Հաստատվել է Հյուսիս-հարավ ծրագրի Երևան-Գյումրի-Բավրա ճանապարհահատվածի շինաշխատանքների ձեռք բերման մրցութային փաթեթը
Հաստատվել է Հյուսիս-հարավ ծրագրի Երևան-Գյումրի-Բավրա ճանապարհահատվածի
շինաշխատանքների ձեռք բերման մրցութային փաթեթը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գլխավորությամբ մայիսի 19-ին տեղի է ունեցել Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի, Մ-6, Վանաձոր-Ալավերդի-Վրաստանի սահման միջպետական ավտոմոբիլային ճանապարհի (կմ 38+450 կմ 90 + 191 հատված) վերականգնման և բարելավման, Քաղաքային կայուն զարգացման ներդրումային և Հյուսիսային միջանցքի արդիականացման ծրագրերի կառավարման խորհրդի հերթական նիստը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանի գրասենյակից, նիստի ընթացքում հաստատվել է Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային Ծրագիր Տրանշ 2-ի շրջանակներում Մ1 Երևան-Գյումրի-Բավրա կմ 37+545 մինչև կմ 71+435 /մոտ 34 կմ/ ճանապարհահատվածի շինարարական աշխատանքների ձեռքբերման մրցութային փաթեթը։
«Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ասիական Զարգացման Բանկի միջև ստորագրվել է վարկային պայմանագիր՝ Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի ներդրումային ծրագրի (Տրանշ 2) ֆինանսավորման համար ներդրումային վարկ տրամադրելու նպատակով:
Ծրագրի շրջանակներում 2021-2023 թվականների ընթացքում նախատեսվում է իրականացնել Մ1 Երևան-Գյումրի-Բավրա, Ագարակ համայնքի մոտակայքում կմ 29+600 մինչև կմ 37+545 /մոտ 8 կմ/ ճանապարհահատվածի և Մ1 Երևան-Գյումրի-Բավրա կմ 37+545 մինչև կմ 71+435/ մոտ 34 կմ/ ճանապարհահատվածի  շինարարական աշխատանքներ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։

Утвержден тендерный пакет на строительство дороги М1 Ереван-Гюмри-Бавра программы Север-Юг
Под председательством вице-премьера Амбарцума Матевосяна сегодня состоялось очередное заседание Совета управления программ реконструкции и улучшения дорожного коридора Север-Юг, межгосударственной автомобильной дороги М-6, Ванадзор - Алаверди - граница Грузии (участок км 38+450 км 90 + 191), Инвестиционной программы стабильного городского развития и программы модернизации северного коридора.
Как сообщает Арменпресс, в ходе заседания был утвержден тендерный пакет на строительство дороги М1 Ереван-Гюмри-Бавра км 37+545 до км 71+435/около 34 км/ в рамках 2-го транша Инвестиционной программы дорожного коридора Север-Юг.
Напомним, что между Азиатским банком развития и Республикой Армения было подписано кредитное соглашение о предоставлении инвестиционного кредита для финансирования инвестиционной программы “Дорожный коридор Север-Юг” (Транш 2).
В рамках программы в течение 2021-2023 гг. планируется реализовать дорожно-строительные работы на участках М1 Ереван-Гюмри-Бавра, возле общины Агарак, км 29+600 до км 37+545 /около 8 км/ и М1 Ереван-Гюмри-Бавра, км 37 + 545 до км 71+ 435 /около 34 км/.