Հայաստանից ՌԴ կաթնամթերքի արտահանման արգելքը ԵԱՏՄ առևտրի խոչընդոտ է. Քերոբյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր) ապրիլի 5-ից Հայաստանից Ռուսաստան կաթնամթերքի արտահանման արգելքի որոշումը հակասում է ԵԱՏՄ առևտրի կանոններին, հայկական կողմն այդ հարցը քննարկում է ռուս գործընկերների հետ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ԱԺ-ում՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանի հարցին:
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ մի քանի օր է՝ Հայաստանի կաթնարդյունաբերության ոլորտը լուրջ խնդրի առաջ է կանգնած և զրկված է ՌԴ արտահանման հնարավորությունից: Նա հետաքրքրվեց, թե կոնկրետ ե՞րբ է լուծվելու այդ հարցը:
«Մեր գնահատմամբ՝ սա ԵԱՏՄ առևտրի խոչընդոտ է: Եվ մենք այս հարցը հիմա քննարկում ենք գործընկերների հետ: Այսինքն՝ այն արգելքը, որը դրել է «Ռոսսելխոզնադզոր»-ը, հակասում է ԵԱՏՄ-ում առևտրի կանոններին: Եվ հիմա մենք այդ հարցը քննարկում ենք մեր գործընկերների հետ: Բացի այդ նաև բանակցություններ են վարվում՝ հասկանալու, թե ինչ կարգավորումների միջոցով մենք, հնարավորինս արագ և չդիմելով ԵԱՏՄ ստանդարտ գործընթացներին, կկարողանանք լուծել այս հարցը»,-ասաց Քերոբյանը:
Նա խնդրի կարգավորման հստակ ժամկետ չնշեց՝ հավելելով, որ աշխատում են, կփորձեն հնարավորինս արագ լուծում տալ:
Քերոբյանն, անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորի՝ կառավարության աշխատանքից դժգոհությանն, ասաց, որ գյուղատնտեսությունը խոշոր ոլորտ է, բայց ոչ ամենախոշորը, կաթի արտադրությունն էլ գյուղատնտեսության մեջ ամենախոշոր կտորը չէ: Նա պատգամավորին առաջարկեց չսրել իրավիճակը:
Հայաստանն անցյալ տարի ԵԱՏՄ շուկա է արտահանել 18 մլն դոլարի կաթնամերթք, որը Հայաստանի արտահանման ծավալի 1 տոկոսից էլ քիչ է:
ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայությունը (Ռոսսելխոզնադզոր) ավելի վաղ դիմել էր Հայաստանի անասնաբուժական ծառայությանը՝ 2023 թ.-ի ապրիլի 5-ից կաթնամթերքի մատակարարումները Ռուսաստան դադարեցնելու համար: «Ռոսսելխոզնադզորում» հայտնել էին, որ նկատվում է Հայաստանից Ռուսաստանի շուկա կաթնամթերքի մատակարումների աճ։ Գերատեսչությունը հայտնել էր, որ հայկական կողմից ստացված նախնական տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանի կաթ վերամշակող ձեռնարկություններն օգտագործում են Իրանի Իսլամական Հանրապետության ձեռնարկությունների արտադրած հումք, որոնց նկատմամբ «Ռոսսելխոզնադզորը» սահմանափակող միջոցներ է կիրառում։

Запрет на вывоз молочной продукции Армении в РФ становится препятствием для торговли ЕАЭС: министр экономики РА
Решение Федеральной службы ветеринарного и фитосанитарного надзора России (Россельхознадзор) о запрете с 5 апреля экспорта молочной продукции из Армении в Россию противоречит правилам торговли ЕАЭС, этот вопрос армянская сторона обсуждает с российскими партнерами.
Как сообщает «Арменпресс», об этом в Национальном собрании сообщил министр экономики РА Ваан Керобян, отвечая на вопрос депутата фракции «Айстан» Гегама Манукяна.
Депутат напомнил, что уже несколько дней молочная промышленность Армении сталкивается с серьезной проблемой и лишена возможности экспорта в РФ. Он спросил когда этот вопрос будет разрешен.
«На наш взгляд, это препятствие для торговли ЕАЭС. И мы сейчас обсуждаем этот вопрос с коллегами. Иными словами, запрет, введенный «Россельхознадзором», противоречит правилам торговли в ЕАЭС. Кроме того, также ведутся переговоры, чтобы понять, за счет каких нормативных актов мы сможем решить этот вопрос максимально быстро, и не прибегая к стандартным процессам ЕАЭС», - ответил Керобян.
Конкретной даты разрешения проблемы он не назвал, добавив, что они работают и постараются решить ее в кратчайшие сроки.
В прошлом году экспорт молочных продуктов Армении на рынок ЕАЭС составил 18 миллионов долларов, что составляло менее 1 % от объема экспорта Армении.
Федеральная служба ветеринарного и фитосанитарного надзора Российской Федерации (Россельхознадзор) ранее обратилась в ветеринарную службу Армении с просьбой с 5 апреля 2023 года прекратить поставки молочной продукции в Россию. «Россельхознадзор» назвал причиной увеличение поставок молочной продукции из Армении на российский рынок и то, что по предварительной информации, полученной от армянской стороны, молокоперерабатывающие предприятия Армении используют сырье, произведенное предприятиями Исламской Республики Иран, в отношении которых «Россельхознадзор» применяет ограничительные меры.