Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչներն այցելել են Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչներն այցելել են Լաչինի միջանցքի սկզբնամաս՝ Կոռնիձորի սահմանային հատված, որտեղ արդեն 9-րդ օրն է՝ կանգնած է Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ հումանիտար օգնություն տեղափոխել փորձող բեռնատարների շարասյունը։
Բեռնատարները կանգնած են Լաչինի միջանցքի սկզբնամասում, քանի որ Ադրբեջանն արգելում է դրանց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Հայաստանի կառավարության ուղարկած 19 բեռնատարներին օգոստոսի 2-ին միացել են նաև «Գրանդ Քենդի» ընկերության երկու բեռնատարները՝ բեռնված քաղցրավենիքով։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, Հայաստանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի ներկայացուցիչներին տեղում ներկայացվել է ստեղծված իրավիճակը, ինչից հետո Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողի պաշտոնակատար Նաննա Սկաուն հանդես է եկել կարճ ճեպազրույցով, որի ընթացքում նա նախ ընթերցեց ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հայտարարությունը Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում առաջացած հումանիտար ճգնաժամի վերաբերյալ։
«Ցավոք սրտի, այս պահի դրությամբ չեմ կարող ավելին ասել, քան այս հայտարարությունը, որ հրապարակվել է այսօր առավոտյան: Ակնկալում ենք, որ այդ հայտարարությունը դրական արդյունքների կհանգեցնի»,- ասաց նա:

Сотрудники представительства ООН в Армении посетили начальную точку Лачинского коридора
Сотрудники представительства ООН в Армении посетили пограничный участок Корнидзора, начальную точку Лачинского коридора, где уже 9-й день стоит колонна грузовых машин, пытающихся переправить гуманитарную помощь из Армении в Нагорный Карабах.
Машины стоят в начале Лачинского коридора, поскольку Азербайджан запретил их въезд в Нагорный Карабах. 2 августа к 19 машинам, присланным правительством Армении, прибавились еще две грузовые машины компании «Гранд Кенди» со сладостями.
Как передает корреспондент «Арменпресс», сотрудникам представительства ООН в Армении на месте была представлена создавшаяся ситуацию. После чего перед журналистами выступила исполняющая обязанности постоянного координатора ООН в Армении Нанна Скау, в ходе чего она сначала зачитала заявление генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша о гуманитарном кризисе, возникшем в Нагорном Карабахе в результате блокирования Лачинского коридора.
“К сожалению, в настоящее время я не могу сказать больше, чем было в заявлении, опубликованном сегодня утром. Мы рассчитываем, что это заявление приведет к положительным результатам”, - сказала она.