Լրագրող Ռուզաննա Բագրատունյանի՝ «Նրանց ժամանակը» գիրքը կբացահայտի Արցախյան առաջին պատերազմում բժիշկների սխրանքը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 1991-1994 թվականների Արցախյան պատերազմի սպիտակ խալաթով զինվորները հրամանատարներից, ազատամարտիկներից ոչ պակաս ներդրում ունեն հաղթանակի կերտման մեջ։ Նրանք կյանքեր են փրկել, զինվորներին բուժել ու շարք վերադարձրել, ամենաանհավանական պայմաններում արել են անհնարինը, որովհետև բոլորին մեկ նպատակ է միավորել՝ Արցախի ազատագրումն ու հայ ժողովրդի միասնական հաղթանակը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ 1991-1994 թվականներին Արցախյան պատերազմում վիրավոր զինվորներին բուժօգնություն ցուցաբերած բժիշկների, բուժքույրերի, բուժակների պատմությունները ներկայացված են «Նրանց ժամանակը» գրքում, որն օրերս հանձնվեց ընթերցողի դատին: Ժողովածուն նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի կազմավորման 30-ամյակին։
Գրքի ստեղծման գաղափարն ու մտահղացումը լրագրող, «Կինոաշխարհ» կայքի խմբագիր Ռուզաննա Բագրատունյանինն է։ Ժողովածուն չորս տարիների աշխատանքի արդյունք է (2018-2022 թթ.)։ Գրքի տպագրությանն (300 օրինակ) աջակցել են սփյուռքահայ բարերար, լուսահոգի Գրիգոր Քյուրքչյանը, լիբանանահայ գործարար Միքայել Վայեջյանը, ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը (հետազոտական աշխատանքի անհատական դրամաշնորհ) և YES ՀԿ-ն։ Արցախյան գոյամարտի 116 բուժաշխատողներն իրենց պատմությունների ժողովածուն նվեր են ստացել։ Մնացած տպաքանակը կվաճառվի, իսկ հասույթը կուղղվի գրքի անգլերեն թարգմանությանը։
Գրքում ամփոփված են Արցախյան գոյամարտի տարիներին՝ ռազմաճակատի առաջին գծում, դաշտային և զինվորական հոսպիտալներում, վիրավոր զինվորներին բուժօգնություն ցուցաբերած անձանց պատմությունները, որոնք յուրօրինակ առերեսում են սեփական պատերազմի հետ. պատերազմ՝ մարդկային դեմքով, մարդկային սրտով՝ առանց գունազարդումների, անկեղծ, պարզ, երբեմն էլ իրենց կատարածը թերագնահատելով՝ «բժշկի հերոսությունը զինվորի կյանքը փրկելն է» ասելով։ Իսկ նրանք փրկել են շատ կյանքեր։
Բացառապես անձնական պատմությունների, հուշերի վրա հիմնված «Նրանց ժամանակը» աշխատանքը ինքնին տարեգրություն է, հանուն Արցախի ազատագրման մղված պայքարի առարկայացումն ու փաստավավերագրությունը։ Բուժաշխատողների պատմությունները գրքում հաճախ են խաչվում, նույնանում, որովհետև նրանք պատերազմի ժամանակ նույն դեպքերի ականատեսը, վկան ու մասնակիցն են եղել։ Հենց սա է փաստավավերագրությունը, երբ նույն պատմությունը պատմում են տարբեր մարդիկ։
Ռազմական բժշկության համատեքստում անգնահատելի է արցախցի բժիշկ Վալերի Մարությանի ներդրումը, որի շնորհիվ էլ, փաստորեն, ստեղծվել են առաջին հոսպիտալներն ու դրվել է ռազմական բժշկության հիմքը։ Բժիշկ Մարությանի և իր թիմի շնորհիվ Արցախյան պատերազմի տարիներին դաշտային հոսպիտալներում կատարվել է ավելի քան 11 հազար վիրահատություն, 8 հազար զինվոր վերադարձել է ռազմի դաշտ։
Սույն ժողովածուում ընթերցողները կկարդան բազմաթիվ պատմություններ այն մասին, թե ինչպես են մեր բուժաշխատողները վիրահատել, բուժել, խնամել և ամենակարևորը՝ մարդկային վերաբերմունք ցուցաբերել և՛ վիրավոր ադրբեջանցի գերիներին, և՛ ադրբեջանցի կանանց, երեխաներին, ծերերին։ Շատ են նման պատմությունները՝ հուզիչ ու մարդկային։ Հայ բուժաշխատողները՝ բժիշկ, բուժակ, թե բուժքույր, առաջնորդվել են բացառապես Հիպոկրատի երդումով։ Հենց այս պատմությունների պատճառով էլ առաջիկայում գիրքը նախատեսվում է թարգմանել նաև անգլերեն, որպեսզի օտար ընթերցողին էլ հասանելի դառնան կարևոր այդ դրվագները, որպեսզի միջազգային ատյաններում համեմատականներ չտարվեն հայերի ու ադրբեջանցիների միջև։ Պատերազմական օրագիր հիշեցնող գրքի պատմությունները մարդասիրության դասագրքի բացառիկ օրինակ կարող է հանդիսանալ։
Երեք տասնամյակների հեռուներից Արցախյան առաջին պատերազմում բուժօգնություն ցույց տված բժիշկներին, բուժքույրերին, բուժակներին գտնելը դյուրին չէր։ Նրանց մի մասն այսօր ապրում է Արցախից ու Հայաստանից դուրս, իսկ մի մասն էլ՝ կամ զոհվել է պատերազմի տարիներին, կամ մահացել պատերազմից հետո։ Բուժաշխատողների նախնական ցուցակը տրամադրել է Ստեփանակերտի կենտրոնական զինվորական հոսպիտալի վիրաբույժ, ռազմական բժիշկ, գնդապետ Սամվել Գևորգյանը, սակայն գրքում զետեղված 116 բուժաշխատողների ցանկը համալրվել է պատմությունից՝ պատմություն, զրույցից՝ զրույց։ Կան անուններ, որոնց գտնել չի հաջողվել. նրանց հետքերն, այսպես ասած, կորել են, որոշները տարբեր պատճառներով խուսափել են հարցազրույցից, մի մասն էլ արդեն ողջ չէ։ Յուրաքանչյուր բուժաշխատողի պատմությանը կից զետեղված են նրա կենսագրական տվյալները, որոնք ավելի շատ խորհրդանշական են, քան հանրագիտարանային։
Հրատարակության հիմնական նպատակն էր գտնել բոլոր այն նվիրյալ բուժաշխատողներին, ովքեր շարունակաբար (շաբաթներ, ամիսներ, տարիներ) եղել են ռազմադաշտի առաջին գծում, դաշտային հոսպիտալներում, գնահատել և արժևորել նրանց հերոսական աշխատանքը թեկուզ և այս կերպ։ Ամեն մի զինվորի կյանքի համար պայքարած նվիրյալ հերոսներին ժողովուրդը չի ճանաչում, մինչդեռ պատերազմի տարիներին, ինչպես զինվորներն են ասում․«Վերև՝ Աստված, ներքև՝ բժիշկը»։ Օրեր շարունակ վիրահատարանից դուրս չեկած բուժաշխատողները տեսել են պատերազմի ամբողջ սարսափը՝ իրենց ձեռքերի մեջ։ Պատերազմից հետո նրանք ընդհանրապես մոռացության մատնվեցին՝ չարժանանալով անգամ պարզ շնորհակալության։ Շատերի անունները չենք գտնի գրքերում ու հանրագիտարաններում, բայց նրանք դեռ սպասում են, որ մի օր կգա իրենց ժամանակը։

Книга журналистки Рузанны Багратунян «Их время» посвящена подвигам врачей в первой Арцахской войне
Солдаты в белых халатах Арцахской войны 1991-1994 годов внесли не меньший вклад в дело победы, чем полководцы и азатамартики. Они спасали жизни, лечили солдат и вовращали их в строй, делали невозможное в самых невероятных условиях, ведь у всех была одна цель: освобождение Арцаха и единая победа армянского народа.
Как сообщает «Арменпресс», в книге «Их время», которая недавно была передана на суд читателей, рассказаны истории врачей, медсестер, фельдшеров, оказывавших медицинскую помощь раненым солдатам в Арцахской войне 1991-1994 гг. Она посвящена 30-летию образования Вооруженных сил Республики Армения.
Идея создания книги принадлежит Рузанне Багратунян, журналистке и редактору сайта «Киномир». Это результат четырехлетней работы (2018-2022). Издание книги (300 экземпляров) поддержали армянский меценат из диаспоры, Григор Кюркчян, армянский предприниматель из Ливана Микаэл Ваеджян, Министерство ОНКС РА (индивидуальный грант на исследовательскую работу) и НПО «YES». 116 медицинских работников - участников Арцахской войны получили книгу в подарок. Остальные экземпляры будут проданы, вырученные средства пойдут на английский перевод книги.
В книге собраны рассказы о людях, оказывавших медицинскую помощь раненым бойцам на передовой линии фронта, в полевых и военных госпиталях, которые своеобразно противостояли  войне, искренне, просто, иногда недооценивая то, что они делали, говоря «героизм врача - спасти жизнь солдата». А они спасли много жизней.
Книга основана исключительно на личных рассказах и воспоминаниях, является хроникой и документированием борьбы за освобождение Арцаха. Истории медицинских работников в книге часто пересекаются и отождествляются, поскольку они были очевидцами, свидетелями и участниками одних и тех же событий войны. Именно это и является документалистикой, когда одну и ту же историю рассказывают разные люди.
В контексте военной медицины неоценим вклад врача из Арцаха Валерия Марутяна, благодаря которому, собственно, и были созданы первые госпитали и заложены основы военной медицины. Благодаря доктору Марутяну и его команде в полевых госпиталях во время Арцахской войны было проведено более 11 000 операций, и 8 000 солдат вернулись на поле боя.
В этом сборнике читатели прочитают много рассказов о том, как наши медицинские работники оперировали, лечили, ухаживали, а главное, проявляли гуманное отношение к раненым азербайджанским пленным, азербайджанским женщинам, детям, старикам. Таких историй много, трогательных и человеческих. Армянские медицинские работники, будь то врачи или медсестры, руководствовались исключительно клятвой Гиппократа. Именно потому в ближайшее время книгу планируется перевести на английский язык, чтобы эти важные эпизоды стали доступными и для зарубежных читателей, чтобы в международных судах не проводились сравнения между армянами и азербайджанцами. Рассказы книги, напоминающие дневник войны, могут стать исключительным образцом учебника по гуманности.
Нелегко было находить врачей, медсестер, фельдшеров, которые три десятилетия назад оказывали медицинскую помощь в первой Арцахской войне. Некоторые из них живут сегодня за пределами Арцаха и Армении, а некоторые либо погибли во время войны, либо скончались после войны. Предварительный список медицинских работников предоставил полковник Самвел Геворгян, хирург Степанакертского центрального военного госпиталя, военный врач, но список из 116 медицинских работников дополнялся от рассказа к рассказу, от беседы к беседе. Есть имена, которые не удалось найти, их следы, так сказать, затерялись, некоторые из них уклонились от интервью по разным причинам, а некоторых уже нет в живых. Вместе с историей каждого медицинского работника вставлены его биографические данные, носящие скорее символический, чем энциклопедический характер.
Основной целью написания книги было найти всех тех самоотверженных медицинских работников, которые непрерывно (недели, месяцы, годы) находились на переднем крае поля боя, в полевых госпиталях, оценить их героический труд хотя бы таким образом. Люди не знают этих самоотверженных героев, сражавшихся за жизнь каждого солдата, ведь на войне, как говорят солдаты: «Наверху Бог, а на земле - врач». Медицинские работники, сутками не выходившие из операционной, видели весь ужас войны. После войны о них совсем забыли, не выразили даже простой благодарности. Имена многих мы не найдем в книгах и энциклопедиях, но они еще ждут, когда наступит их время.