ՀՀ ԱՍՀ նախարարն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ դեսպանին
Հայաստանում աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանն ընդունել է Հայաստանում Իտալիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալեսսանդրո Ֆերրանտիին։ Նախարարը շնորհավորել է դեսպանին ստանձնած պաշտոնի կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք։
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԱՍՀ նախարարության տարածած հաղորդագրությունից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ունեցող մի շարք հարցեր. դիտարկվել է հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի, կենսաթոշակային ապահովության, թվայնացման և այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունը։
Նարեկ Մկրտչյանը բարձր է գնահատել երկու երկրների միջև բարեկամական հարաբերությունների դերը՝ ընդգծելով համագործակցության մեծ ներուժի առկայությունը։
«Դեռևս 2022 թ. Հռոմ կատարած այցի ընթացքում կառուցողական քննարկումներ եմ ունեցել Իտալիայի հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերի և աշխատանքի ոլորտները համակարգող նախարարների հետ. արդյունքում՝ որոշեցինք համագործակցության հուշագիր ստորագրել։ Լիահույս եմ, որ նախատեսված հուշագրի կնքումն առաջիկայում իրականություն կդառնա, որից էլ կբխեն համագործակցության այլ հնարավորություններ»,- նշել է նախարարը։
Ալեսսանդրո Ֆերրանտին ևս շեշտել է երկու երկրների աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության ոլորտում համագործակցության ուղղությունների ընդլայնման կարևորությունը՝ պատրաստակամություն հայտնելով իր ներդրումն ունենալ հայ-իտալական հարաբերությունների զարգացման գործում․
«Մենք պատրաստակամ ենք շարունակել բարեկամական հարաբերությունները բոլոր բնագավառներում։ Նախորդ երկու տարվա ընթացքում շատ բան է արվել. Ձեր կողմից նշված հուշագրի ստորագրումը դրա վառ օրինակներից մեկն է, բայց մենք էլ ավելի անելիքներ ունենք»,- նշել է դեսպանը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ ժողովրդագրական իրավիճակի բարելավման 2024-2040 թթ. ռազմավարությունից  բխող գործողությունների ծրագրի շրջանակում համատեղ աշխատանքներ կազմակերպելու հնարավորությունները. ընդգծվել է նաև փորձի փոխանակման, աշխատանքի մշակույթի, աշխատանքի կազմակերպված միգրացիայի, սոցիալական աջակցության և մի շարք այլ ուղղություններով համատեղ ծրագրեր իրականացնելու կարևորությունը։

Armenian Minister of Labor and Social Affairs meets with Italian Ambassador
The Minister of Labor and Social Affairs of Armenia, Narek Mkrtchyan, received the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia, Alessandro Ferranti.
The Minister congratulated the Ambassador on his appointment and wished him a fruitful tenure.
According to the ministry, a number of issues of mutual interest were discussed during the meeting. These included cooperation in areas such as addressing issues pertaining to persons with disabilities, pension security, digitalization, and other fields.
Minister Mkrtchyan highly appreciated the friendly relations between the two countries, emphasizing the great potential for further cooperation.
“During my visit to Rome in 2022, I had constructive discussions with the ministers responsible for issues related to persons with disabilities and labor in Italy. As a result, we decided to sign a memorandum of cooperation. I hope the signing of the planned memorandum will become a reality in the near future, opening the door to further opportunities for collaboration,” the minister noted.
Ambassador Ferranti also highlighted the importance of expanding cooperation between the two countries in the field of labor and social protection, expressing his readiness to contribute to the development of Armenian-Italian relations.
“We are ready to continue our friendly relations across all areas. Much has been achieved over the past two years. The memorandum you have mentioned is one of the most vivid examples, but there is still much more to be done,” the Ambassador stated.
During the meeting, the parties also discussed opportunities for joint work within the framework of the action plan derived from the 2024–2040 Strategy for Improving the Demographic Situation of the Republic of Armenia.