Ակնկալում ենք, որ Գերմանիան պատժամիջոցներ կկիրառի Ադրբեջանի դեմ․ Ալեն Սիմոնյանը՝ Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպմանը
Ակնկալում ենք, որ Գերմանիան պատժամիջոցներ կկիրառի Ադրբեջանի դեմ․ Ալեն
Սիմոնյանը՝ Բունդեսթագի նախագահի հետ հանդիպմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն աշխատանքային այցի շրջանակում ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 28-ին հանդիպել է ԳԴՀ Բունդեսթագի նախագահ Բերբել Բասին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից։
Խորհրդարանների ղեկավարների առանձնազրույցից հետո Ալեն Սիմոնյանը եւ Բերբել Բասը շրջել են Բունդեսթագում, որից հետո տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպումը:
Հանդիպմանը կարեւորվել են երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների կայուն զարգացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության խորացումը՝ արձանագրելով Ազգային ժողովի եւ Բունդեսթագի միջեւ խորհրդարանական բազմաշերտ համագործակցության, պատգամավորների փոխայցերի կարեւորությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵՄ-Հայաստան Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի կիրարկումը եւ գնահատում Գերմանիայի աջակցությունն այս հարցում:
Ներկայացնելով հետպատերազմյան իրավիճակը եւ խոսելով տարածաշրջանում անվտանգային հարցերին շուտափույթ լուծումներ տալու անհրաժեշտությունից՝ ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ շատերի ուշադրությունից վրիպում են Հարավային Կովկասում՝ Հայաստանի եւ հայաբնակ Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ոչ պակաս կործանարար զարգացումները:
Բունդեսթագի գործընկերոջ խնդրանքով Ալեն Սիմոնյանը մանրամասներ է փոխանցել Լաչինի միջանցքի ճգնաժամից, շրջափակման մեջ գտնվող 120.000 արցախցիներին սպառնացող վտանգից եւ հումանիտար բազմաշերտ խնդիրներից:
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը, շարունակելով էթնիկ զտումների քաղաքականությունը եւ կյանքի անտանելի պայմաններ ստեղծելով, ամբողջ աշխարհի աչքի առջեւ բռնի տեղահանության է դրդում տեղի հայ բնակչությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հիշեցրել է, որ փետրվարի 22-ին Արդարադատության միջազգային դատարանը Հաագայում իրավաբանական պարտադիր ուժ ունեցող որոշում է կայացրել Ադրբեջանի դեմ հրատապ միջոց կիրառելու վերաբերյալ՝ պարտավորեցնելով Ադրբեջանին ձեռնարկել անհրաժեշտ բոլոր միջոցները՝ ապահովելու Լաչինի միջանցքով անձանց, տրանսպորտային միջոցների եւ բեռների անխափան տեղաշարժը:
«Ակնկալում ենք մեր գերմանացի գործընկերներից գործուն քայլերի ձեռնարկում՝ ապահովելու Ադրբեջանի կողմից Դատարանի որոշման անհապաղ իրականացումը՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման ճանապարհով»,- շեշտել է նա:
Նա հավելել է, որ Հայաստանը ողջունում է տարածաշրջանում խաղաղությանն ուղղված գերմանական կողմի ջանքերը՝ շնորհակալություն հայտնելով Գերմանիայի կառավարությանը՝ Հայաստանում ԵՄ երկարաժամկետ մշտադիտարկման առաքելություն տեղակայելու որոշմանն աջակցելու համար:
Կողմերը քննարկել են պառլամենտարիզմի, խորհրդարանական դիվանագիտության եւ ժողովրդավարության հարցերում ակտիվ փոխգործակցության հնարավորությունները:
Անդրադառնալով աշխարհում տիրող անհանգիստ եւ խաղաղության դեմ սպառնալիք պարունակող իրադրությանը՝ կողմերը փաստել են երկարատեւ խաղաղության անհրաժեշտությունը: Բունդեսթագի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել տարածաշրջանի, Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղում ապրող հայերի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվության, ուղիղ եւ բաց զրույց ծավալելու համար` նշելով, որ իր լիազորությունների շրջանակում պատրաստ է ջանքեր ներդնել իրադրության շտկմանը նպաստելու, ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման համար: Նա հավելել է, որ պատերազմները մարդկային չարիք են եւ առաջին հերթին ճակատագրեր են խեղում՝ ցավ ու տառապանք պատճառելով, ինչն անթույլատրելի եւ մերժելի է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից:

Speaker of Parliament meets Bundestag President in Germany, calls for sanctions against Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 28, ARMENPRESS. The President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan met with the President of the Bundestag Bärbel Bas during a visit to Germany.
A one-on-one meeting was followed by an enlarged meeting.
Noting the importance of multi-layered cooperation and mutual visits of lawmakers between the Armenian and German parliaments, the speakers attached importance to the stable development of the friendly relations between the two countries and strengthening of inter-parliamentary cooperation, the parliament’s press service said in a readout.
Speaker Simonyan said that Armenia attaches great importance to the implementation of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement (CEPA) and appreciates Germany’s support in this matter.
Speaking about the post-war situation and the need for urgent solutions to regional security issues, Speaker Simonyan said that the no less destructive developments happening in South Caucasus – around Armenia and the Armenian-populated Nagorno Karabakh – are overlooked by many.
At the request of Bas, Simonyan presented details on the crisis in Lachin Corridor, the danger facing the blockaded 120,000 Armenians of Artsakh and the multi-layered humanitarian problems.
Simonyan warned that Azerbaijan is seeking to forcefully displace the Armenian population before the eyes of the whole world by continuing its policy of ethnic cleansing and creating unbearable living conditions.
The Speaker of Parliament reminded that the United Nations’ highest court – the International Court of Justice (ICJ) – issued a binding ruling on February 22, ordering Azerbaijan to “take all steps at its disposal” to ensure unimpeded movement of persons, vehicles and cargo along the Lachin Corridor in both directions.
“We expect our German colleagues to take practical steps to ensure the immediate implementation of the court’s decision by Azerbaijan through the application of sanctions against Azerbaijan,” Simonyan said.
He added that Armenia welcomes the German side’s efforts aimed at peace in the region and thanked the German government for supporting the EU’s decision on deploying a long-term monitoring mission to Armenia.
Simonyan and Bas also discussed opportunities for active partnership in parliamentarism, parliamentary diplomacy and democracy.
Speaking about the global turbulence containing the threat against peace, the sides stated the need for lasting peace.
The Bundestag president thanked for the comprehensive information on the region, Armenia and the Armenians living in Nagorno Karabakh, and for a direct and frank conversation, noting that she is ready to make efforts within her powers to contribute to the resolution of the situation and strengthening the democratic values.  Bas added that wars are human evil that distort fates, causing pain and suffering, which is inadmissible and condemnable by the civilized humanity.