Հայաստանի շահերը ներկայացնող փաստաբանը ՄԱԿ-ի դատարանում փաստարկված ներկայացրել է Ադրբեջանի իրական նպատակները
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի հայցը ներկայացնող փաստաբաններից Լոուրենս Մարտինը ՄԱԿ-ի արդարադատության միջազգային դատարանում ներկայացրեց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակման հիմնական նպատակները և այն համատեքստը, որում շրջափակումը տեղի է ունենում, մարդասիրական ծանրագույն հետևանքները, որոնք առաջանում են Ադրբեջանի գործողությունների պատճառով, ինչպես նաև հիմնավորեց, թե ինչո՞ւ Ադրբեջանի արդարացումներից ոչ մեկը վստահության արժանի չէ։
«Եկել ենք խնդրելու, որպեսզի հրատապ միջամտեք՝ վերջ տալով շարունակվող մարդասիրական աղետին։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերի 12-ից ի վեր Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությունը գրեթե ամբողջությամբ կտրված է արտաքին աշխարհից։ Նրանք շարունակում են զրկված մնալ սննդամթերքից, դեղորայքի հասանելիությունից և կյանքի համար անհրաժեշտ այլ պարագաների հասանելիությունից։ Եթե դատարանը արագ քայլեր չձեռնարկի,ապա նրանց կյանքը կլինի վտանգված»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ռասայական խտրականության վերացման կոմիտեի վարույթի շրջանակներում Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ներկայացրած հայցի լսումների ընթացքում ասաց Լոուրենս Մարտինը։
Փաստաբանը հիշեցրեց, որ տասնյակ հազարավոր էթնիկ հայեր հարկադրաբար տեղահանվեցին այն տարածքներից, որոնք Ադրբեջանը նվաճեց 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի ընթացքում։
«Մեկ հոգի անգամ չի կարողացել իր տուն վերադառնալ, և պատերազմը ավարտվեց, երբ Ռուսաստանի Դաշնությունը խաղաղապահների ուղարկեց տարածաշրջան։ Նույնիսկ այդ պարագայում Ադրբեջանը իրենից կախված ամեն ինչ արել է, որպեսզի այնտեղ մնացող էթնիկ հայերի կյանքը դարձնի անտանելի՝ հարձակվել է հայկական գյուղերի վրա՝ խախտելով հրադադարի պայմանագիրը, հարկադրաբար տեղահանել է բնակիչներին, այդ թվում՝ բոլոր հայերին Փարուխ, Բերձոր, Աղավնո և Սուս գյուղերից, ահաբեկել և սպանել է հայերին, որոնք պատահաբար իրենց առօրյա գործերով էին զբաղվում և անցնում Ադրբեջանի զինված ուժերի մոտակայքով։ Պարբերաբար և շարունակաբար ընդհատվում է գազի մատակարարումը, բջջային կապը և ինտերնետը։ Ադրբեջանը միշտ չի թաքցրել իր նպատակը։ Մայիսի 22-ին վետերանների համար Բաքվում նոր բնակհամալիրի բացման արարողության ժամանակ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ասաց․ « Մեր հիմնական պարտքն էր վտարել հայերին մեր հողերից»։ Սա այն մարդն է, ով սիրում է հայերին անվանել շներ, վայրենիներ, բարբարոսներ»,- ասաց Մարտինը։
Փաստաբանի խոսքով՝ Արցախի շրջափակումը սկսվելուց երկու օր անց Լեռնային Ղարաբաղում իշխանությունները պատասխանեցին ցուցարարների պահանջներին՝ ասելով, որ միջազգային դիտորդներին թույլ կտրվի դիտարկել այն երկու հանքերը, որոնց, իբր, վերաբերվում են բողոքի ցույցերը, սակայն ցուցարարները նորանոր պահանջներ էին ներկայացնում, որոնք չէին վերաբերվում բնապահպանական խնդիրներին։
«Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները ընդունեցին որոշում, որով թույլ տվեցին Ռուսաստանի և Ադրբեջանի դիտորդները մուտք գործեն, Ադրբեջանը չընդունեց դա, և երկու շաբաթ անց իշխանությունները ընդհանրապես դադարեցրեցին այդ երկու հանքերի գործունեությունը։ Շրջափակումը, սակայն, շարունակվում է և չի ավարտվում։ Ադրբեջանցիները բնապահպանական շատ ավելի ծանր խնդիրներ ունեն իրենց իսկ տների մոտ, որոնց մասին հարկ է մտածել։ Օրինակ՝ նավթի և գազի արդյունահանումը, շահագործումը, որոնք աղետալի բնապահպանական հետևանքների են հանգեցնում, այդ թվում՝ Կասպից ծովում: Բայց չգիտես ինչու Գորիս-Ստեփանակերտ ճանապարհը միակ տեղն է, որտեղ այսպես կոչված էկոակտիվիստները բողոքի ցույց են որոշել անցկացնել։ Ավելին, շրջափակման մեկնարկից կարճ ժամանակ անց ցուցարարները սկսեցին նորանոր պահանջներ ավելացնել, որոնք որևէ կապ չունեին իրենց այսպես կոչված բնապահպանական պահանջների հետ և ակնհայտորեն ավելի շատ տարածքային ինքնիշխանության հետ էին կապված․․․։ Իրականում այստեղ ի՞նչ է տեղի ունենում։ Ակնհայտ է՝ Ադրբեջանը փորձում է հասնել նրան, ինչն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն անվանել է իր հիմնական պարտքը՝ վտարել հայերին Լեռնային Ղարաբաղից»,- եզրափակեց Մարտինը։

Armenia presents facts to World Court justifying request for provisional measures against Azerbaijan
Armenia presents facts to World Court justifying request for provisional measures against
YEREVAN, JANUARY 30, ARMENPRESS. Armenia’s counsel at the World Court Lawrence Martin presented the facts justifying Armenia’s request for provisional measures against Azerbaijan at the International Court of Justice.
“We’ve come before you today to request your urgent intervention to end an ongoing humanitarian catastrophe,” Martin said.
“Since 12 December last year the ethnic Armenian population of Nagorno Karabakh has been almost entirely cut off from the outside world. They have been and continue to be deprived of access to food, medicine and all other necessities of life. Without swift actions by the court their lives are in danger. “
Lawrence Martin reminded that tens of thousands of ethnic Armenians were forcibly displaced from territories which Azerbaijan captured during the 44-day war in 2020.
He said that after the deployment of Russian peacekeepers, Azerbaijan continued to do everything to make the life of Armenians in Nagorno Karabakh “intolerable”, it attacked villages in violations of the ceasefire agreement, forcibly displaced residents, including in Parukh, Berdzor, Aghavno and Sus villages, terrorized and killed Armenians.
Azerbaijan never concealed its intentions, Martin said, quoting Azerbaijani president Aliyev as saying “Our main duty was to expel the Armenians from our lands.” “And this is the man who calls Armenians dogs, savages, barbarians,” Martin said.
Armenia’s counsel showed to the court that the so-called “eco-activists” of Azerbaijan blocking the Lachin Corridor are fake. He said that after two days when the blockade began, the authorities in Nagorno Karabakh responded to the demands of the so-called eco activities, announcing that they would allow international monitors to inspect the two mines in question, however the Azerbaijani side refused. Moreover, Nagorno Karabakh shut down the operations of the mines after two weeks, but again the blockade did not stop.
Furthermore, the counsel mentioned that those claiming to be eco-activists are affiliated with state-sponsored NGOs in Azerbaijan and one of the leaders of the activists is actually a military intelligence officer.
The counsel added that Azerbaijanis have far more serious environmental problems right near their homes that they should think about. For example, the oil and gas production leading to disastrous environmental consequences, including in the Caspian Sea.
“What’s actually happening here? It is obvious, Azerbaijan is attempting to achieve what the Azerbaijani president Ilham Aliyev described as his main duty, to expel Armenians from Nagorno Karabakh,” Martin said the International Court of Justice public hearing on Armenia’s request for provisional measures against Azerbaijan in the case of Armenia v. Azerbaijan (Application of the International Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination (Armenia v. Azerbaijan) - Request for the indication of provisional measures).
Armenia requests the following provisional measures: Azerbaijan shall cease its orchestration and support of the alleged protests blocking uninterrupted free movement along the Lachin corridor in both directions, Azerbaijan shall ensure uninterrupted free movement of all persons, vehicles and cargo along the Lachin corridor in both directions, and Azerbaijan shall immediately and fully restore and refrain from disrupting or impeding the provision of natural gas and other public utilities to Nagorno Karabakh.