Արտակ Բեգլարյանի կոշտ արձագանքը՝ ադրբեջանական դիվերսիային Տոյվո Կլաարի ռեակցիային
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարն անդրադարձել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կազմակերպած դիվերսիային Արցախում, որի հետևանքով Արցախի ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության երեք ծառայող է զոհվել: Տոյվո Կլաարի գրառմանը կոպիտ արձագանք է տվել Արցախի նախկին պետնախարար Արտակ Բեգլարյանը՝ նշելով, որ Կլաարի հանդեպ անվստահությունն ավելի է խորանում՝ ադրբեջանական հանցագործությանը նրա ռեակցիայի պատճառով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Տոյվո Կլաարը, արձագանքելով Ադրբեջանի դիվերսիոն հարձակմանը, «Թվիթեր»-ի իր միկրոբլոգում գրել է, որ տեղի ունեցած արյունալի միջադեպն ընդգծում է բանակցությունների առաջմղման խիստ անհրաժեշտությունը կայունության և արդար խաղաղության հասնելու համար: Նա նաև հավելել է, որ Բաքվում է և անհամբերությամբ սպասում է Ադրբեջանի ղեկավարության հետ առարկայական հանդիպումներին Մյունխենի հանդիպումից հետո խաղաղ գործընթացն առաջ մղելու համար:
Արտակ Բեգլարյանը՝ ի պատասխան Տոյվո Կլաարի գրառման, «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է.
«Իմ անվստահությունը Տոյվո Կլաարի նկատմամբ ավելի է խորանում՝ ադրբեջանական հանցագործությանը նրա ռեակցիայի պատճառով: Նա կամ սիրողական դիվանագետ է կամ ադրբեջանական ուղեղի լվացման տակ է, կամ կոռումպացված չինովնիկ է կամ Եվրոպական արժեքների, շահերի և մարդու իրավունքների շեղված ընկալումներ ունի: Բոլոր չորս տարբերակների դեպքում փոփոխություններն անհրաժեշտություն են:
Մարտի 5-ի առավոտյան ժամը 10։00-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի դիվերսիոն խումբը «Խայփալու» կոչվող տեղանքում թիրախավորել և կրակ է բացել ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության անձնակազմի հերթափոխի մեքենայի վրա։

Жесткая оценка Артака Бегларяна комментария Тойво Клаара о нападении диверсантов Азербайджана на полицейских Арцаха
Жесткая оценка Артака Бегларяна комментария Тойво Клаара о нападении
диверсантов Азербайджана на полицейских Арцаха
Спецпредставитель Европейского Союза на Южном Кавказе Тойво Клаар коснулся диверсии вооруженных сил Азербайджана в Арцахе, в результате которой погибли три сотрудника Полиции Министерства внутренних дел Арцаха. Бывший государственный министр Арцаха Артак Бегларян резко отреагировал на комментарий Тойво Клаара, отметив, что недоверие к Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанское преступление.
Как сообщает «Арменпресс», Тойво Клаар, комментируя диверсионную атаку Азербайджана, написал в своем микроблоге в Twitter, что произошедшее кровавое происшествие подчеркивает настоятельную необходимость продвижения переговоров для достижения стабильности и справедливого мира. Он также добавил, что находится в Баку и с нетерпением ждет предметных встреч с руководством Азербайджана для продвижения мирного процесса после Мюнхенской встречи.
Артак Бегларян в ответ на пост Тойво Клаара написал на своей странице в Twitter:
«Мое недоверие к Тойво Клаару все больше углубляется из-за его реакции на азербайджанское преступление. Либо он дипломат-любитель, либо ему промывают мозги азербайджанцы, либо он коррумпированный чиновник, либо у него искаженное представление о европейских ценностях, интересах и правах человека. В случае всех четырех вариантов необходимы изменения.
Полиция МВД Арцаха сообщила, что 5 марта около 10:00 диверсионная группа вооруженных сил Азербайджана обстреляла и совершила нападение на  дежурный автомобиль паспортно-визового отдела полиции в районе под названием «Хайпалу»
В результате диверсионного проникновения были убиты 3 сотрудника полиции:
Подполковник: Армен Майорович Бабаян
Майор: Давид Валерьевич Даниелян
Лейтенант: Арарат Тельманович Гаспарян.
Лейтенант Давид Ашотович Овсепян, получил тяжелое огнестрельное ранение в грудь и находится в реанимационном отделении Республиканского медицинского центра Арцаха.