Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է արել վերականգնել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումն ու ապահովել Լաչինի միջանցքով ազատ տեղաշարժը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ընդգծված է Ֆրանսիայի Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարության՝ Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ տարածած հայտարարությունում:
«Ֆրանսիան իր ափսոսանքն է հայտնում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի համառ արգելափակման առիթով, որը հակասում է հրադադարի համաձայնությամբ ստանձնած պարտավորություններին և վնասում է բանակցային գործընթացին»,- ասված է հայտարարությունում:
Ֆրանսիան իր ամբողջական աջակցությունն է հայտնում Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցչի հուլիսի 26-ի հայտարարությանը Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության վրա ազդող հումանիտար իրավիճակի վերաբերյալ։
«Ֆրանսիան Ադրբեջանին կոչ է անում կատարել իր միջազգային պարտավորությունները, մասնավորապես, կիրառել Միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշման մեջ նշված միջանկյալ միջոցները, որոնք պարտադիր են։ Ֆրանսիան կոչ է անում վերականգնել բեռների, մարդկանց և ապրանքների ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով երկու ուղղություններով և բնակչությանը գազով ու էլեկտրաէներգիայի շարունակական մատակարարումը»,- նշված է նախարարության հայտարարությունում:
Հայտարարությամբ հիշեցնում են նաև ապրիլի վերջին Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցի ժամանակ Եվրոպայի և արտաքին գործերի նախարարի հնչեցրած ուղերձը՝ Ֆրանսիան ԵՄ-ի հետ մեկտեղ լիովին հավատարիմ է մնում տարածաշրջանում կայուն և արդար խաղաղության հաստատմանը:
Հայաստանից հուլիսի 26-ին 361 տոննա հումանիտար օգնություն է ուղարկվել Լեռնային Ղարաբաղ՝ 19 բեռնատար ավտոմեքենաներով: Հումանիտար օգնությունը հուլիսի 26-ին հասել է Կոռնիձորի հատված՝ Լաչինի միջանցքի մուտքի հատված: Հայաստանը խնդրել է, որ ԼՂ-ում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի ներկայացուցիչներն ընդունեն բեռն ու տեղափոխեն ԼՂ, որտեղ Լաչինի միջանցքի շուրջ 8 ամիս ապօրինի արգելափակված լինելու հետևանքով հումանիտար ճգնաժամ է հաստատված: Բեռնատարներով Հայաստանից Լեռնային Ղարաբաղ է ուղարկվում մակարոնեղեն, շաքարավազ, բուսական յուղ, կաթի փոշի, աղ, մանկական կեր, դեղորայք:

France calls on Azerbaijan to restore free movement through the Lachin Corridor
YEREVAN, JULY 27, ARMENPRESS. France calls on Azerbaijan to fulfill its international obligations, in particular, to fulfill the February 22 decision of the International Court of Justice and to ensure free movement through the Lachin Corridor, ARMENPRESS reports, this was emphasized in the statement issued by the French Ministry of Europe and Foreign Affairs regarding the blocking of the Lachin corridor.
"France expresses its regret on the occasion of Azerbaijan's persistent blocking of the Lachin Corridor, which contradicts the obligations undertaken under the ceasefire agreement and harms the negotiation process," the statement said.
France expresses its full support for the July 26 statement of the High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy regarding the humanitarian situation affecting the population of Nagorno Karabakh.
"France calls on Azerbaijan to fulfill its international obligations, in particular, to apply the provisional measures mentioned in the decision of the International Court of February 22, which are mandatory. France calls for the restoration of the free movement of cargo, people and goods in both directions through the Lachin Corridor and the continuous supply of gas and electricity to the population," the Ministry's statement said.
The statement also recalls the message of the Minister of Europe and Foreign Affairs during his visit to Armenia and Azerbaijan at the end of April: France, together with the EU, remains fully committed to the establishment of a stable and just peace in the region.
On July 26, 361 tons of humanitarian aid was sent from Armenia to Nagorno Karabakh in 19 trucks. On July 26, the humanitarian aid reached Kornidzor, the entrance to Lachin Corridor. Armenia requested that the representatives of the Russian peacekeeping troops stationed in Nagorno-Karabakh accept the cargo and transport it to Nagorno-Karabakh, where a humanitarian crisis has been established as a result of the illegal blockade of the Lachin Corridor for 8 months.