Այս օրերին տեղի ունեցած համագործակցությունը նպաստելու է Հարավային Կովկասում հարաբերությունների նորմալացմանը.Չավուշօղլու
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն այս դժվարին օրերին մեզ իր մարդասիրական ձեռքն է ուղղել և ցույց է տվել համերաշխություն և համագործակցություն: «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Անկարայում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ հանդիպումից հետո լրագրողների համար կատարած հայտարարության ժամանակ ասաց Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Այսօր Հանդիպել ենք Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ: Երկրաշարժից հետո նա այցելել է մեզ՝ ի նշան Թուրքիայի հետ համերաշխության:
Երկրաշարժից անմիջապես հետո վարչապետ Փաշինյանը ցավակցական ուղերձ հղեց մեր նախագահին և հայտնեց, որ պատրաստ է աջակցություն տրամադրել: Վարչապետ Փաշինյանը նաև հեռախոսազրույց ունեցավ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ: Դրանից հետո Հայաստանը մեր երկիր որոնողափրկարարական խումբ ուղարկեց, ովքեր փետրվարի 8-ից մինչ օրս Ադայամանում աշխատում են մեզ հետ: Նրանք փոքր աղջկա և երիտասարդ կնոջ են կարողացել ողջ դուրս բերել փլատակներից»,- նշեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը՝ շնորհակալություն հայտնելով հայկական կողմին այս դժվարին օրերին իրենց միայնակ չթողնելու համար:
Չավուշօղլուն մանրամասնեց, որ Հայաստանը 100 տոննա մարդասիրական աջակցություն է ուղարկել աղետից տուժած Թուրքիա, ևս մեկ խմբաքանակ ճանապարհին է:
«Դժբախտաբար, Հայաստանը ևս գտնվում է սեյսմիկ գոտում: Բոլորիս հիշողության մեջ մնում է 1988 թվականին Սպիտակի աղետալի երկրաշարժը, որի ժամանակ Թուրքիան ևս օգնություն էր ուղարկել Հայաստանին: Հայաստանը 1999 թվականին մեր երկրում տեղի ունեցած երկրաշարժի ժամանակ ևս մարդասիրական օգնություն էր ուղարկել: Այս դժվարին օրերին ևս մեզ իր մարդասիրական ձեռքն է ուղղել և ցույց է տվել համերաշխություն և համագործակցություն»,- նկատեց Թուրքիայի ԱԳ նախարարը:
Մևլութ Չավուշօղլուն մամուլի ներկայացուցիչների համար հայտարարության ժամանակ անդրադարձավ նաև Արարատ Միրզոյանի հետ երկկողմ հանդիպմանը: Նա նշեց, որ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող աշխատանքներին:
«Հարավային կովկասում շարունակվում է հարաբերությունների նորմալացման գործընթացը: Համոզված ենք, որ այս օրերին տեղի ունեցած համագործակցությունը նպաստելու է այս գործընթացին: Հայաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև նորմալացման գործընթացները, կարծում եմ, նպաստելու են մեր տարածաշրջանում կայունության և բարօրության հաստատմանը:
Մեր երեք երկրներն իրենց անկեղծ քայլերով կարող են հարատև կայունություն բերել կովկասյան տարածաշրջանում»,-եզրափակեց Թուրքիայի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը:

Today’s cooperation will contribute to normalization processes in South Caucasus – Turkish FM after meeting Mirzoyan
ANKARA, FEBRUARY 15, ARMENPRESS. Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu said that Armenia extended humanitarian help and showed solidarity and cooperation at the difficult time for Turkey.
“Today we met with the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan. He’s visited us after the earthquake to show solidarity with Turkey. Immediately after the earthquake, [Armenian] Prime Minister Pashinyan sent a condolence letter to our President and said that he is ready to provide support. Prime Minister Pashinyan also had a telephone conversation with Recep Tayyip Erdogan. After that, Armenia sent a search-and-rescue team to our country, which is working with us in Adiyaman since February 8. They saved a little girl and a young woman from under the rubble,” FM Cavusoglu said, thanking the Armenian side for not leaving Turkey alone at the difficult moment.
Cavusoglu mentioned that Armenia sent 100 tons of humanitarian aid and another batch is on its way.
“Unfortunately Armenia is located in a seismic zone. We all remember the devastating Spitak earthquake of 1988, when Turkey had also sent aid to Armenia. In 1999 Armenia also sent humanitarian aid during the earthquake in our country. And during these difficult days it extended a helping [humanitarian] hand and showed solidarity and cooperation,” FM Cavusoglu said.
The Turkish FM said that during his bilateral meeting with the Armenian FM they discussed the ongoing work around the peace treaty between Armenia and Azerbaijan.
“The process of normalizing relations continues in South Caucasus. We believe that the cooperation that happened during these days will contribute to this process. The normalization processes of Armenia with Turkey and Azerbaijan, I believe, will contribute to establishing stability and welfare in our region. With sincere steps our three countries can bring lasting stability to the Caucasian region,” the Turkish FM said.