Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը պետք է վերափոխվի միջազգային պատժամիջոցների գործիքակազմով զսպումների կուրսի. Արցախի նախագահի խորհրդական
Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը պետք է վերափոխվի միջազգային
պատժամիջոցների գործիքակազմով զսպումների կուրսի. Արցախի նախագահի
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահի միջազգային հարաբերությունների հարցերով խորհրդական Նելլի Բաղդասարյանը «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից Արցախի շրջափակման միջազգային արձագանքներին ու դրանց արդյունավետությանը, Ադրբեջանի հետապնդած նպատակներին և այլ հարցերի:
-ՌԴ արտաքին գործերի նախարար  Սերգեյ  Լավրովը  օրերս հայտարարել էր, որ  ռուսական  խաղաղապահ զորակազմը, որը եռակողմ հայտարարությամբ լիազորված  է վերահսկել Լաչինի միջանցքով երթևեկությունը, ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները: Կխնդրեինք մեկնաբանել  այս հայտարարության ուղերձը՝ հատկապես նկատի ունենալով հետևյալ ձևակերպումը. «Խաղաղապահ զորակազմն ունի տրանսպորտային միջոցները ստուգելու բոլոր հնարավորությունները»:
-Շրջափակման ընթացքում ՌԴ ԱԳ նախարարի կողմից միջանցքի հետ կապված ձևակերպումներից հետո առանցքային հարցը հետևյալն է, հնարավո՞ր է ապաշրջափակման հասնել ռուսական կողմի ազդեցությամբ և առանց նախապայմանների՝ ՌԴ  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի ստանձնած պատասխանատվության շրջանակներում: Ըստ վերջին քննարկումների հերթականության՝ հունվարի 17-ին տեղի էր ունեցել Լավրով-Բայրամով հեռախոսազրույց, որի ընթացքում ՌԴ ԱԳՆ նախարարն ընդգծել էր  «Լաչինի միջանցքով երթևեկության շուտափույթ ամբողջական ապաշրջափակման անհրաժեշտությունը՝  2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի բարձր մակարդակով եռակողմ հայտարարության մեջ   ամրագրված պարամետրերին համապատասխան», իսկ հունվարի 18-ին 2022 թ. ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ընթացքում Սերգեյ  Լավրովը հղում էր կատարել այս հեռախոսազրույցին: Նրա  կողմից վերահաստատվել է Ռուսաստանի Դաշնության՝ եռակողմ պայմանավորվածությամբ ստանձնած լիազորությունները ստուգելու երթևեկությունը և տրանսպորտային միջոցները։ ՌԴ արտգործնախարարը միաժամանակ ճգնաժամի հանգուցալուծման ծանրության կենտրոնը որոշակիորեն տեղափոխել էր Ադրբեջան-Արցախ կողմերի լուծման դաշտ. նախարարի կողմից նշվել  էր այն մասին, «որ Ադրբեջանի ներկայացուցիչները հանդիպումներ են ունեցել Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ՝ ռուսական զորախմբի հրամանատարի մասնակցությամբ»:  Ըստ հունվարի 18-ի Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի ընդլայնված նիստի հաղորդագրության՝ ադրբեջանական կողմի հետ հունվարի 15-ի հաղորդակցությունը միջանցքի վերաբացման ուղղությամբ որևէ արդյունք չէր արձանագրել: Ապաշրջափակման փոխարեն առայժմ Ադրբեջանը բլոկադայի «սողացող հյուծման մարտավարության» գործիքակազմն է զարգացնում՝ նպատակ ունենալով Արցախին ստիպելու գնալ զիջումների: Բլոկադան բացասական իմաստով ստատուս քվո է արձանագրել: Գործնականում Ադրբեջանի նկատմամբ պատժիչ և զսպման մեխանիզմները միայն կարող են նրան ստիպել առանց նախապայմաններ թելադրելու վերադառնալ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթին:
-Որքանո՞վ է իրատեսական միջազգային հանրության  և ուժային կենտրոնների ազդեցությամբ շրջափակման վերացումը: Միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի այս հակամարդկային գործողության հանդեպ ընդհանուր առմամբ ի՞նչ վերաբերմունք է արձանագրվել: Արդյոք միայն գնահատականներն ու հայտարարությունները բավարար ե՞ն: Ձեր կարծիքով, ի՞նչը կարող է գործնականում նպաստել խնդրի լուծմանը:
- Խնդիրը միջազգայնացման բարձր մակարդակ է արձանագրել:  Մենք գնահատում ենք այն միջազգային համակրանքը և աշխատանքը, որն իրականացվում է Լաչինի միջանցքի արգելափակման հետևանքով Արցախի լիակատար բլոկադայի քաղաքական օբյեկտիվ փաթեթը ձևավորելու ուղղությամբ: Բլոկադայի շուրջ ձևավորված փաստաթղթային փաթեթը պետք է խմբագրի այն ուժային կենտրոնների մոտեցումները, որոնք Արցախին Ադրբեջանի հետ համակեցություն էին առաջարկում:Հակամարտության լուծման նոր հայեցակարգային մոտեցումները պետք է կառուցվեն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարգման  հիմքով: Շրջափակման առաջին իսկ օրերից միջազգային հանրությունը դատապարտում և կոչ է անում անհապաղ վերացնել  Լեռնային Ղարաբաղի շրջափակումը, կարևոր էր հատկապես ՄԱԿ ԱԽ նիստը և այնտեղ հնչած ելույթները, բայց միջազգային հանրության ցավալի բացթողում եմ համարում կոնսեսուսային հայտարարության բացակայությունը: Կարևորում եմ նաև հունվարի 16-17-ին  ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստի բովանդակային ելույթները: Եթե փորձեմ ընդհանուր գծերով առանձնացնել ԱՄՆ, Ֆրանսիայի և ՌԴ ԵԱՀԿ մշտական ներկայացուցիչների ելույթները, /որպես նաև համանախագահներ/, ապա կոչ արվեց հետևել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ պայմանավորվածությանը, անհապաղ և առանց նախապայմանների վերականգնել Լաչինի միջանցքի ազատ և անվտանգ տեղաշարժը, չխորացնել հումանիտար ճգնաժամը:  Կարևոր էր ՄԻԵԴ հետևողականությունը Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման մասին որոշումը ԵԽ նախարարների կոմիտեին հրատապ ծանուցման կարգով ուղարկելու հարցում: Եվրոպական դաշտում վերջին կարևոր արձանագրումն էր հունվարի 18-ի Եվրախորհրդարանի «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգային քաղաքականության իրականացում. 2022թ. տարեկան զեկույց» (CFSP) բանաձևի համալրված ձևակերպումը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ: Հունվարի 19-ին ընդունվեց նաև Եվրախորհրդարանի «Լեռնային Ղարաբաղում շրջափակման հումանիտար հետևանքները» դատապարտող բանաձևը: Այս միջազգային քննարկումները և ճնշումները, կատարված հսկայական աշխատանքն, իհարկե, մեծապես գնահատվում են մեր կողմից,  բայց քանի դեռ շրջափակումը շարունակվում է, ապա դրանք բավարար չի կարելի համարել: Ադրբեջանին խաղաղեցնելու կուրսը, որը տարվում էր 2020 թվականից,  պետք է վերափոխվի միջազգային պատժամիջոցների գործիքակազմով գործնական զսպումների կուրսի:
- Ընդհանուր առմամբ, ըստ Ձեզ, նվազագույն և առավելագույն ի՞նչ նպատակներ է հետապնդում Ադրբեջանը՝  բնապահպանական քողի տակ փակ պահելով Լաչինի միջանցքը:
- «Արցախն առանց հայերի».  սա է Ադրբեջանի առավելագույն հաշվարկը Արցախի հարցում, նվազագույն հաշվարկներ չկան: Ադրբեջանն ընտրել է Արցախի անարյուն հյուծման մարտավարությունը: Ադրբեջանի հայատյացության գործողությունների համախումբն ընդգրկում է «սողացող» էթնիկ զտումների, «սողացող օկուպացիայի», ահաբեկչության քաղաքականությունը: Հումանիտար աղետի պայմաններում է հայտնվել Արցախի 120000 բնակչությունը, մեր գլխավոր առանցքային մտահոգությունը շրջափակման պայմաններում հայտնված 30 հազար  երեխաներն են, որոնք առավել սուր են կրում բլոկադայի հոգեբանական, սոցիալական և ֆիզիկական հետևանքները: Հայտնի դեպքը, երբ մի խումբ արցախցի երեխաներ Գորիսից ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ Ստեփանակերտ վերադառնալու ճանապարհին ենթարկվեցին ադրբեջանցիների կողմից կազմակերպված հոգեբանական բռնության, պետք է դատապարտվի միջազգային իրավական հարթակներում:

STEPANAKERT, JANUARY 23, ARMENPRESS. Artsakh (Nagorno Karabakh) President Arayik Harutyunyan’s advisor for international relations Nelly Baghdasaryan commented on the international response and its effectiveness to the Azeri blockade of Artsakh, the goals pursued by Azerbaijan and other issues in an interview with ARMENPRESS.
ARMENPRESS: Russian Foreign Minister Sergey Lavrov recently announced that the Russian peacekeeping contingent, which is authorized to control traffic along Lachin Corridor under the trilateral statement, has all capabilities to check means of transportation. Please comment on the message of this announcement, especially taking into account the following terming: “The peacekeeping contingent has all possibilities to check means of transportation”.
Baghdasaryan: The key question after the Russian Foreign Minister’s wording regarding the corridor during the blockade is the following: is it possible to achieve unblocking with the influence of the Russian side and without preconditions within the framework of Russia’s obligations assumed on 9 November 2020? According to the sequence of the latest discussions, a Lavrov-Bayramov phone talk took place on January 17, during which the Russian FM emphasized “the need for a swift and full unblocking of traffic along the Lachin Corridor in line with parameters stipulated in the 9 November 2020 high-level trilateral statement”, and during the January 18 press conference summarizing 2022 Sergey Lavrov cited this phone call. He reaffirmed Russia’s duties assumed under the trilateral agreement to check traffic and means of transportation. At the same time, the Russian foreign minister to some extent shifted the center of mass of the crisis resolution to the Azerbaijan-Artsakh arena of resolution: the minister said that “the representatives of Azerbaijan had meetings with representatives of Karabakh with participation of the Russian contingent’s commander”. According to a statement released by the Artsakh Security Council on January 18, the January 15 communication with the Azerbaijani side in the direction of reopening the corridor didn’t give any result. Instead of unblocking, Azerbaijan is now developing the toolbox of an attrition strategy, pursuing the goal to force Artsakh into concessions. The blockade recorded a status quo in a negative sense. Practically, only punitive and suppressive mechanisms against Azerbaijan can make them return to the November 9 document without dictating preconditions.
ARMENPRESS: How realistic is the lifting of the blockade by the influence of the international community and the centers of power? In general, what attitude by the international community towards this inhumane act by Azerbaijan have you recorded? Are assessments and statements alone enough? In your opinion, what can contribute to the resolution of the issue in practice?
Baghdasaryan: The issue recorded a high level of internationalization. We appreciate the international sympathy and work which is being done in the direction of forming the objective political package of Artsakh’s total blockade resulting from the closure of the Lachin corridor. The document package formed around the blockade must edit the approaches of the centers of power who were offering Artsakh coexistence with Azerbaijan. The new conceptual approaches for conflict resolution must be built on the basis of respect for the Artsakh people’s right to self-determination. From the very first days of the blockade the international community has been condemning and calling for an immediate elimination of the blockade of Nagorno Karabakh, the UNSC meeting was especially important, and the speeches voiced there, but I find the absence of a consensus statement to be a regrettable mistake by the international community. I attach importance also to the substantial speeches at the OSCE Permanent Council Special Meeting on January 16-17. If I try to generally point out the speeches of the US, French and Russian Permanent Representatives at the OSCE, also as Co-Chairs, they called for adherence to the 9 November 2020 trilateral agreement, immediately and unconditionally restore free and safe movement along Lachin Corridor and not worsen the humanitarian crisis. The ECHR’s coherence was important in urgently notifying the Council of Europe Committee of Ministers on the decision regarding the unblocking of the Lachin Corridor. In the European arena the latest important record was the January 18 European Parliament’s Common Foreign and Security Policy(CFSP)2022 Annual Report resolution wording regarding the blockade of Lachin Corridor by Azerbaijan. On January 19 the European Parliament adopted the Humanitarian Consequences of the Blockade in Nagorno Karabakh condemning resolution. These international discussions and pressures, the huge work, are certainly highly appreciated by us, but as long as the blockade continues we can’t find them to be sufficient. The course of appeasing Azerbaijan, which was being conducted since 2020, must transform into a course of practical suppression through the tools of international sanctions.
ARMENPRESS – In general, what minimum and maximum goals does Azerbaijan pursue by keeping the Lachin Corridor closed under the false environmental pretext?
Baghdasaryan: “Artsakh without Armenians” – this is Azerbaijan’s maximum calculation in the issue of Artsakh, there are no minimum calculations. Azerbaijan has chosen a strategy of bloodless attrition of Artsakh. The combination of Azerbaijan’s Armenophobic actions includes a policy of creeping ethnic cleansings, creeping occupation and terrorism. The 120,000 population of Artsakh is in conditions of a humanitarian disaster, our main and key concern are the 30,000 children who are under blockade, who are experiencing the psychological, social and physical consequences of the blockade more acutely. The infamous incident when a group of children from Artsakh returning home from Goris with Russian peacekeepers were subjected to an organized psychological violence by Azerbaijanis must be condemned in international legal arenas.