ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակի մոտ ակցիա է անցկացվում՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից շրջափակված Արցախի
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի դիմաց ակցիա է կազմակերպվել՝ ի աջակցություն Ադրբեջանի կողմից ամբողջական շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Երևանում ՄԱԿ-ի գրասենյակի մոտ կազմակերպված ակցիային մասնակցում են նաև հադրութցի երեխաներ, որոնց ընտանիքները 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով տեղափոխվել են Հայաստան։
«2020 թվականին, երբ պատերազմը սկսվեց, մեկ շաբաթ անց մենք ընտանիքով հասկացանք, որ այլևս չենք կարող մնալ, և եկանք Երևան։ Հիմա այս ակցիայով պահանջում ենք, որ Լաչինի միջանցքը բացվի, և հարգվեն մեր հասակակիցների իրավունքները»,- լրագրողների հետ զրույցում ասել է 11-ամյա Արմանը։
Ակցիային մասնակցող երեխաներից մեկն էլ պատմեց, որ հիշում եմ իր դպրոցը, տունը, ընկերներին, որոնց հետ խաղում էր ամեն օր։ Գևորգի հայրը հիմա Արցախում է, նա ոստիկանության ծառայող է։ Արցախի շրջափակման հետևանքով չի կարողանում հորը հանդիպել։
Երեխաներն ակցիային մասնակցում են «Ոչ Արցախի շրջափակմանը», «Մենք Արցախն ենք», «Բացեք կյանքի ճանապարհը» գրություններով շապիկներով։
Արցախի առողջապահության նախարարությանը կից մասնագիտական խորհրդի անդամ, բժիշկ Արամայիս Գալումյանը իր ելույթում նշեց, որ այն, ինչ այսօր կատարվում է Արցախի դեմ, ահաբեկչություն է։ «Դա ահաբեկչություն է մի պետության կողմից, որը ոչ թե մասնավոր ահաբեկչական խմբավորում է, այլ ահաբեկիչ պետություն է։ Չտեսնված մի երևույթ է, երբ կարելի է 120 հազար մարդու շրջափակել, զրկել տարրական սննդի հնարավորությունից, առողջապական ծառայություններ ստանալու հնարավորությունից։ Սա ի՞նչ է, եթե ոչ ահաբեկչություն։ Այստեղ պատասխանատու են բոլոր միջազգային կազմակերպությունները, բոլոր մեծ պետությունները, որոնք աշխարհում կարգեր են հաստատում։ Մենք պահանջում ենք Արցախի բնակչությանն ապահովել սննդով, առողջապահական ծառայություններով, ճանապարհով և ամեն ինչով»,- հայտարարեց Արամայիս Գալումյանը։
Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի համակարգող Մարիամ Ավագյանը իր խոսքում նշեց, որ հայությունը չի կորցրել իր հույսը, որ փափուկ ուժով էլ կարող է Արցախը փրկել։ «ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը պարբերաբար ինձ անձամբ հիշեցնում է, որ իրենք քաղաքական հարցերով չեն զբաղվում։ Հարց եմ տալիս՝ միթե տոտալ շրջափակման մեջ 2 մանկահասակ երեխաների մահը քաղաքականության արդյունք չէ՞։ Ինչո՞ւ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը մինչ օրս չի բարձրաձայնել, որ այսօր տոտալ շրջափակման մեջ գտնվող Արցախի հանդեպ ցեղասպանությունն ընթացքի մեջ է։ Այսօր Արցախը գտնվում է հյուծման միջոցով ցեղասպանության ընթացքի մեջ»։ ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակը պարտավոր է միջնորդ լինել Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի գրասենյակի և մեր միջև և տեղ հասցնի նրանց, որ ՄԱԿ-ը կարիք ունի վարկանիշի փրկության։ ՄԱԿ-ը չպետք է մոռանա, որ ինքը իրավահաջորդ է Ազգերի լիգայի, որը չի ճանաչել Արցախն Ադրբեջանի մաս։ ՄԱԿ-ը պետք է տիրություն անի իր բազում կոնվենցիաներին, որոնցով այսօր Արցախի Հանրապետությունը դե ֆակտո և դե յուրե կայացած հանրապետություն է»,- ասաց Ավագյանը։
Նա հավելեց, որ վերջերս ՄԱԿ-ի պատասխանատու պաշտոնյաներին նամակներ են հղել, որում հիշեցրել են, որ առնվազն Արցախյան առաջին պատերազմից 820 հազար հայեր փախստական են դարձել, երկրորդ պատերազմից, ինչպես ֆիքսել է հենց ՄԱԿ-ը, 26 հազար 750 փախստական կա։ «Պահանջել ենք, որպեսզի ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով հանձնակատարը գա Հայաստան և տեղում հասկանա, թե ինչ մտահոգություններ ունեն հայ փախստականները։ Երկրորդ կետով դիմել ենք, որպեսզի գլխավոր քարտուղարի՝ ցեղասպանության կանխարգելման հարցով խորհրդականը տրամադրի տեղեկատվություն, թե ՄԱԿ-ը ինչ գործողություններ է անում Ադրբեջանի կողմից Արցախի հայության դեմ հյուծման միջոցով տարվող ցեղասպանությունը կասեցնելու և հետագայում այն կանխարգելելու համար»,- մանրամասնեց Մարիամ Ավագյանը։
Ակցիայի մասնակիցները ՄԱԿ-ի երևանյան գրասենյակից կշարժվեն դեպի Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանատուն, որտեղ կշարունակեն ակցիան։

У ереванского офиса ООН проходит акция в поддержку осажденного Азербайджаном Арцаха
У oфиса ООН в Ереване проходит акция в поддержку Арцаха, находящегося в полной блокаде Азербайджана.
Как передает «Арменпресс», в акции участвуют дети из Гадрута, чьи семьи вынуждены были переселиться в Армению после 44-дневной войны 2020 года.
«В 2020 году, когда началась война, через неделю мы поняли, что больше не можем оставаться там, и приехали в Ереван. Теперь этой акцией мы требуем, чтобы был открыт Лачинский коридор и уважались права наших сверстников», - рассказал 11-летний Арман в беседе с журналистами.
Другой ребенок, участвующий в акции, рассказал, что помнит свою школу, дом, друзей, с которыми он играл. Отец Геворга сейчас в Арцахе, он полицейский. Из-за блокады Арцаха он не может встретиться с отцом.
Дети участвуют в акции в футболках с надписями «Нет блокаде Арцаха», «Мы – Арцах», «Откройте дорогу жизни».
Член профессионального совета при Министерстве здравоохранения Арцаха д-р Арамаис Галумян в своем выступлении сказал, что то, что сегодня происходит против Арцаха, является терроризмом. «Это терроризм со стороны государства, не террористической группы, а террористического государства. Это беспрецедентное явление. Разве 120 000 человек могут быть окружены, лишены элементарных продуктов питания и медицинских услуг? Что же это, как не терроризм? Ответственность за это несут все международные организации, все большие государства, которые управляют миром. Мы требуем обеспечить население Арцаха продуктами питания, медицинскими услугами, дорогами и всем остальным», - заключил Арамаис Галумян.
Координатор съезда беженцев из Азербайджанской ССР Мариам Авагян отметила, что армяне не теряют надежды на то, что с помощью мягкой силы они смогут спасти Арцах. «Ереванское представительство ООН регулярно мне лично напоминает, что не занимается политическими вопросами. Задаю вопрос: гибель 2-х малолетних детей в тотальной блокаде не результат политики? Почему ереванское представительство ООН до сих пор не объявило о том, что геноцид против Арцаха, находящегося сегодня в тотальной блокаде, продолжается? Сегодня Арцах находится в процессе геноцида путем истощения». Офис ООН в Ереване обязан выступить посредником между офисом ООН в Нью-Йорке и нами и донести до них, что ООН необходимо сохранить свою репутацию. ООН не должна забывать, что она является правопреемницей Лиги Наций, которая не признала Арцах частью Азербайджана. Организация Объединенных Наций должна учесть свои многочисленные конвенции, согласно которым Республика Арцах является де-факто и де-юре установленной республикой», - сказала Авагян.
Она добавила, что недавно они направили ответственным лицам ООН письма, в которых напомнили, что после первой Арцахской войны беженцами стали не менее 820 000 армян, после второй войны, как зафиксировала сама ООН, - 26 750 беженцев. «Мы требуем, чтобы комиссар ООН по делам беженцев приехал в Армению и рассмотрел проблемы армянских беженцев. По второму пункту мы запросили у советника Генерального секретаря по вопросам предупреждения геноцидов информацию о том, какие действия предпринимает ООН для прекращения геноцида, осуществляемого Азербайджаном против армян Арцаха путем истощения, и предотвращения его в будущем» - сказала Мариам Авагян.