ԱՄՆ-ն հերքում է լուրերը, թե խոչընդոտում է ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի վերաբերյալ բանաձևի ընդունմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հերքել է լուրերն այն մասին, թե ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների վրա ճնշում է գործադրում, որպեսզի ԼՂ-ում հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ քննարկումների արդյունքներով բանաձև չստորագրեն։
Միացյալ Նահանգների դեսպանատունը թեմային անդրադարձել է՝ պատասխանելով «Արմենպրես»-ի հարցին։
Հարց․ Պատրաստվո՞ւմ է ձեր երկիրը բանաձևի նախագիծ ներկայացնել Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի օգոստոսի 16-ի հրատապ նիստից հետո։
Պատասխան․ Անցյալ չորեքշաբթի Լեռնային Ղարաբաղի հարցով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Լինդա Թոմաս-Գրինֆիլդի նախագահությամբ Խորհուրդը քննարկեց ընթացիկ հումանիտար իրավիճակին վերաբերող հարցերը։
Բանաձևի նախագիծ մենք չենք տեսել, և այն պնդումները, թե Միացյալ Նահանգները անդամ երկրներին ճնշում է չստորագրել բանաձև, բացարձակ կեղծիք են։
Ինչպես նշված է ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում մեր հայտարարության մեջ, Լեռնային Ղարաբաղի հումանիտար իրավիճակը շարունակում է մեզ խորապես մտահոգել, և մենք Ադրբեջանի կառավարությունը քաջալերում ենք շուտափույթ բացել Լաչինի միջանցքը հումանիտար, կոմերցիոն և մասնավոր փոխադրումների համար։

U.S. denies claims on pressuring UNSC members not to sign resolution on Nagorno- Karabakh
YEREVAN, AUGUST 23, ARMENPRESS. The United States has denied claims that it is pressuring UNSC member countries not to sign a resolution on the Nagorno-Karabakh humanitarian crisis following the emergency meeting on August 16.
In written comments in response to an ARMENPRESS inquiry, the United States Embassy in Armenia said that the United States has ‘not seen a draft resolution, and claims that the U.S. is pressuring member countries not to sign a resolution are completely false.’
ARMENPRESS: Does your country plan to submit a draft resolution following the UN Security Council urgent meeting of August 16 regarding the humanitarian situation in Nagorno-Karabakh?
United States Embassy: At the United Nations Security Council meeting last Wednesday on the issue of Nagorno-Karabakh, led by our Ambassador to the UN Linda Thomas-Greenfield, the Council discussed key issues related to the current humanitarian situation.
We have not seen a draft resolution, and claims that the U.S. is pressuring member countries not to sign a resolution are completely false.
As noted in our statement at the UNSC session, we remain deeply concerned about the humanitarian situation in NK and we’re encouraging the Azerbaijani government to open the Lachin Corridor to humanitarian, commercial and private traffic expeditiously.