Բայդենը Կոնգրեսին կոչ է արել հավանություն տալ հարձակողական զենքի վաճառքն արգելող օրինագծին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հունվարի 23-ին Կոնգրեսի երկու պալատներին կոչ է արել հավանություն տալ այն օրինագծին, որն արգելում է հարձակողական զենքի և մեծ տարողությամբ պահեստատուփերի վաճառքը։
Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տան տարածած հայտարարությունը: «Այսօր (հունվարի 23-ին) սենատոր Ֆայնշտայնը, ում հետ ես աշխատել եմ 1994 թվականին հարձակողական զենքի վերջին արգելքն ընդունելու շուրջ, կրկին Սենատ է ներկայացրել հարձակողական զենքերի և մեծ տարողությամբ պահեստատուփերի արգելքի, ինչպես նաև դրանց ձեռքբերման համար տարիքը մինչև 21 տարեկան բարձրացնելու մասին օրինագիծը։
Այս միջոցներին հավանություն են տվել սենատորներ Մերֆին, Բլումենտալը և այլոք: Հարձակողական զենքի արգելման օրենքի գործողության 10 տարիների ընթացքում զանգվածային հրաձգությունների դեպքերի թիվը նվազել էր: Այն բանից հետո, երբ 2004 թվականին հանրապետականները չեղյալ հայտարարեցին այս օրենքը և թույլ տվեցին դարձյալ զենք վաճառել, զանգվածային հրաձգությունների թիվը եռապատկվել է: Կոնգրեսի երկու պալատներին կոչ եմ անում գործել արագ և ինձ ստորագրման ուղարկել հարձակողական զենքի այս արգելքը», - ընդգծել է ԱՄՆ ղեկավարը։
Բայդենի խոսքով՝ «ամերիկացի ժողովրդի մեծ մասը համաձայն է» նման կարգի արգելքների սահմանմանը։ Նա ընդգծել է, որ վերջին ժամանակներս «ամբողջ Ամերիկայում տեղի է ունեցել ողբերգություն ողբերգության հետևից, այդ թվում՝ զանգվածային հրաձգություններ Կոլորադո Սփրինգսից մինչև Մոնթերեյ Փարկ և հրազենի կիրառմամբ ամենօրյա բռնության դեպքեր, որոնք չեն հայտնվում լրատվամիջոցների առաջին էջերում»:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Կալիֆորնիայի Հաֆ Մուն Բեյ ծովափնյա քաղաքում զանգվածային հրաձգության հետևանքով 7 մարդ է սպանվել, ևս 1 մարդ ծանր վիրավորում է ստացել: Վերջին մի քանի օրվա ընթացքում սա Կալիֆորնիայում տեղի ունեցած երկրորդ զանգվածային հրաձգությունն է:
Շաբաթ գիշերը ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Մոնթերեյ Փարկ քաղաքում տեղի ունեցած զանգվածային հրաձգության հետևանքով 10 մարդ է մահացել, ևս 10-ը՝ վիրավորվել: Ըստ Gun Violence Archive կազմակերպության տվյալների՝ այս տարի գրանցվել է զանգվածային հրաձգության 37 դեպք, զենքի կիրառման հետևանքով զոհվել է 1 173 մարդ, վիրավորվել՝ 2 063-ը:

Байден призвал Конгресс одобрить запрещающий продажу штурмового оружия законопроект
Президент США Джо Байден призвал в понедельник обе палаты Конгресса одобрить законопроект, который предполагает запрет на продажу штурмового оружия и магазинов большой емкости. Соответствующее письменное заявление распространил Белый дом, передает Арменпресс.
"Сегодня (в понедельник) сенатор [Дайэнн] Файнстайн, с которой я вместе работал над введением последнего запрета на штурмовое оружие в 1994 году, снова представила в Сенате запрет на штурмовое оружие и магазины большой емкости, а также законопроект о повышении возраста для их приобретения до 21 года. Эти меры были поддержаны сенаторами [Крисом] Мерфи, [Ричардом] Блюменталем и другими. За 10 лет действия закона о запрете штурмового оружия число случаев массовой стрельбы сократилось. После того как в 2004 году республиканцы отменили этот закон и разрешили продавать оружие, количество случаев массовой стрельбы утроилось. Я призываю обе палаты Конгресса действовать быстро и направить мне на подпись этот запрет на штурмовое оружие", - подчеркнул глава государства. Все перечисленные им сенаторы являются членами Демократической партии.
По словам Байдена, "большинство американского народа согласно" с введением такого рода запретов. Он подчеркнул, что с июня прошлого года "по всей Америке происходила трагедия за трагедией, включая случаи массовой стрельбы - от Колорадо-Спрингс до Монтерей-Парка - и ежедневные акты насилия с применением огнестрельного оружия, которые не попадают в заголовки общенациональных газет".
Как сообщила пресс-секретарь Белого дома Карин Жан-Пьер, Байден попросил федеральные правоохранительные органы оказать всю необходимую помощь властям города Халф-Мун-Бэй (штат Калифорния), где в понедельник в результате стрельбы погибли семь человек.
По данным организации Gun Violence Archive в нынешнем году зафиксировано 37 случаев массовой стрельбы, в результате применения оружия погибли 1 173 человека, 2 063 получили ранения.