Խոշտանգումների մասին հայտնել են գրեթե բոլոր վերադարձած գերիները. ՄԻՊ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի աշխատակիցները հոկտեմբերի 6-ին առանձին հանդիպումներ ու զրույցներ են ունեցել ՀՀ վերադարձած 17 գերիներից 16-ի հետ, որի արդյունքներով կներկայացնեն առանձին զեկույց: Այնտեղ կարձանագրվեն բոլոր այն փաստական տվյալները, որոնք հայտնել են տղաները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Քրիստիննե Գրիգորյանը։
Նա նաև ընդգծեց, որ հայ զինծառայողներն անգամ բժիշկների կողմից են վատ վերաբերմունքի արժանացել։
«Մեկ տղա կա, որն այս պահին հոսպիտալում է գտնվում, նրա հետ այսօր առանձնազրույց կունենանք։ Մենք առանձին զեկույց կներկայացնենք, որտեղ կարձանագրենք այն փաստական տվյալները, որոնք հայտնել են տղաները։ Այդ հարցազրույցներով մենքներկայացրել ենք փաստեր խոշտանգումների, վատ վերաբերմունքի, նվաստացումների վերաբերյալ»,–ասաց Գրիգորյանը` հավելելով, որ խոշտանգումների մասին հայտնել են գրեթե բոլոր գերիները։
Նրա խոսքով` 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո հայրենիք վերադարձած գերիների հետ նույնպես առանձնազրույց էին ունեցել և առանձին զեկույց են հրապարակել։ Գրիգորյանը նշեց, որ ադրբեջանական կողմի ձեռագիրը չի փոխվել։

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Representatives of the Armenian Human Rights Defender’s Office held separate meetings with the former prisoners of war who were repatriated from Azerbaijani captivity on October 6.
17 POWs were released by Azerbaijan on October 6.
The Human Rights Defender Kristinne Grigoryan said at a news conference that they met with 16 of them as 1 is still undergoing treatment at a hospital. A meeting with the hospitalized serviceman is expected today.
Grigoryan said they will issue a report about the testimonies.
All 16 former POWs testified that they’ve been tortured and mistreated in Azeri custody.
“We will have a separate report which will record the factual information testified by the men. The testimonies are about torture, mistreatment and humiliations,” Grigoryan said. The POWs were even mistreated by Azeri medics.
“The signature of the Azerbaijani side has not changed,” Grigoryan said, noting that the former POWs who returned after the 2020 war had made similar testimonies.