Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը պետք է վերափոխվի միջազգային պատժամիջոցների գործիքակազմով զսպումների կուրսի. Արցախի նախագահի խորհրդական
Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը պետք է վերափոխվի միջազգային
պատժամիջոցների գործիքակազմով զսպումների կուրսի. Արցախի նախագահի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման միջազգային արձագանքներին ու դրանց արդյունավետությանը, Ադրբեջանի հետապնդած նպատակներին և այլ հարցերի:
-ՌԴ արտաքին գործերի նախարար  Սերգեյ  Լավրովը  օրերս հայտարարել էր, որ  ռուսական  խաղաղապահ զորակազմը, որը եռակողմ հայտարարությամբ լիազորված  է վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը, ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները: Կխնդրեինք մեկնաբանել  այս հայտարարության ուղերձը՝ հատկապես նկատի ունենալով հետևյալ ձևակերպումը. «Խաղաղապահ զորակազմն ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները»:
-Շրջափակման ընթացքում ՌԴ ԱԳ նախարարի կողմից միջանցքի հետ կապված ձևակերպումներից հետո առանցքային հարցը հետևյալն է, հնարավո՞ր է ապաշրջափակման հասնել ռուսական կողմի ազդեցությամբ և առանց նախապայմանների՝ ՌԴ  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի ստանձնած պատասխանատվության շրջանակներում: Ըստ վերջին քննարկումների հերթականության՝ հունվարի 17-ին տեղի էր ունեցել Լավրով-Բայրամով հեռախոսազրույց, որի ընթացքում ՌԴ ԱԳՆ նախարարն ընդգծել էր  «Լաչինի միջանցքով երթևեկության շուտափույթ ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝  2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակով եռակողմ հայտարարության մեջ   ամրագրված պարամետրերին համապատասխան», իսկ հունվարի 18-ին 2022 թ. ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Սերգեյ  Լավրովը հղում էր կատարել այս հեռախոսազրույցին: Նրա  կողմից վերահաստատվել է Ռուսաստանի Դաշնության՝ եռակողմ պայմանավորվածությամբ ստանձնած լիազորությունները ստուգելու երթևեկությունը և տրանսպորտային միջոցները։ ՌԴ արտգործնախարարը միաժամանակ ճգնաժամի հանգուցալուծման ծանրության կենտրոնը որոշակիորեն տեղափոխել էր Ադրբեջան-Արցախ կողմերի լուծման դաշտ. նախարարի կողմից նշվել  էր այն մասին, «որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ՝ ռուսական զորախմբի հրամանատարի մասնակցությամբ»:  Ըստ հունվարի 18-ի Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի հաղորդագրության՝ ադրբեջանական կողմի հետ հունվարի 15-ի հաղորդակցությունը միջանցքի վերաբացման ուղղությամբ որևէ արդյունք չէր արձանագրել: Ապաշրջափակման փոխարեն առայժմ Ադրբեջանը բլոկադայի «սողացող հյուծման մարտավարության» գործիքակազմն է զարգացնում՝ նպատակ ունենալով Արցախին ստիպելու գնալ զիջումների: Բլոկադան բացասական իմաստով ստատուս քվո է արձանագրել: Գործնականում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժիչ և զսպման մեխանիզմները միայն կարող են նրան ստիպել առանց նախապայմաններ թելադրելու վերադառնալ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթին:
-Որքանո՞վ է իրատեսական միջազգային հանրության  և ուժային կենտրոնների ազդեցությամբ շրջափակման վերացումը: Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի այս հակամարդկային գործողության հանդեպ ընդհանուր առմամբ ի՞նչ վերաբերմունք է արձանագրվել: Արդյոք միայն գնահատականներն ու հայտարարությունները բավարար ե՞ն: Ձեր կարծիքով, ի՞նչը կարող է գործնականում նպաստել խնդրի լուծմանը:
- Խնդիրը միջազգայնացման բարձր մակարդակ է արձանագրել:  Մենք գնահատում ենք այն միջազգային համակրանքը և աշխատանքը, որն իրականացվում է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի լիակատար բլոկադայի քաղաքական օբյեկտիվ փաթեթը ձևավորելու ուղղությամբ: Բլոկադայի շուրջ ձևավորված փաստաթղթային փաթեթը պետք է խմբագրի այն ուժային կենտրոնների մոտեցումները, որոնք Արցախին Ադրբեջանի հետ համակեցություն էին առաջարկում:Հակամարտության լուծման նոր հայեցակարգային մոտեցումները պետք է կառուցվեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգման  հիմքով: Շրջափակման առաջին իսկ օրերից միջազգային հանրությունը դատապարտում և կոչ է անում անհապաղ վերացնել  Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը, կարևոր էր հատկապես ՄԱԿ ԱԽ նիստը և այնտեղ հնչած ելույթները, բայց միջազգային հանրության ցավալի բացթողում եմ համարում կոնսեսուսային հայտարարության բացակայությունը: Կարևորում եմ նաև հունվարի 16-17-ին  ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստի բովանդակային ելույթները: Եթե փորձեմ ընդհանուր գծերով առանձնացնել ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և ՌԴ ԵԱՀԿ մշտական ներկայացուցիչների ելույթները, /որպես նաև համանախագահներ/, ապա կոչ արվեց հետևել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը, անհապաղ և առանց նախապայմանների վերականգնել Լաչինի միջանցքի ազատ և անվտանգ տեղաշարժը, չխորացնել հումանիտար ճգնաժամը:  Կարևոր էր ՄԻԵԴ հետևողականությունը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին որոշումը ԵԽ նախարարների կոմիտեին հրատապ ծանուցման կարգով ուղարկելու հարցում: Եվրոպական դաշտում վերջին կարևոր արձանագրումն էր հունվարի 18-ի Եվրախորհրդարանի «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022թ. տարեկան զեկույց» (CFSP) բանաձևի համալրված ձևակերպումը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ: Հունվարի 19-ին ընդունվեց նաև Եվրախորհրդարանի «Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետևանքները» դատապարտող բանաձևը: Այս միջազգային քննարկումները և ճնշումները, կատարված հսկայական աշխատանքն, իհարկե, մեծապես գնահատվում են մեր կողմից,  բայց քանի դեռ շրջափակումը շարունակվում է, ապա դրանք բավարար չի կարելի համարել: Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը, որը տարվում էր 2020 թվականից,  պետք է վերափոխվի միջազգային պատժամիջոցների գործիքակազմով գործնական զսպումների կուրսի:
- Ընդհանուր առմամբ, ըստ Ձեզ, նվազագույն և առավելագույն ի՞նչ նպատակներ է հետապնդում Ադրբեջանը՝  բնապահպանական քողի տակ փակ պահելով Լաչինի միջանցքը:
- «Արցախն առանց հայերի».  սա է Ադրբեջանի առավելագույն հաշվարկը Արցախի հարցում, նվազագույն հաշվարկներ չկան: Ադրբեջանն ընտրել է Արցախի անարյուն հյուծման մարտավարությունը: Ադրբեջանի հայատյացության գործողությունների համախումբն ընդգրկում է «սողացող» էթնիկ զտումների, «սողացող օկուպացիայի», ահաբեկչության քաղաքականությունը: Հումանիտար աղետի պայմաններում է հայտնվել Արցախի 120000 բնակչությունը, մեր գլխավոր առանցքային մտահոգությունը շրջափակման պայմաններում հայտնված 30 հազար  երեխաներն են, որոնք առավել սուր են կրում բլոկադայի հոգեբանական, սոցիալական և ֆիզիկական հետևանքները: Հայտնի դեպքը, երբ մի խումբ արցախցի երեխաներ Գորիսից ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ վերադառնալու ճանապարհին ենթարկվեցին ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպված հոգեբանական բռնության, պետք է դատապարտվի միջազգային իրավական հարթակներում:

Курс умиротворения Азербайджана должен быть преобразован в курс сдерживания санкциями: советник президента Арцаха
Курс умиротворения Азербайджана должен быть преобразован в курс сдерживания
санкциями: советник президента Арцаха
Советник президента Республики Арцах по международным отношениям Нелли Багдасарян в беседе с корреспондентом «Арменпресс» рассказала о международных отзывах на блокаду Арцаха Азербайджаном, об их эффективности, целях, преследуемых Азербайджаном, и о других вопросах.
- Министр иностранных дел Российской Федерации Сергей Лавров на днях заявил, что российские миротворческие войска, уполномоченные трехсторонним заявлением контролировать передвижение транспорта по Лачинскому коридору, имеют все возможности для проверки транспортных средств. Хотели бы попросить Вас прокомментировать это заявление, особенно учитывая следующую формулировку: «У миротворческих сил есть все возможности для проверки техники».
- В заявлении министра иностранных дел РФ по поводу коридора, ключевой вопрос заключается в следующем: возможно ли достичь разблокирования при помощи российской стороны и без предусловий, в рамках ответственности, взятой согласно заявлению от 9 ноября 2020 г. 17 января у Лаврова с Байрамовым состоялся телефонный разговор, в ходе которого глава МИД России подчеркнул «необходимость скорейшего полного разблокирования движения по Лачинскому коридору, в соответствии с параметрами, установленными в трехстороннем заявлении высокого уровня от 9 ноября 2020 г.». 18 января 2022 г. на заключительной пресс-конференции Сергей Лавров сослался на этот телефонный разговор. Он подтвердил полномочия Российской Федерации по проверке дорожного движения и транспортных средств, предусмотренные трехсторонним заявлением. В то же время министр иностранных дел России в определенной степени переместил центр тяжести разрешения кризиса в поле решения сторон Азербайджан-Арцах. Министр отметил, что «представители Азербайджана провели встречи с представителями Карабаха при участии командующего российским контингентом». Согласно отчету расширенного заседания Совета безопасности Республики Арцах от 18 января, обсуждение с азербайджанской стороной 15 января в направлении открытия коридора не дало никаких результатов. Вместо снятия блокады Азербайджан в настоящее время разрабатывает тактику «истощения» блокадой с целью заставить Арцах пойти на уступки. Блокада зафиксировала статус-кво в негативном смысле. Лишь карательные и сдерживающие механизмы против Азербайджана могут заставить его вернуться к документу от 9 ноября, не диктуя предусловий.
- Насколько реально снятие блокады под влиянием международного сообщества и силовых центров? Каково общее отношение международного сообщества к этому антигуманному акту Азербайджана? Достаточно ли оценок и заявлений? Что, по Вашему мнению, может  способствовать решению проблемы?
- Есть высокий международный уровень. Мы ценим международное сочувствие и проводимую работу по формированию политического объективного пакета для снятия блокады Арцаха. Пакет документов, сформированный вокруг блокады, должен вобрать подходы силовых центров, предлагавших Арцаху сосуществование с Азербайджаном, и выстроить новые концептуальные подходы к урегулированию конфликта на основе уважения права народа Арцаха на самоопределение. С первых же дней блокады международное сообщество осуждает и призывает к немедленному снятию блокады Нагорного Карабаха, заседание Совета Безопасности ООН и выступления на нем были особенно важными, но отсутствие консенсусного заявления я считаю  упущением международного сообщества. Также отмечу содержательные выступления специального заседания Постоянного совета ОБСЕ 16-17 января. Если попытаться выделить выступления постпредов США, Франции и РФ, а также сопредседателей, то они призывали вернуться к трехстороннему соглашению от 9 ноября 2020 г. , немедленно и без предварительных условий восстановить свободное и безопасное передвижение по Лачинскому коридору, не углублять гуманитарный кризис. Была важна последовательность ЕСПЧ в направлении решения о разблокировании Лачинского коридора в Комитет министров СЕ. Последним важным документом на европейском поле стал отчет Европарламента от 18 января «Осуществление общей внешней политики и политики безопасности. Годовой отчет за 2022 г.  Конечно, мы очень ценим эти международные обсуждение и давление, проделанную огромную работу, но пока продолжается блокада, их нельзя считать достаточными. Курс умиротворение Азербайджана, который проводился с 2020 года, должен трансформироваться в курс практического сдерживания с применением инструмента международных санкций.
- В целом, по Вашему мнению, какие минимальные и максимальные цели преследует Азербайджан, сохраняя Лачинский коридор закрытым?
- «Арцах без армян»: это максимальный расчет Азербайджана в отношении Арцаха, минимальных расчетов нет. Азербайджан избрал тактику бескровного истощения Арцаха. В комплекс армяноненавистнических акций Азербайджана входят политика «ползучей» этнической чистки, «ползучей оккупации» и терроризма. 120 000 жителей Арцаха оказались в гуманитарной катастрофе, наша главная забота - 30 000 детей, находящихся в блокаде, наиболее остро страдающих от психологических, социальных и физических последствий блокады. Известный случай, когда группа арцахских детей в сопровождении российских миротворцев на пути из Гориса в Степанакерт подверглась психологическому насилию со стороны азербайджанцев, должен быть осужден на всех международных правовых площадках.