ԱՄՆ-ն հերքում է լուրերը, թե խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վերաբերյալ բանաձևի ընդունմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հերքել է լուրերն այն մասին, թե ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների վրա ճնշում է գործադրում, որպեսզի ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ քննարկումների արդյունքներով բանաձև չստորագրեն։
Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը թեմային անդրադարձել է՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
Հարց․ Պատրաստվո՞ւմ է ձեր երկիրը բանաձևի նախագիծ ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 16-ի հրատապ նիստից հետո։
Պատասխան․ Անցյալ չորեքշաբթի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդի նախագահությամբ Խորհուրդը քննարկեց ընթացիկ հումանիտար իրավիճակին վերաբերող հարցերը։
Բանաձևի նախագիծ մենք չենք տեսել, և այն պնդումները, թե Միացյալ Նահանգները անդամ երկրներին ճնշում է չստորագրել բանաձև, բացարձակ կեղծիք են։
Ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մեր հայտարարության մեջ, Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակը շարունակում է մեզ խորապես մտահոգել, և մենք Ադրբեջանի կառավարությունը քաջալերում ենք շուտափույթ բացել Լաչինի միջանցքը հումանիտար, կոմերցիոն և մասնավոր փոխադրումների համար։

США опровергают слухи о том, что препятствуют принятию резолюции по ситуации в Нагорном Карабахе в Совбезе ООН
ЕРЕВАН, 23 АВГУСТА, АРМЕНПРЕСС. Посольство США в Армении опровергло информацию о том, что США оказывают давление на страны-члены Совета Безопасности ООН, чтобы они не подписывали резолюцию по итогам обсуждений гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
Посольство США затронуло эту тему, отвечая на вопрос «Арменпресс».
Вопрос:Готовится ли ваша страна представить проект резолюции по гуманитарной ситуации в Нагорном Карабахе после экстренного заседания Совета Безопасности ООН 16 августа?
Ответ: В минувшую среду на заседании Совета Безопасности ООН по нагорно-карабахскому вопросу под председательством постоянного представителя США при ООН, посла Линды Томас-Гринфилд были обсуждены вопросы, связанные с текущей гуманитарной ситуацией.
Мы не видели проекта резолюции, и утверждения о том, что Соединенные Штаты оказывали давление на государства-члены, чтобы они не подписывали резолюцию, являются абсолютной ложью.
Как сказано в нашем заявлении в Совете Безопасности ООН, гуманитарная ситуация в Нагорном Карабахе продолжает вызывать у нас глубокую обеспокоенность, и мы призываем правительство Азербайджана как можно скорее открыть Лачинский коридор для гуманитарного, коммерческого и частного транспорта. .