Հնդկաստանն սկսել է ռուսական AK-203 ինքնաձիգներ արտադրել
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուս-հնդկական Indo-Russian Rifles Private Limited ձեռնարկությունն սկսել է AK-203 ինքնաձիգներ արտադրել Հնդկաստանի զինված ուժերի համար, հաղորդում է «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ի մամուլի ծառայությունը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «РИА Новости» գործակալությունից:
«AK-203 «Կալաշնիկով» ինքնաձիգների սերիական արտադրության մեկնարկից հետո Հնդկաստանի ուժային կառույցները կսկսեն ստանալ բարձրորակ, հարմար և ժամանակակից հրաձգային զենք: Մոդելը համատեղում է հիանալի էրգոնոմիկան, հարմարվողականությունն օգտագործողին և բարձր մարտավարական-տեխնիկական բնութագրերը. սա աշխարհի լավագույն օրինակներից մեկն Է»,- հայտարարել Է «Ռոստեխ»-ի գլխավոր տնօրեն Սերգեյ Չեմեզովը։
Նա հիշեցրել է, որ Ռուսաստանին ու Հնդկաստանին կապում են հուսալի գործընկերային հարաբերությունները։ Չեմեզովը սպառազինության համատեղ ձեռնարկության կառուցումը համարել Է երկու երկրների ռազմատեխնիկական համագործակցության կարևոր արդյունքներից մեկը։
Նշվում է նաև, որ «Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ը նպատակ ունի աշխատել հնդկական կողմի առաջադրած ToT (transfer of technology՝ տեխնոլոգիայի փոխանցում) պայմանների հիման վրա։
«Համատեղ ձեռնարկության արտադրական ծրագրերը ներառում են Հնդկաստանում AK-203 ինքնաձիգների արտադրության 100-տոկոսանոց տեղայնացում: Բացի այդ, ապագայում համատեղ ձեռնարկությունը կարող է մեծացնել արտադրության ծավալը և իրականացնել արդիականացում՝ «Կալաշնիկով» ինքնաձիգի հարթակում հեռանկարային մոդելների թողարկման համար», - նշել են գերատեսչությունում։
«Ռոսօբորոնէքսպորտ»-ի գլխավոր տնօրեն Ալեքսանդր Միխեևի խոսքով՝ Ամեթիում (Ուտար Պրադեշի նահանգ) գտնվող Korwa Ordnance Factory ձեռնարկությունում թողարկել են 7,62-միլիմետրանոց AK-203-ների առաջին խմբաքանակը: Նրա խոսքով՝ շուտով կսկսվեն ինքնաձիգների մատակարարումները հնդկական բանակին։

В Индии начали производить российские автоматы АК-203
Российско-индийское предприятие Indo-Russian Rifles Private Limited начало производство автоматов АК-203 для Вооруженных сил республики. Как передает Арменпресс, об этом сообщили в пресс-службе "Рособоронэкспорта".
"С запуском серийного производства автоматов Калашникова АК-203 в силовые структуры Индии начнет поступать качественное, удобное и современное стрелковое оружие. Модель сочетает в себе прекрасную эргономику, адаптивность под пользователя и высокие тактико-технические характеристики, это один из лучших образцов в мире", - заявил гендиректор "Ростеха" Сергей Чемезов.
Он напомнил, что Россию и Индию связывают надежные партнерские отношения. Чемезов назвал строительство совместного оружейного предприятия одним из важных результатов военно-технического сотрудничества двух стран.
В пресс-службе российского спецэкспортера отметили, что "Рособоронэкспорт" нацелен на работу на основе выдвигаемых индийской стороной условий ToT (transfer of technology).
"В производственных планах совместного предприятия заложена 100-процентная локализация производства автоматов АК-203 в Индии. Кроме того, в будущем совместное предприятие может увеличить объем производства и провести модернизацию для выпуска перспективных моделей на платформе автомата Калашникова", — отметили в ведомстве.
Как заявил генеральный директор "Рособоронэкспорта" Александр Михеев, на предприятии Korwa Ordnance Factory в Амети (штат Уттар-Прадеш) выпустили первую партию 7,62-миллиметровых AK-203.