Մակրոնը Ալիևին կոչ է արել ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Ելիսեյան պալատը:
Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնը խորը մտահոգություն է հայտնել Հարավային Կովկասում լարվածության վերսկսման կապակցությամբ։ Նա կոչ է արել հարգել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հրադադարի համաձայնագիրը և ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով։
Մակրոնը խոսել է հումանիտար կազմակերպություններին և ՄԱԿ-ի գործակալություններին տուժած բնակչության մոտ անարգել մուտք ապահովելու հրատապության մասին։
Ալիևը հայտարարել է միջանցքով ազատ տեղաշարժ ապահովելու մտադրության մասին։
Անդրադառնալով տարածաշրջանում «օգտակար հանածոների ապօրինի արդյունահանման» առնչությամբ Ադրբեջանի մտահոգություններին ՝ երկու նախագահները կարեւորել են գործող նորմերի պահպանումը:
«Ի վերջո, Մակրոնն ու Ալիևի պայմանավորվել են շարունակել բանակցությունները շահագրգիռ կողմերի հետ՝ տարածաշրջանում կայուն քաղաքական լուծում գտնելու համար, և առաջիկա շաբաթներին կրկին կխոսեն միմյանց հետ»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

President of France calls on Aliyev to ensure free movement in Lachin Corridor
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS. French President Emmanuel Macron called on Azerbaijani President Ilham Aliyev to ensure free movement in Lachin Corridor.
Macron expressed deep concern over the renewed tension in South Caucasus, the Elysee Palace said in a readout of the French President’s call with Aliyev.
The French leader called for adherence to the 9 November 2020 ceasefire agreement and ensure free movement through Lachin Corridor.
President Macron spoke about the urgent need to ensure unimpeded access of humanitarian organizations and UN agencies to the affected population. “Aliyev stated his intention to ensure free movement through the corridor,” according to the readout.
Speaking about Azerbaijan’s concerns regarding “illegal extraction of natural resources”, the two presidents attached importance to maintaining the norms that are in force.
“Macron and Aliyev agreed to continue negotiations with stakeholder parties to find a sustainable political solution in the region and they will once again talk to each other in the coming weeks,” the French presidency said.