Ակնկալում ենք, որ Գերմանիան պատժամիջոցներ կկիրառի Ադրբեջանի դեմ․ Ալեն Սիմոնյանը՝ Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպմանը
Ակնկալում ենք, որ Գերմանիան պատժամիջոցներ կկիրառի Ադրբեջանի դեմ․ Ալեն
Սիմոնյանը՝ Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 28-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Բերբել Բասին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
Խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Բերբել Բասը շրջել են Բունդեսթագում, որից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպմանը կարեւորվել են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը՝ արձանագրելով Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի միջեւ խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցության, պատգամավորների փոխայցերի կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ գնահատում Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Ներկայացնելով հետպատերազմյան իրավիճակը եւ խոսելով տարածաշրջանում անվտանգային հարցերին շուտափույթ լուծումներ տալու անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ շատերի ուշադրությունից վրիպում են Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի եւ հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ոչ պակաս կործանարար զարգացումները:
Բունդեսթագի գործընկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, շրջափակման մեջ գտնվող 120.000 արցախցիներին սպառնացող վտանգից եւ հումանիտար բազմաշերտ խնդիրներից:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը, շարունակելով էթնիկ զտումների քաղաքականությունը եւ կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով, ամբողջ աշխարհի աչքի առջեւ բռնի տեղահանության է դրդում տեղի հայ բնակչությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը Հաագայում իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անխափան տեղաշարժը:
«Ակնկալում ենք մեր գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ճանապարհով»,- շեշտել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը՝ շնորհակալություն հայտնելով Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար:
Կողմերը քննարկել են պառլամենտարիզմի, խորհրդարանական դիվանագիտության եւ ժողովրդավարության հարցերում ակտիվ փոխգործակցության հնարավորությունները:
Անդրադառնալով աշխարհում տիրող անհանգիստ եւ խաղաղության դեմ սպառնալիք պարունակող իրադրությանը՝ կողմերը փաստել են երկարատեւ խաղաղության անհրաժեշտությունը: Բունդեսթագի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տարածաշրջանի, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվության, ուղիղ եւ բաց զրույց ծավալելու համար` նշելով, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ջանքեր ներդնել իրադրության շտկմանը նպաստելու, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման համար: Նա հավելել է, որ պատերազմները մարդկային չարիք են եւ առաջին հերթին ճակատագրեր են խեղում՝ ցավ ու տառապանք պատճառելով, ինչն անթույլատրելի եւ մերժելի է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից:

Мы ожидаем, что Германия применит санкции против Азербайджана: Ален Симонян на встрече с председателем Бундестага
Мы ожидаем, что Германия применит санкции против Азербайджана: Ален Симонян
на встрече с председателем Бундестага
ЕРЕВАН, 28 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. В рамках рабочего визита в Федеративную Республику Германия делегация, возглавляемая Председателем НС РА Аленом Симоняном, 28 марта встретилась с Председателем Бундестага ФРГ Бербелем Бассом. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью и коммуникациям Национального Собрания РА.
После частной беседы глав парламентов Ален Симонян и Бербель Басс совершили поездку по Бундестагу, после чего состоялось заседание в расширенном составе. На встрече было подчеркнуто стабильное развитие дружественных отношений между двумя странами и углубление межпарламентского сотрудничества, отмечена важность многопланового парламентского сотрудничества между НС и Бундестагом, взаимных визитов депутатов. Председатель НС РА отметил, что Армения придает большое значение реализации Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией и высоко ценит поддержку Германии в этом вопросе.
Представляя послевоенную ситуацию и говоря о необходимости скорейшего решения вопросов безопасности в регионе, Председатель НС РА отметил, что не менее разрушительные события на Южном Кавказе, вокруг Армении и армянонаселенного Нагорного Карабаха, упускают из виду многие.
По просьбе коллеги из Бундестага Ален Симонян передал подробности кризиса в Лачинском коридоре, опасности для 120 тысяч жителей Арцаха, находящихся в блокаде, и многогранных гуманитарных проблем.
Он отметил, что Азербайджан, продолжая политику этнических чисток и создавая невыносимые условия жизни, на глазах всего мира принуждает местное армянское население к насильственной депортации.
Председатель НС РА напомнил, что 22 февраля Международный Суд в Гааге принял юридически обязывающее решение о применении к Азербайджану срочных мер, обязывая Азербайджан принять все необходимые меры для обеспечения беспрепятственного движения людей, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор.
"Мы ожидаем, что наши немецкие партнеры предпримут активные шаги для обеспечения немедленного выполнения решения суда Азербайджаном путем применения санкций против Азербайджана", - подчеркнул он. Он добавил, что Армения приветствует усилия немецкой стороны по установлению мира в регионе, поблагодарив правительство Германии за поддержку решения о размещении в Армении долгосрочной миссии наблюдателей ЕС.
Стороны обсудили возможности активного взаимодействия в вопросах парламентаризма, парламентской дипломатии и демократии.
Ссылаясь на неспокойную и угрожающую ситуацию в мире, стороны подтвердили необходимость долгосрочного мира. Глава Бундестага поблагодарил за исчерпывающую информацию о регионе, Армении и армянах, проживающих в Нагорном Карабахе, и за проведение прямого и открытого разговора, отметив, что готов приложить усилия для улучшения ситуации и укрепления демократических ценностей в пределах своих полномочий. Он добавил, что войны являются человеческим злом и в первую очередь калечат судьбы, причиняя боль и страдания, что неприемлемо и отвергается цивилизованным человечеством.
В завершение встречи Председатель НС РА пригласил немецкого коллегу в Армению с официальным визитом.