ԱՄՆ-ն վերահաստատում է Լաչինի միջանցքն անհապաղ վերաբացելու կոչը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները վերահաստատում է պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի կոչը մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար Լաչինի միջանցքն անհապաղ վերաբացելու մասին։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի էջում հրապարակում է արել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը։
«Փոխդեսպանի պաշտոնակատար Ջոն Ալելոն դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ միասին Սյունիքում էր, որտեղ տեղահանված անձանցից ու մարզի ղեկավարներից տեղեկացավ Լաչինի միջանցքի շարունակվող շրջափակման պատճառած զրկանքների մասին։ Մենք վերահաստատում ենք պետքարտուղար Բլինքենի կոչը մասնավոր և կոմերցիոն փոխադրումների համար Լաչինի միջանցքը անհապաղ վերաբացելու մասին»,- ասված է գրառման մեջ։
Հուլիսի 28-ին Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչներն այցելել են Սյունիքի մարզի Կոռնիձոր բնակավայր, որտեղ կանգտնած են հումանիտար օգնությամբ բեռնված 19 բեռնատարները, որոնց մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ արգելում է Ադրբեջանը՝ պատճառաբանելով, թե Հայաստանը սադրանքի է դիմում։ Դիվանագետները շրջել են տեղանքում, ծանոթացել իրավիճակին։

United States reiterates call for immediate reopening of Lachin corridor
YEREVAN, JULY 28, ARMENPRESS. The United States on Friday reiterated Secretary of State Antony Blinken’s call for an immediate reopening of the Lachin corridor to commercial and private traffic.
U.S. Acting Deputy Chief of Mission John Allelo was among the members of the diplomatic corps to travel to Syunik on Friday, the U.S. Embassy said in a statement.
“Acting DCM John Allelo joined the diplomatic corps in Syunik and heard from displaced persons and regional officials about the suffering caused by continued blockage of the Lachin corridor. We reiterate Secretary Blinken’s call for an immediate reopening of the corridor to commercial and private traffic,” the US Embassy said in the statement.
Representatives of the diplomatic corps in Armenia visited on Friday the village of Kornidzor in the Syunik Province where a humanitarian convoy carrying emergency food and medical aid to Nagorno-Karabakh remains blocked by Azerbaijan at the entrance of Lachin Corridor.