ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներն ընդգծել են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռաիսինա երկխոսություն»համաժողովի շրջանակներում Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և էլեկտրաէներգիայի խափանման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկման ընթացքում ընդգծվել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման և Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ խստորեն հետևելով2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցերի:
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։

Armenian, Russian FMs call for lifting of the Lachin Corridor blockade
YEREVAN, MARCH 3, ARMENPRESS. On March 3, in the framework of the “Raisina Dialogue '' conference, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan had a meeting with the Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov.
The foreign ministers exchanged views on issues of regional security and stability, according to a read-out issued by the Armenian foreign ministry.
"The Foreign Ministers of Armenia and Russia discussed the situation in Nagorno-Karabakh resulting from the blockade of the Lachin corridor and disruption of electricity supply by Azerbaijan. The need for the implementation of reached agreements and unblocking of the Lachin corridor in strong adherence to the commitments undertaken under the 9 November 2020 Trilateral Statement was stressed. The interlocutors touched upon issues of the normalization process of Armenia-Azerbaijan relations, delimitation and border security, unblocking of all economic and transport ties as well as the Nagorno-Karabakh conflict. During the meeting the Foreign Ministers also touched upon other topics of mutual interest," the foreign ministry said.