբաղի մասով Թրամփն արդեն իսկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ եթե ինքը լիներ ԱՄՆ-ի նախագահ, ապա այնտեղ հայաթափում թույլ չէր տա։ Սա իրականում սփոփիչ հայտարարություն է, բայց պետք է տեսնենք, թե կոնկրետ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների առումով Թրամփն ինչպիսի դիրքորոշում կորդեգրի։ Ի դեպ, նա արդեն նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ հայտնել է, որ առաջնորդվելու է աշխարհում բացառապես խաղաղության օրակարգի հաստատման խնդրով։ Սա, անշուշտ, լավ է, հետևաբար այդ ուղղությամբ նույնպես պետք է ակտիվորեն աշխատել Թրամփի վարչակազմի հետ»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Անդրադառնալով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության կենսունակության հարցին՝ Մկրտչյանն ընդգծեց, որ դրա իրագործման ճանապարհին հիմնական արգելքը շարունակում է մնալ Ադրբեջանը։ Հայկական կողմը միջազգային հանդիպումների ժամանակ միշտ հանգամանորեն ներկայացնում է այդ նախաձեռնությունը, սակայն իրագործման համար պետք է լինի նաև Ադրբեջանի քաղաքական կամքը։
«Շատերը նշում են նաև Թուրքիայի գործոնը։ Վերջինս միշտ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կապել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման հետ, հետևաբար «Խաղաղության խաչմերուկի» հիմնական արգելքը պաշտոնական Բաքուն է։ Հայկական կողմի այդ նախաձեռնությունը միանշանակ կարելի է դրական գնահատել, որովհետև բխում է տարածաշրջանային երկրների, այդ թվում՝ հենց Ադրբեջանի շահերից։ Հարցն այն է, թե արդյոք Ադրբեջանը պատրաստ է գնալ այդ ճանապարհով, թե՞ շարունակելու է պահանջել արտատարածքային միջանցք, գորշ գոտի Հայաստանի տարածքում։ Եթե ընտրի երկրորդ տարբերակը, միանշանակ, «Խաղաղության խաչմերուկն» այդպես էլ կմնա թղթի վրա։ Նախաձեռնությունը կլինի կենսունակ, եթե իսկապես ապաշրջափակվեն բոլոր ճանապարհները»,- եզրափակեց քաղաքագետը։

Подписание мирного договора и реализация “Перекрестка мира” зависят от того, как поведет себя Азербайджан: анализ политолога
Год начался с воинственных заявлений президента Азербайджана. К сожалению, эти заявления исходят не только от соседней страны, и поэтому наш регион находится в весьма взрывоопасной ситуации.
Такое мнение в интервью Арменпресс выразил политолог Арутюн Мкртчян, анализируя ситуацию на Южном Кавказе и вопрос жизнеспособности инициативы “Перекресток мира”.
“Конечно, после подписания Устава о стратегическом партнерстве между Арменией и США ситуация стала чуть мягче. Это вселяет надежду, что регион Южного Кавказа не вступит в период эскалации. В любом случае, надо рассчитывать на время, сейчас не стоит предаваться эйфории по поводу Устава стратегического партнерства Армения - США. Важно проследить какую позицию займет Азербайджан в регионе после прихода к власти новой администрации США. В конце концов, пойдет ли президент Азербайджана на авантюру или нет?” - сказал Мкртчян.
По мнению политолога, на данный момент наблюдается относительная и хрупкая стабильность, которая может сохраняться еще некоторое время.
“В сложившейся ситуации взвешенная позиция и сдержанность властей Армении, проявляемые в ответ на заявления, исходящие из Баку, безусловно, приветствуются, поскольку отвечать на заявления азербайджанской стороны такой же лексикой означало бы поддаться на приманку, брошенную ради войны, и спровоцировать ее в нашем регионе. Так или иначе, мирный договор может быть подписан в любое время, если Азербайджан проявит на то политическую волю. Почти все готово. Из 17 пунктов преамбулы  уже согласованы 15. Азербайджан пытается играть на оставшихся 2 пунктах и ​​оттянуть время”, -  так считает политолог.
По мнению Арутюна Мкртчяна, для подписания мирного договора необходимы и благоприятные условия. Для этого должно быть международное давление на Азербайджан. По его словам, у Армении нет другого выбора, кроме как следовать мирной повестке и сделать все возможное, чтобы военные действия, которых так жаждет и готовит Азербайджан, не произошли бы в нашем регионе, и не произошла бы эскалация ситуации на Южном Кавказе.
“В этом вопросе необходимо обеспечить международную консолидацию и активно работать в этом направлении. Хотя подписание мирного договора откладывается, было бы наивно полагать, что он вообще не будет подписан. Здесь также следует дождаться позиции новой администрации США после 20 января. Что касается Нагорного Карабаха, Трамп уже сделал заявление, отметив, что если бы он был президентом США, то не допустил бы изгнания оттуда армян. На самом деле это обнадеживающее заявление, но нам нужно понять, какую позицию займет Трамп в отношении армяно-азербайджанских отношений. Кстати, он еще в ходе предвыборной кампании заявлял, что будет руководствоваться исключительно вопросом утверждения мирной повестки во всем мире. Это, безусловно, хорошо, следовательно, в этом направлении необходимо активно работать и с администрацией Трампа”, - отметил наш собеседник.
Коснувшись вопроса жизнеспособности инициативы “Перекресток мира”, Мкртчян подчеркнул, что главным препятствием на пути ее реализации остается Азербайджан. Армянская сторона всегда на всех международных встречах подробно представляет эту инициативу, однако для ее реализации должна быть и политическая воля Азербайджана.
“Многие  отмечают и турецкий фактор. Турция всегда связывала нормализацию армяно-турецких отношений с нормализацией армяно-азербайджанских, поэтому основным препятствием на пути “Перекрестка мира” является официальный Баку. Данную инициативу армянской стороны можно однозначно оценить положительно, поскольку она исходит из интересов стран региона, в том числе и самого Азербайджана. Вопрос в том, готов ли Азербайджан пойти по этому пути или продолжит требовать экстерриториальный коридор, серую зону на территории Армении. Если он выберет второй вариант, “Перекресток мира” определенно останется лишь на бумаге. Инициатива будет жизнеспособной, если все дороги будут действительно разблокированы”, - заключил политолог.