Հայաստանի սահմանը հատած ադրբեջանցի զինծառայողներից մեկը դատապարտվել է 11 տարի 6 ամիս ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանը Հայաստանի սահմանը հատած երկու ադրբեջանցի զինծառայողներից մեկին՝ Ագշին Բաբիրովին դատապարտել է 11 տարի 6 ամիս ազատազրկման։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հայտնեցին Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
« Դատարանի մայիսի 4-ի 2023 թվականի դատավճռով՝ Բաբիրովի նկատմամբ վերջնական պատիժ է սահմանվել ազատազրկում՝ 11 տարի 6 ամիս 15 օր ժամկետով»,- հայտնեցին Գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
Ադրբեջանցի զինծառայողը մեղավոր է ճանաչվել սահմանն ապօրինի հատելու, պետական սահմանով հրազեն և ռազմամթերք ապօրինի տեղափոխելու համար։ Նա ընդունել է իրեն առաջադրված մեղադրանքը։
Երկրորդ զինծառայողի՝ Հուսեյն Ախունդովի քրեական քննությունը շարունակվում է։ Նա մեղադրվում է նաև «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի պահակին սպանելու համար։

Азербайджанский военнослужащий, пересекший границу Армении, приговорен к 11 годам и 6 месяцам тюремного заключения
Азербайджанский военнослужащий, пересекший границу Армении, приговорен к 11
годам и 6 месяцам тюремного заключения
Суд общей юрисдикции Сюникской области приговорил одного из двух азербайджанских военнослужащих, пересекших границу Армении, Агшина Бабирова, к 11 годам и 6 месяцам тюремного заключения. «Арменпресс» об этом сообщили в Управлении по связям с общественностью Генеральной прокуратуры.
«Приговором суда от 4 мая 2023 года Бабиров приговорен к лишению свободы сроком на 11 лет 6 месяцев и 15 суток», - сообщили в Управлении по связям с общественностью Генеральной прокуратуры.
Азербайджанский военнослужащий признан виновным в незаконном пересечении государственной границы, незаконном перемещении через государственную границу огнестрельного оружия и боеприпасов. Он принял выдвинутое обвинение.
Расследование уголовного дела в отношении второго военнослужащего Гусейна Ахундова продолжается. Его обвиняют и в убийстве охранника Зангезурского медно-молибденового комбината.