Ադրբեջանի գործողություններն ու հռետորաբանությունը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ են հանդիսանում․ Ջոն Ինյարիտու
Վերջին տարիներին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի գործողություններն ու հռետորաբանությունը բացահայտում են Բաքվի վարքագիծը, որը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ է հանդիսանում․ կարևոր է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ արտահայտել է Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններ ունենալու մասին մտահոգությունը։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ է հայտնել Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն՝ խոսելով Հայաստանի հասցեին Ադրբեջանից հնչող անվերջ սպառնալիքների և վերջինիս ոչ լեգիտիմ տարածքային հավակնությունների մասին։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը իր վերջին հարցազրույցում մտահոգություն է հայտնել, որ Ադրբեջանը տարածքային պահանջներ ունի Հայաստանի նկատմամբ՝ իսպանացի պատգամավորն այդ հարցում կարևոր է համարել Հայաստանի վարչապետի կողմից նման մտահոգության արտահայտումը՝ շեշտելով, որ վերջին տարիների ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ռազմատենչ և ագրեսիվ հռետորաբանությունը հաճախ հանդիսանում է նաև զինված հակամարտությունների նախադրյալ։
«Իմ կարծիքով՝ հատկանշական է, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը հրապարակավ արտահայտել է այդ մտահոգությունը։ Վերջին տարիներին Ադրբեջանի գործողություններն ու հռետորաբանությունը բացահայտում են Իլհամ Ալիևի վարչակարգի ինքնակալ ու ավտոկրատ վարքագծին բնորոշ օրինաչափությունը, որը հաճախ զինված հակամարտությունների նախադրյալ է հանդիսանում»,-նշել է Ինյարիտուն:
Պատգամավորի կարծիքով՝ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի և Լեռնային Ղարաբաղի հայերի հետագա էթնիկ զտումների ժամանակ Ադրբեջանը ստացել է Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը՝ միջազգային հանրության մեծ մասի կողմից բախվելով միայն պասիվ անտարբերության, ինչն էլ իր հերթին, կարծես, քաջալերել է Իլհամ Ալիևին, թե կարող է գործողություններ կատարել՝ առանց որևէ պատիժ ստանալու:
«Պատերազմի (խմբ․ նկատի է առնվում 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմը) և Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) հայերի հետագա էթնիկ զտումների ժամանակ Ադրբեջանը ստացավ Թուրքիայի լիակատար աջակցությունը և միջազգային հանրության մեծ մասի կողմից բախվեց միայն պասիվ անտարբերության: Պատասխանատվության ենթարկվելու բացակայությունը քաջալերել է Ալիևի վարչակարգին՝ ամրապնդելով նրա համոզմունքը, թե կարող է գործել անպատիժ՝ անտեսելով միջազգային իրավունքը և մարդու իրավունքները»,-նշել է պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ Բաքվի նման պահվածքն ուղղակի վտանգ է ներկայացնում ոչ միայն Հայաստանի, այլև տարածաշրջանային կայունության և ավելի լայն միջազգային կարգի համար։
Ջոն Ինյարիտուն, անդրադառնալով նաև Բաքվի կողմից հնչեցվող այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջան» հորինված խոսույթին և տերմինաբանությանը, որով Ադրբեջանն, ակնհայտորեն, ցանկանում է հող նախապատրաստել Հայաստանի նկատմամբ հետագա տարածքային հավակնություններ ներկայացնելու համար, շեշտել է, որ նմանատիպ նարատիվներով հանդես գալն Իլհամ Ալիևի կողմից հաճախ օգտագործվող մարտավարություն է, որով Բաքուն իրականացնում է իր ծավալապաշտական քաղաքականությունը։
«Այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին Ադրբեջանի նարատիվը պատմական ռևիզիոնիզմի վառ օրինակ է, մարտավարություն, որը հաճախ օգտագործում է Ալիևի ավտոկրատական վարչակարգը՝ արդարացնելու իր ագրեսիվ քաղաքականությունը: Կարևոր է ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը ներկայացնում է պատմական Հայաստանի միայն մի մասը՝ հազարամյա բնիկ ժողովրդի հայրենիքը, որը դարերի ընթացքում բազմիցս ենթարկվել է բնաջնջման և տեղահանման»,-նշել է Ջոն Ինյարիտուն:
Նրա դիտարկմամբ՝ պատմության ընթացքում հայ ժողովրդի բնաջնջման և տեղահանման այդ գործողություններն, անկախ նրանից՝ դրանք իրականացվել են օսմանյան թուրքերի կողմից անցյալում, թե այսօր Ադրբեջանի կողմից, տարածաշրջանում հայկական պատմությունն ու ինքնությունը ջնջելու ավելի լայն փորձի մաս են կազմում:
«Ինչպես հաճախ ասում է Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն, Ադրբեջանն ու Թուրքիան երկու պետություններ են, բայց մեկ ազգ՝ ընդգծելով երկու երկրների միջև սերտ ռազմավարական և գաղափարական միաբանությունը»,-ընդգծել է Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն։

Действия и риторика Азербайджана часто являются предшественниками вооруженных конфликтов - Джон Иньярриту
В последние годы действия и риторика президента Азербайджана Ильхама Алиева раскрывают поведение Баку, которое часто является предвестником вооруженных конфликтов: важно, что премьер-министр Никол Пашинян публично выразил обеспокоенность территориальными амбициями Азербайджана в отношении Армении.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс выразил депутат испанского парламента Джон Иньярриту, говоря о бесконечных угрозах Армении со стороны Азербайджана и нелегитимных территориальных амбициях последнего.
Касаясь замечания о том, что премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян в своем последнем интервью выразил обеспокоенность наличием у Азербайджана территориальных претензий к Армении, испанский депутат назвал важным выражение премьер-министром Армении такой озабоченности по этому поводу, подчеркнув, что в последние годы воинственная и агрессивная риторика президента Азербайджана Ильхама Алиева часто является предвестником вооруженных конфликтов.
«На мой взгляд, знаменательно, что премьер-министр Республики Армения публично выразил эту обеспокоенность. В последние годы действия и риторика Азербайджана обнаруживают закономерность, типичную для авторитарного и автократического поведения режима Ильхама Алиева, которое часто является предвестником вооруженных конфликтов», - сказал Иньярриту.
По словам депутата, во время 44-дневной войны 2020 года (речь о вооруженной агрессии Азербайджана против Нагорного Карабаха – ред.) и последующей этнической чистки армян Нагорного Карабаха Азербайджан получил полную поддержку Турции, столкнувшись лишь с пассивным безразличием со стороны большей части международного сообщества, что, в свою очередь, похоже, воодушевляло Ильхама Алиева, который воспринял это как поощрение – мол, я могу действовать и никак не быть наказанным.
«В ходе войны (имеется в виду 44-дневная война, развязанная Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году – ред.) и последующей этнической чистки армян Нагорного Карабаха (Арцаха) Азербайджан получил полную поддержку Турции и столкнулся лишь с пассивным безразличием со стороны большей части международного сообщества. Непривлечение к ответственности воодушевило режим Алиева, укрепив его веру в то, что он может действовать безнаказанно, игнорируя международное право и права человека», - сказал депутат, подчеркнув, что такое поведение Баку представляет прямую угрозу не только для Армении, но и для региональной стабильности и в более широком плане - для международного порядка.
Джон Иньярриту, касаясь надуманного Баку выражения и термина так называемого «Западного Азербайджана», посредством которого Азербайджан, и это очевидно, хочет подготовить почву для дальнейших территориальных претензий к Армении, подчеркнул, что выступление с подобными нарративами является тактикой, часто используемой Ильхамом Алиевым для реализации его экспансионистской политики.
«Нарратив Азербайджана о так называемом «Западном Азербайджане» является ярким примером исторического ревизионизма, тактики, часто используемой автократическим режимом Алиева для оправдания своей агрессивной политики. Важно подчеркнуть, что Республика Армения представляет собой лишь часть исторической Армении, родины тысячелетнего коренного народа, который на протяжении веков неоднократно подвергался истреблению и депортации», — отметил Джон Иньярриту.
По его наблюдению, эти акты истребления и депортации армянского народа на протяжении всей истории, независимо от того, осуществлялись ли они османскими турками в прошлом или Азербайджаном сегодня, являются частью более широкой попытки стереть армянскую историю и идентичность в регионе.
«Как часто говорит президент Турции Эрдоган, Азербайджан и Турция — это два государства, но одна нация, подчеркивая тесный стратегический и идеологический союз между двумя странами», — сказал депутат испанского парламента Джон Иньярриту.