Մակրոնը Ալիևին կոչ է արել ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ելիսեյան պալատը:
Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը խորը մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության վերսկսման կապակցությամբ։ Նա կոչ է արել հարգել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագիրը և ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Մակրոնը խոսել է հումանիտար կազմակերպություններին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին տուժած բնակչության մոտ անարգել մուտք ապահովելու հրատապության մասին։
Ալիևը հայտարարել է միջանցքով ազատ տեղաշարժ ապահովելու մտադրության մասին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում «օգտակար հանածոների ապօրինի արդյունահանման» առնչությամբ Ադրբեջանի մտահոգություններին ՝ երկու նախագահները կարեւորել են գործող նորմերի պահպանումը:
«Ի վերջո, Մակրոնն ու Ալիևի պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները շահագրգիռ կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում կայուն քաղաքական լուծում գտնելու համար, և առաջիկա շաբաթներին կրկին կխոսեն միմյանց հետ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Макрон призвал Алиева обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Президент Франции Эммануэль Макрон провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Елисейский дворец.
Президент Франции Макрон выразил глубокую обеспокоенность возобновлением напряженности на Южном Кавказе. Он призвал соблюдать соглашение о прекращении огня от 9 ноября 2020 года и обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору.
Макрон говорил о необходимости обеспечения беспрепятственного доступа к пострадавшему населению для гуманитарных организаций и агентств ООН. Алиев заявил о намерении обеспечить свободное передвижение по коридору.
Относительно озабоченности Азербайджана «незаконной добычей полезных ископаемых» в регионе, президенты двух стран подчеркнули необходимость соблюдения существующих норм.
«В конечном итоге Макрон и Алиев договорились продолжить переговоры с заинтересованными сторонами, чтобы найти стабильное политическое решение в регионе, и в ближайшие недели снова поговорят друг с другом», — говорится в сообщении.