Վարուժանը Ավետիսյանը հետազոտվել է «Էրեբունի» ԲԿ-ում. ստացիոնար բուժման կարիք չի արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ արդարադատության նախարարությունը հայտնում է, որ  Վարուժան Ավետիսյանը 12.11.22թ և 13.11.22թ.  ենթարկվել էր զննության՝ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի «Նուբարաշեն» ստորաբաժանման բժշկական անձնակազմի կողմից, իսկ 18.11.22թ-ին՝ մի շարք լրահետազոտությունների ամբուլատոր պայմաններում, որոնց արդյունքներով ախտաբանական փոփոխություններ չեն արձանագրվել։ Ելնելով ազատազրկված անձի գանգատներից՝ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ կողմից ցուցվել էին կատարել պլանային հետազոտություններ և խորհրդատվություններ ստացիոնար պայմաններում։
ՊՈԱԿ կողմից տրամադրված՝ պետության կողմից անվճար սպասարկման ուղեգրով, ստացիոնար պայմաններում վերոնշյալը իրականացնելու նպատակով, Վարուժան Ավետիսյանը 24.11.2022 թվականին տեղափոխվել է իր իսկ կողմից նախընտրած «Էրեբունի» բժշկական կենտրոն։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում կատարված հետազոտությունների և խորհրդատվությունների արդյունքում բժիշկ-մասնագետների կողմից բուժման և մասնավորապես ստացիոնար բուժման կարիք չի արձանագրվել։
Նույն օրը Վարուժան Ավետիսյանին դուրս են գրել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնից և տեղափոխել ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ։

Варужан Аветисян прошел обследование в МЦ "Эребуни": необходимости в стационарном лечении нет
Министерство юстиции РА сообщает, что Варужан Аветисян 12.11.22 г. и 13.11.22 г. прошел осмотрсо стороны медицинского персонала подразделения ГНКО Центр уголовно-исполнительной медицины «Нубарашен», а 18.11.22 г.-ряд обследований в амбулаторных условиях, по результатам которых патологических изменений не зафиксировано. Исходя из жалоб заключенного, ГНКО «Центр уголовно-исполнительной медицины " указало проводить плановые обследования и консультации в стационарных условиях.
По путевке на бесплатное обслуживание со стороны государства, предоставленной ГНКО  Варужан Аветисян 24.11.2022 г. был переведен в медицинский центр «Эребуни» - по своему выбору, для осуществления вышеизложенного в стационарных условиях.
Как сообщили Арменпресс в Министерстве юстиции РА, в результате обследований и консультаций, проведенных в медицинском центре "Эребуни", необходимости в лечении и, в частности, стационарном лечении у врачей-специалистов не зафиксировано.
В тот же день Варужан Аветисян был выписан из медицинского центра «Эребуни» и переведен в исправительное учреждение «Нубарашен» МЗ Армении.