ՀՀ և ՌԴ ԱԳ նախարարներն ընդգծել են Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ռաիսինա երկխոսություն»համաժողովի շրջանակներում Նյու-Դելիում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ու ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը քննարկել են Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման և էլեկտրաէներգիայի խափանման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱԳՆ-ի տարածած հաղորդագրությունից, քննարկման ընթացքում ընդգծվել է ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման և Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝ խստորեն հետևելով2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորություններին:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգությանը և կայունությանը վերաբերող հարցերի շուրջ:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման, սահմանազատման և սահմանային անվտանգության, տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ հարցերի:
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են նաև երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի։

Главы МИД Армении и РФ подчеркнули необходимость разблокирования Лачинского коридора
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян и министр иностранных дел России Сергей Лавров на встрече в рамках конференции «Raisina Dialogue»обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе, создавшуюся в результате блокирования Азербайджаном Лачинского коридора и отключения электроэнергии. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на сообщение МИД РА, в ходе обсуждения была подчеркнута необходимость разблокирования Лачинского коридора и выполнения Азербайджаном достигнутых договоренностей по Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года.
Собеседники обменялись мнениями по вопросам региональной безопасности и стабильности.
Также коснулись вопросов, связанных с урегулированием армяно-азербайджанских отношений, демаркацией и безопасностью границ, разблокированием всех экономических и транспортных связей в регионе и с нагорно-карабахской проблемой.
В ходе встречи министры иностранных дел затронули и другие вопросы, представляющие двусторонний интерес.