ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի մոտ ակցիա է անցկացվում՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց ակցիա է կազմակերպվել՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից ամբողջական շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ կազմակերպված ակցիային մասնակցում են նաև հադրութցի երեխաներ, որոնց ընտանիքները 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով տեղափոխվել են Հայաստան։
«2020 թվականին, երբ պատերազմը սկսվեց, մեկ շաբաթ անց մենք ընտանիքով հասկացանք, որ այլևս չենք կարող մնալ, և եկանք Երևան։ Հիմա այս ակցիայով պահանջում ենք, որ Լաչինի միջանցքը բացվի, և հարգվեն մեր հասակակիցների իրավունքները»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է 11-ամյա Արմանը։
Ակցիային մասնակցող երեխաներից մեկն էլ պատմեց, որ հիշում եմ իր դպրոցը, տունը, ընկերներին, որոնց հետ խաղում էր ամեն օր։ Գևորգի հայրը հիմա Արցախում է, նա ոստիկանության ծառայող է։ Արցախի շրջափակման հետևանքով չի կարողանում հորը հանդիպել։
Երեխաներն ակցիային մասնակցում են «Ոչ Արցախի շրջափակմանը», «Մենք Արցախն ենք», «Բացեք կյանքի ճանապարհը» գրություններով շապիկներով։
Արցախի առողջապահության նախարարությանը կից մասնագիտական խորհրդի անդամ, բժիշկ Արամայիս Գալումյանը իր ելույթում նշեց, որ այն, ինչ այսօր կատարվում է Արցախի դեմ, ահաբեկչություն է։ «Դա ահաբեկչություն է մի պետության կողմից, որը ոչ թե մասնավոր ահաբեկչական խմբավորում է, այլ ահաբեկիչ պետություն է։ Չտեսնված մի երևույթ է, երբ կարելի է 120 հազար մարդու շրջափակել, զրկել տարրական սննդի հնարավորությունից, առողջապական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։ Սա ի՞նչ է, եթե ոչ ահաբեկչություն։ Այստեղ պատասխանատու են բոլոր միջազգային կազմակերպությունները, բոլոր մեծ պետությունները, որոնք աշխարհում կարգեր են հաստատում։ Մենք պահանջում ենք Արցախի բնակչությանն ապահովել սննդով, առողջապահական ծառայություններով, ճանապարհով և ամեն ինչով»,- հայտարարեց Արամայիս Գալումյանը։
Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի համակարգող Մարիամ Ավագյանը իր խոսքում նշեց, որ հայությունը չի կորցրել իր հույսը, որ փափուկ ուժով էլ կարող է Արցախը փրկել։ «ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը պարբերաբար ինձ անձամբ հիշեցնում է, որ իրենք քաղաքական հարցերով չեն զբաղվում։ Հարց եմ տալիս՝ միթե տոտալ շրջափակման մեջ 2 մանկահասակ երեխաների մահը քաղաքականության արդյունք չէ՞։ Ինչո՞ւ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը մինչ օրս չի բարձրաձայնել, որ այսօր տոտալ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի հանդեպ ցեղասպանությունն ընթացքի մեջ է։ Այսօր Արցախը գտնվում է հյուծման միջոցով ցեղասպանության ընթացքի մեջ»։ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը պարտավոր է միջնորդ լինել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գրասենյակի և մեր միջև և տեղ հասցնի նրանց, որ ՄԱԿ-ը կարիք ունի վարկանիշի փրկության։ ՄԱԿ-ը չպետք է մոռանա, որ ինքը իրավահաջորդ է Ազգերի լիգայի, որը չի ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի մաս։ ՄԱԿ-ը պետք է տիրություն անի իր բազում կոնվենցիաներին, որոնցով այսօր Արցախի Հանրապետությունը դե ֆակտո և դե յուրե կայացած հանրապետություն է»,- ասաց Ավագյանը։
Նա հավելեց, որ վերջերս ՄԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնյաներին նամակներ են հղել, որում հիշեցրել են, որ առնվազն Արցախյան առաջին պատերազմից 820 հազար հայեր փախստական են դարձել, երկրորդ պատերազմից, ինչպես ֆիքսել է հենց ՄԱԿ-ը, 26 հազար 750 փախստական կա։ «Պահանջել ենք, որպեսզի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարը գա Հայաստան և տեղում հասկանա, թե ինչ մտահոգություններ ունեն հայ փախստականները։ Երկրորդ կետով դիմել ենք, որպեսզի գլխավոր քարտուղարի՝ ցեղասպանության կանխարգելման հարցով խորհրդականը տրամադրի տեղեկատվություն, թե ՄԱԿ-ը ինչ գործողություններ է անում Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության դեմ հյուծման միջոցով տարվող ցեղասպանությունը կասեցնելու և հետագայում այն կանխարգելելու համար»,- մանրամասնեց Մարիամ Ավագյանը։
Ակցիայի մասնակիցները ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակից կշարժվեն դեպի Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն, որտեղ կշարունակեն ակցիան։

Demonstrators in Yerevan ask UN intervention to save blockaded Nagorno Karabakh, call on Russia to take action
YEREVAN, 17 JULY, ARMENPRESS։ Hundreds of demonstrators, including children, gathered on Monday outside the UN Office in Yerevan to call on the international community to help lift the blockade of Nagorno Karabakh (Artsakh).
The demonstrators included displaced residents of Nagorno Karabakh who lost their homes in the 2020 war.
"In 2020, when the war started, a week later I and my family realized that we could not stay there any longer and came to Yerevan. Now, with this rally, we demand to open the Lachin corridor and respect the rights of our peers," said 11-year-old Arman in an interview with journalists. Arman and his family are originally from Hadrut but are now living in Armenia.
One of the children participating in the rally said that he remembers his school, home, friends with whom he was playing every day. Gevorg's father is now in Artsakh, he is a police officer. Due to the blockade of Artsakh, he cannot meet his father.
The children participating in the rally wear T-shirts saying "No to the blockade of Artsakh", "We are Artsakh", "Open the way of life".
Dr. Aramayis Galumyan, a member of the professional council of the Artsakh Ministry of Health, noted in his speech that currently a ‘terrorist attack’ is being committed against Artsakh.
"It is terrorism by a state, which is not a private terrorist group, but a terrorist state. It is an unprecedented phenomenon; 120,000 people are surrounded, deprived of basic food and health services. What is this if not terrorism? All international organizations, all major powers that establish order in the world are responsible for this situation. We demand to provide the population of Artsakh with food, health services, free movement through corridor and everything [else]," Aramayis Galumyan told reporters.
Mariam Avagyan, coordinator of the Congress of Refugees from the Azerbaijani SSR mentioned in her speech that Armenians have not lost their hope that they can save Artsakh with soft power.
"The Yerevan office of the UN regularly reminds me personally that they do not deal with political issues. Now, I ask a question: Isn’t the death of 2 young children in the complete blockade a result of politics? Why has the Yerevan office of the UN not yet spoken out about the impending genocide against Artsakh, which is currently under complete blockade? Today, Artsakh is subjected to genocide through exhaustion." The UN office in Yerevan is obligated to act as a mediator between the UN office in New York and us and to convey to them that the UN needs to save its reputation. The UN should not forget that it is the successor of the League of Nations, which did not recognize Artsakh as a part of Azerbaijan. The UN should take control of its many conventions, according to which the Republic of Artsakh is a de facto and de jure established republic," Avagyan said.
He added that recently they sent letters to officials in charge at the UN, in which they reminded that at least 820 thousand Armenians became refugees from the first Artsakh war, and from the second war, as recorded by the UN, there are 26 thousand 750 refugees.
"We demanded the UN Commissioner for Refugees to come to Armenia and find out the concerns of Armenian refugees. With the second point, we requested that the Secretary-General’s adviser on the issue of genocide prevention provide information on what actions the UN is taking to stop the genocide carried out by Azerbaijan against the Armenians of Artsakh through exhaustion, and to prevent it in the future," said Mariam Avagyan.
The demonstrators then walked through downtown Yerevan to the Russian Embassy where they held the same rally.