ՌԴ-ն հասկանում է Շուշիում Թուրքիայի հյուպատոսության հնարավոր բացման հարցի զգայունությունը Երևանի համար․ Զախարովա
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսաստանը հասկանում է, որ Հայաստանի համար զգայուն հարց է Շուշիում Թուրքիայի հյուպատոսության հնարավոր բացումը։ Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի հայտարարությունը, որ Անկարան պատրաստ է ցանկացած պահին գլխավոր հյուպատոսություն բացել Շուշիում։
«Ցանկացած վայրում, մասնավորապես՝ Շուշիում, հյուպատոսությունների բացման հարցը շարունակում է մնալ երկկողմ կապերի թեման: Տվյալ դեպքում ՝ Բաքվի և Անկարայի միջև։
Միաժամանակ, հասկանում ենք հարցի զգայունությունը Երևանի համար։ Մեր շփումներում շեշտը դնում ենք միմյանց շահերը հաշվի առնելու անհրաժեշտության և ինչպես հայ-ադրբեջանական, այնպես էլ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կարևորության վրա»,- ասել է Զախարովան։

Russia understands the sensitivity of the possible opening of the Turkish consulate in Shushi for Yerevan. Zakharova
YEREVAN, JUNE 21, ARMENPRESS. Russia understands that the possible opening of the Turkish consulate in Shushi is a sensitive issue for Armenia, ARMENPRESS reports, the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, stated during a press conference, commenting on the statement of Turkish President Recep Erdogan that Ankara is ready to open a consulate general in Shushi at any moment.
"The issue of opening consulates anywhere, particularly in Shushi, remains a topic of bilateral relations. In this case, between Baku and Ankara.
At the same time, we understand the sensitivity of the issue for Yerevan. In our contacts, we emphasize the need to consider each other's interests and the importance of the process of normalization of both Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish relations," said Zakharova.