ՀՀ ՄԻՊ-ը Ֆրանսիայի պատվիրակությանն է ներկայացրել Ադրբեջանի հարձակման հետևանքով առաջացած խնդիրները
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանն հոկտեմբերի 7-ին ընդունել է ֆրանսիացի պաշտոնատար անձանց, լրագրողների ու իրավաբանների պատվիրակությանը՝ Փարիզի փոխքաղաքապետ Անուշ Թորանյանին, Ֆրանսիայի խորհրդարանի անդամ Սեբաստիեն Դելոգուին, ֆրանսիացի գրող, հրապարակախոս Սիլվեն Տեսսոնին, «Ֆիգարո» հանդեսի գլխավոր խմբագրի տեղակալ Ժան Քրստոֆ Բյուիսոնին, Revue des Deux Mondes-ի գլխավոր խմբագիր Վալերի Թորանյանին, փաստաբան Ֆրանսուա Դեվեջյանին:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Ֆրանսիայի Հանրապետությունում և Մոնակոյի Իշխանապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից, Պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը նախ պատասխանել է պատվիրակության անդամներին հետաքրքրող հարցերին:
«Պաշտպան Գրիգորյանը ներկայացրել է Հայաստանի սահմանամերձ մարզերում առկա իրավիճակը, սեպտեմբերի 13-15-ը ադրբեջանական հարձակման հետևանքով առաջացած ու շարունակվող հումանիտար խնդիրները: Տեղեկացրել է, որ հաստատությունը օրեր առաջ հրապարակել է զեկույցներ, որտեղ հստակ վելուծված են ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքները՝ զոհված զինծառայողների մարմինների անդամահատումներ, խոշտանգումներ, քաղաքացիական բնակչության թիրախավորում, քաղաքացիական ենթակառուցվածների թիրախավորում, ծայրահեղ ատելության խոսքի շարունակվող դրսևորումներ և այլն: Տեղեկացրել է, որ տարհանված անձանցից մի մասը չի վերադարձել իրենց տներ, քանի որ դրանց մեծ մասն ավիրվել է:
Քրիստիննե Գրիգորյանը խոսել է ռազմագերիների, ինչպես նաև գերությունից վերադարձած հայ զինծառայողների մասին, նշել, որ նրանք գտնվում են Պաշտպանի ուշադրության կենտրոնում. վերադարձած անձանց հետ Պաշտպանի ներկայացուցիչները առանձնարցազրույցներ են ունենում: Գրիգորյանը խոսել է ադրբեջանական հայատյաց քաղաքականության մասին, ներկայացրել այդ քաղաքականության համակարգային բնույթն ու պետության կողմից հովանավորումն ու խրախուսումն ապացուցող օրինակները»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Նշվում է, որ Պաշտպանը խոսել է նաև մինչ սեպտեմբերյան հարձակումը, դեռևս օգոստոսին Տավուշի և Գեղարքունիքի մարզեր այցելությունների և փաստահավաք աշխատանքների մասին, ներկայացրել արձանագրված փաստերը, այդ թվում՝ սահմանամերձ համայնքների խաղաղ բնակչության ահաբեկման ու իրավունքների խախտումների օրինակների մասին:
Ըստ աղբյուրի՝ պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել Պաշտպանին կատարվող աշխատանքի համար։ Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել արդյունավետ և վստահելի փոխգործակցությունը:

Омбудсмен Армении представила французской делегации проблемы, возникшие вследствие нападения Азербайджана
Омбудсмен Армении представила французской делегации проблемы, возникшие
вследствие нападения Азербайджана
Защитник прав человека Армении Кристине Григорян 7 октября приняла вице-мэра Парижа Ануш Торанян, депутата парламента Франции Себастьен Делогу, французского путешественника, журналиста, писателя Сильвена Тессона, замдиректора периодического издания “Le Figaro Magazine” Жан-Кристофа Бьюисона, главного редактора Revue des Deux Mondes Валери Торанян и юриста Франсуа Деведжяна. На встрече присутствовала также посол Армении во Франции Асмик Толмаджян.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Офиса омбудсмена, Кристине Григорян сначала ответила на вопросы членов делегации.
Григорян представила текущую ситуацию в приграничных районах Армении, гуманитарные проблемы, которые возникли вследствие азербайджанской агрессии 13-15 сентября. Она сообщила, что Офис омбудсмена несколько дней назад опубликовал отчеты, в которых четко показаны последствия азербайджанской агрессии: нанесение увечий телам погибших военнослужащих, пытки военнослужащих, нанесение ударов по гражданскому населению, нанесение ударов по гражданской инфраструктуре, непрекращающиеся проявления крайне ненавистнических высказываний и т.д. Было отмечено, что часть эвакуированных не вернулась в свои дома, так как большинство домов повреждено.
Кристине Григорян рассказала о военнопленных, а также о вернувшихся из плена армянских военнослужащих, отметив, что они находятся в центре внимания Офиса защитника прав человека. Представители офиса беседуют с вернувшимися. Григорян рассказала об антиармянской политике Азербайджана, представила системный характер этой политики и примеры, свидетельствующие о государственной поддержке и поощрении.
Омбудсмен также рассказала о посещении Тавушской и Гегаркуникской областей и работе по установлению фактов перед сентябрьской агрессией, и привела зафиксированные факты, в том числе примеры запугивания гражданского населения приграничных населенных пунктов и нарушения их прав.
Члены делегации поблагодарили омбудсмена за проделанную работу. Стороны договорились продолжить эффективное и надежное сотрудничество.